DOLAR 32,8363 0.07%
EURO 35,1384 -0.22%
ALTIN 2.465,97-0,94
Ankara
29°

AÇIK

ODTÜ soruşturmalarına öğrenciler alternatif şenlikle cevap verdi
  • 9.Köy
  • Gündem
  • ODTÜ soruşturmalarına öğrenciler alternatif şenlikle cevap verdi

ODTÜ soruşturmalarına öğrenciler alternatif şenlikle cevap verdi

Uluslararası Bahar Şenliği konserlerini engelleyen ODTÜ rektörlük kararına karşı eylem yapan öğrencilere soruşturma yağdı. Nisan ayındaki protestolarla ilgili 96 soruşturma açıldı. Öğrencilerin tarifiyle “torba soruşturmalara” bütün topluluklar alternatif şenlik düzenleyerek yanıt verdi. Rektörlük kararına rağmen Devrim Stadyumu’nda şenlik başladı. 9. Köy soruşturma sürecini şenliği düzenleyen toplulukların temsilcileriyle konuştu.

ABONE OL
30 Mayıs 2024 14:49
ODTÜ soruşturmalarına öğrenciler alternatif şenlikle cevap verdi
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Başar Tokmak

Sahne kuruldu, şenlik başladı ama ODTÜ’de öğrencilerle yönetim arasında şenlik tartışması ve anlaşmazlık sürüyor. Rektörlüğün sahne kurulmasını reddeden kararına tepki gösteren öğrenciler hakkında soruşturma açıldı. Öğrencilere göre amaç; suçun belirlenemediği “torba soruşturmalar” ile yıldırmak.

35. ODTÜ Uluslararası Bahar Şenliği’nin rektörlük kararıyla Devrim Stadyumu’nda sahne kurulmaksızın yapılmak istenmesi tartışmalara neden olmuştu. Şenliğin düzenlenmesinde rol alan topluluklar ve öğrenciler bu kararı protesto etmek amacıyla 18 Nisan’da bir araya geldiler. Taleplerine karşılık bulamayan öğrenciler, 24 Nisan- 5 Mayıs tarihleri arasında rektörlük binası önünde nöbet tuttular. Öğrenci nöbetine birçok milletvekili ve sanatçı da fiziki olarak katıldı. Öğrencilerin nöbeti sonlandırma kararlarının ardından bazı öğrencilere 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 54. Maddesi uyarınca soruşturma açıldı.

Öğrenciler ve hukukçulara göre soruşturmalar yıldırma politikası

Bazı öğrencilere 2 farklı soruşturma açılırken bazı öğrenciler bu 2 soruşturmadan birine dahil edildi. Soruşturma devam ettiği için ismini vermek istemeyen ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu’ndan bir temsilci soruşturmaların hukuksuz olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Öğrencisinin yanında olmayan onların taleplerini dinlemeyen rektörlük, taleplerini dile getiren öğrencilere soruşturmalar açıyor. Bu soruşturmaların öğrenci iradesini kıracağını düşünüyorlar ancak mücadelemizi büyütmemiz için bir fırsat olduğunun farkında değiller. Karşımıza hukuksuz soruşturmalarla çıkıp sesimizi kesemezler.”

Öğrencilere yönelik açılan soruşturmalarda öğrencilere bir destek de Ankara Barosu Toplumsal Dava ve Hukuk Araştırmaları Merkezi’nden geldi. TODAM Başkanı Av. Eren Gönen, soruşturmaların öğrencileri korkutmak amacı taşıdığını belirterek, “Öğrencilerin faaliyetlerinde eğitim ve öğretimi engelleyecek hiçbir şey yok” dedi. Gönen süreci hukuki açıdan 9. Köy’e anlattı:

“Öğrencilere yönelik isnat edilen suçları düzenleyen maddeler yürürlükte. Ancak Anayasa Mahkemesi’nin Nisan ayında iptaline karar verdiği; yükseköğretim kurumları için bildiri veya afiş dağıtmak ve izinsiz toplantı düzenlemeye yönelik cezaları öngören maddelerin iptal gerekçeleriyle biz savunmamızı hazırladık. Öğrencilere yönelik açılan soruşturmalarda öğretim faaliyetlerini engelleme ve yükseköğretim kurumunun işleyişini bozma suçlamaları var. Zaten öğrencilerin faaliyetlerinde eğitim ve öğretimi engelleyecek bir nitelik yok ama yükseköğretim kurumlarının işleyişini bozma suçuyla aynı maddede düzenlendiği için bu suçlamayı da dahil etmişler. Ayrıca öğrencilerin rektörlük binası önünde gerçekleştirdikleri eylemde de kurumun işleyişini engelleyici bir nitelik yok. Öğrenciler rektörlük binası içine girmiyor, kuruma araç giriş-çıkışını engellemiyor ve rektörlük hizmetlerini engellemiyordu. Dolayısıyla rektörlük, korkutma amacıyla öğrencilere bu soruşturmaları açmış oldu.”

İsmini soruşturmalar nedeniyle vermek istemeyen bir ODTÜ Medya Topluluğu temsilci öğrenci de genel ifadelerle “torba soruşturmalar” açıldığını, suçun tespit edilmesinin zorlaştırıldığını, bunun da “yıldırma amaçlı” yapıldığını anlattı.

Rektörlük kararına rağmen ODTÜ’de şenlik Devrim Stadyumu’nda yapılıyor

ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu geçen haftalarda şenliğin rektörlük kararına rağmen düzenlenmesi için tüm ODTÜ bileşenleriyle dayanışma çağrısında bulunmuştu. Bu çağrıya öğrenciler başta olmak üzere birçok sanatçı ve siyasetçi cevap verdi. 6 CHP milletvekili destek için okula geldi. Stadyum yolu üzerindeki engeller kaldırıldı. CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir’in direksiyona geçtiği minibüslerle ekipmanlar stadyuma ulaştırıldı. Sahnenin kurulmasının ardından konserlerle şenlik başlamış oldu.

Bu gelişmeler üzerine ODTÜ Rektörlüğü’nden de şu açıklama geldi: “Üniversitemiz Stadyumu’nda yapılan açıklamaları, maksadını aşmış davranışlar olarak nitelendiriyor, aynı zamanda üniversitelerin esas işlevlerini desteklemekten uzak çabalar olarak gördüğümüzü paylaşmak istiyoruz. Bu bağlamda herkesi küresel boyutta iddialı hedefleriyle ülkemizin gururu ve alanında bir marka olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne yönelik saygılı ve yapıcı bir tavır sergilemeye davet ettiğimizi tüm kamuoyuyla paylaşırız.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.