DOLAR 28,9594 0.09%
EURO 31,8034 0.01%
ALTIN 1.901,540,25
Ankara
11°

HAFİF YAĞMUR

Paylaştıkça çoğalan bayram

Paylaştıkça çoğalan bayram

Şırnak'ın Dağdibi köyünde, genci yaşlıyı, zengini yoksulu kurban bayramlarında aynı köy meydanında buluşturan asırlık gelenek, bu yıl da devam etti. Toplu halde kesilen 34 küçükbaş hayvandan elde edilen 1 ton et, köyde bulunan ve dışardan gelen 171 aileye eşit şekilde dağıtıldı. Köylüler payların adil dağıtılması için büyük özen gösterdi. Doğusundan batısına yurdun dört bir yanında yaşanan bu dayanışmayla, milyonlarca ailenin mutfağına et girdi.

ABONE OL
3 Temmuz 2023 12:52
Paylaştıkça çoğalan bayram
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Mervan Sak – Şırnak

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Dağdibi köyünde yüzyıllardır süren toplu halde kurban paylaşımı geleneği bu yılda sürdürüldü. Geleneği yıllardır devam ettiren köylüler, her yıl bayramın ikinci  gününde bir araya gelerek kestikleri kurbanlıkların etlerini, kesen-kesmeyen ayrımı yapmadan köydeki her aileye eşit olarak dağıtıyor. Bu yıl da sürdürülen gelenekle, köy meydanında toplananlar 34 küçükbaş hayvan kesildi, özenle adil bir biçimda paylaştırıldı. Doğusundan batısına yurdun dört bir yanında yaşanan bu dayanışmayla, milyonlarca ailenin mutfağına et girdi.

Ukudere’de kesilen kurbanlıklardan elde edilen 1 ton et, bayramın ikinci günü  köylüler tarafından parçalanıp eşit paylar halinde köydeki 171 haneye dağıtıldı. Bayramda herkesin mutfağına et girmesini sağlayan bu geleneği, köy muhtarı İsa Sağım, 9. Köy’e anlattı.

“Bu gelenek atalarımızdan kalan bir miras”

Geleneğin atalarından kendilerine miras kaldığını dile getiren köy muhtarı İsa Sağım, “Bu geleneği her yıl sürdürüyoruz. Gelenek, atalarımızdan bize kalan bir miras. Büyüklerimizden de duyduğumuz üzere bu gelenek yüzyıllardır var. Her Kurban Bayramı’nda, herkes kurbanını köy meydanında toplayıp kesiyor. Fakir zengin ayrımı olmaksızın hep beraber kesip dağıtıyoruz. Misafirimiz varsa onlara da veriyoruz. Çünkü ayrım yok bizde. Hem madem bayram paylaşmaktır bizde bunun karşılığını vermeye çalışıyoruz. Bizim bu geleneği bizden öncekiler devam ettirdi. Biz miras aldık devam ettiriyoruz. Eminim ki bizden sonrakiler de devam ettireceklerdir” dedi.

“Bu gelenek aynı zamanda bir dayanışmadır, paylaşmaktır”

Her yıl kurban sayısının çift haneye ulaştığını dile getiren Sağım, “Çok şükür bu yıl da herkesin mutfağına et girdi. Bu sene 30 küçükbaş hayvan kestik. Köyün tamamına etlerimizi teraziyle tartarak eşit şekilde ayırıyoruz. Köydeki hane sayısına göre liste çıkarıyoruz. Her haneye eşit şekilde, bir ölçekle ölçüp veriyoruz. Liste halinde isimleri okuyup, herkes payına düşeni alıyor. Atalarımızdan devraldığımız bu geleneği biz de uygun gördük, devam ettiriyoruz. Bayramın ikinci günü herkes evinde etini pişirir ailesiyle keyifli bir şekilde yer. Bu gelenek aynı zamanda bir dayanışmadır, paylaşmaktır. Paylaşmak, dinimizin emrettiği bir davranıştır. Yeter ki köyde ikamet etsin, ağası, muhtarı, zengini, imamı, misafiri, fakiri herkese eşit olarak dağıtıyoruz. Son olarak bu yıl da köylülerimizin bu geleneği devam ettirdikleri için muhtarları olarak teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.