DOLAR 32,5181 0%
EURO 34,9793 0.25%
ALTIN 2.433,02-0,08
Ankara
30°

AÇIK

KYK zammı öğrenciye yetmedi: “En az 4 bin TL olmalıydı”
  • 9.Köy
  • Gündem
  • KYK zammı öğrenciye yetmedi: “En az 4 bin TL olmalıydı”

KYK zammı öğrenciye yetmedi: “En az 4 bin TL olmalıydı”

Ön lisans ve lisans öğrencilerine ödenen KYK bursu bin 250 TL’den 2 bin TL’ye çıkarıldı ama 750 liralık artış hiçbir öğrenciyi memnun etmedi. 9.Köy Muhabiri Cevat Baran Çaydaş, lisans ve yüksek lisans burslarındaki artışı öğrencilerle konuştu. Burs artışının enflasyon ve zamlar dikkate alınmadan yapıldığını söyleyen öğrenciler, “Burs miktarı en az 3 bin 500 – 4 Bin Lira olması gerekir” görüşünde.

ABONE OL
18 Ocak 2024 14:16
KYK zammı öğrenciye yetmedi: “En az 4 bin TL olmalıydı”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Cevat Baran Çaydaş

Kredi ve Yurtlar Kurumu bursundan yararlanan öğrenciler, yapılan 750 liralık zammın yeterli olmadığını dile getirdi. Yapılan artışla 2 bin liraya çıkarılan yeni burs rakamı,  “en az 3 bin 500 – 4 bin lira olmalıydı” diyerek itiraz eden öğrencileri tatmin etmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2 ay önce “Gençlik ve Spor Bakanlığımızdan kredi veya burs alan 1 milyon 600 bin öğrencimize önümüzdeki yıl ödeyeceğimiz tutarı belirledik. Yeni kredi ve burs miktarları tüm öğrencilerimize hayırlı olsun” demişti. O gün belirlenen rakam 2024’ün Ocak ayında yürürlüğe girdi. Bu miktar tüm öğrenciler için yüzde 60 oranında arttırıldı. Ön lisans ve lisans öğrencilerinin bursu bin 250 TL’den 2 bin TL’ye, yüksek lisans öğrencilerinin 2 bin 500 TL’den 4 bin TL’ye , doktora öğrencilerinin 3 bin 750 TL’den 6 bin TL’ye çıkarıldı.

KYK  burslarına yapılan zamları 9. Köy’e değerlendiren burslu üniversite öğrencileri, yapılan zamları mevcut şartlarda geçinebilmeleri için yeterli bulmadıklarını dile getirdi.

Hicran Güçlü (Gazetecilik öğrencisi):  “KYK bursu geçtiğimiz yıl bin 250 TL olduğunda okulun başlarında biraz daha rahattım. 2024 yılında gelen zamlar gerçekten öğrencinin cebini zorladı. Sadece kendim için söylemiyorum etrafımdan da sürekli bu duyumu alıyorum. Bir üniversite öğrencisi olarak ihtiyaçlarımı yeterince karşılayamıyorum. Burs artışının yıllık enflasyona ve zamlara göre hesaplanmadığını düşünüyorum. Etraflıca düşünürsek aldığımız bursun 3 katı verilmesi gerekir. Bu bile az. Sadece üniversite odaklı bir lisans öğrencisinin burada 2 bin TL ile geçinmesi çok zor. Devletin, bir öğrencinin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik en az 6 bin TL harcama yapması gerekir.”

 

İbrahim Zilan (Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik öğrencisi) “750 TL bence lisans öğrencileri için yeterli bir zam değil. Asgari ücretlilere ve kamu personellerine yapılan zamlar açısından baktığınızda gözle görülür bir artış almadık. Açıkçası daha fazla zam yapılmasını dilerdim. Bence en az 3 bin 500 ya da 4 bin lira olmalıydı. Bu rakamlar belki kulağa komik gelebilir ancak günümüz şartlarında bence olması gereken asgari rakamların bu şekilde olduğunu düşünüyorum. Özellikle de şehir dışında üniversite okuyan bir gence 750 TL’lik zammın yeterli geleceğini düşünmüyorum.”

 

 

 İrem Köycü (Uluslararası ilişkiler) : “Yeni yılla birlikte kira vs. gibi birçok şeye zam geldi. KYK burs ve kredi zamlarının dişe dokunur hiçbir etkisi olmadı. Burslarla geçinmeye çalışıyoruz. Büyükşehirler değil
sadece, uzak-küçük kentlerde okuyan bir öğrencinin de hayatını sürdürebilmesi çok zor. Çünkü ortalama kira fiyatları 5 bin ila 10 bin TL arasında değişiyor. Fakültemizin kantin fiyatları, dışarıdaki mekanlardan daha pahalı maalesef. Tek aldığımız bursun bu olmadığını varsayarsak bile bu rakamın en azından 4 bin TL olmasını beklerdim açıkçası.”

 

İbrahim Memiş

İbrahim Memiş ( Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrencisi) : “Ailesinden destek alamayan öğrenciler var, sadece bursla geçinen. Bir öğrenci hem çalışıp hem okuması gerekiyor geçinebilmesi için. Barınma, ulaşım, erzak gibi zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz bu zamlarla. Bence KYK bursu bu zorunlu ihtiyaçları giderecek düzeyde olmalı.”

 

Süleyman Sarışahin

Süleyman Sarışahin (Radyo – TV öğrencisi ):  KYK bursunun 2 bin TL olması bence hiçbir şeyi değiştirmedi. Sadece seçim öncesi göz boyamak için yapılmış bir hamle olabilir. Asgari ücretin ve diğer ücretlerin artması ile daha da fazla her şeyin fiyatı artacak. Bu yüzden 2 bin TL olması hiçbir anlam ifade etmiyor. 3 bin lira olsaydı dahi yetmeyecekti.”

Hüseyin Can Serdar

Hüseyin Can Serdar (İngilizce çevirmenlik öğrencisi) : “Benim açımdan iyi oldu. Şahsen bu devirde bin 250 TL de olsa 2 bin TL de olsa razıyım. Bir şekilde kendi ihtiyaçlarımı giderebiliyorum ama bu enflasyonda paramızın hiçbir şekilde değeri yok. Hemen bitiyor.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.