DOLAR 32,8624 0.15%
EURO 35,1861 -0.08%
ALTIN 2.496,440,28
Ankara
29°

AÇIK

Kurtarma bitti en acı arama başladı

Kurtarma bitti en acı arama başladı

Büyük yıkımla sonuçlanan deprem sonrasında geriye kayıp insanlar kaldı. Kimliği belirlenemeyen yurttaşlar için "deprem mezarlıkları" oluşturuldu. 9. Köy, AFAD'ın oluşturduğu "defin protokolünü" inceledi. Buna göre, yakınları kimsesizler mezarlığına defnedilenler, daha sonra kimlik tespiti yaptırarak cenazelerini teslim alabilecekler.

ABONE OL
21 Şubat 2023 13:42
Kurtarma bitti en acı arama başladı
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Erva Gün

Kahramanmaraş merkezli depremde binlerce kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, bir o kadarı da kayıtlara “kayıp” olarak geçti.  Enkaz altında hayatını kaybedenler defin protokolleri sonucunda yakınları tarafından teslim alınırken, kimliği tespit edilemeyenler kimsesizler mezarlığına defnedildi. Deprem sonrası belirlenen bölgelerde ‘deprem mezarlıkları’ oluşturuldu.  9. Köy, kayıplar için yakınlarının izlemesi gereken süreci araştırdı.

Defin protokolü nasıl işliyor?

Depremin vurduğu on ilde arama kurtarma çalışmaları birçok bölgede sonlandırıldı. Arama kurtarma çalışmaları bitirilirken hala enkaz altında kalan ve kimliği tespit edilemeyen cenazeler için çalışmalar devam ediyor. AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), depremde hayatını kaybeden ve kimliklendirmesi yapılamayanların cenazelerinin 24 saatlik bekleme süresinden sonra DNA, parmak izi örneği ve fotoğrafı alınıp, dini vecibelere uygun defnedileceğini duyurmuştu.

Enkazdan çıkarılan cansız bedenlerin kimlik tespit işlemleri, adli tıp uzmanları tarafından bölgedeki sahra hastanelerinde ve hasar görmemiş hastanelerde yapıldı. Devletin hazırlamış olduğu defin protokolüne göre kimlik tespiti için işlemler şu şekilde yürütülüyor;

  • Adli tıp uzmanları tarafından enkazdan çıkarılan kişinin önce fotoğrafı çekiliyor. Beden bütünlüğü ve kişinin yüzü büyük oranda hasar görmediyse çekim işlemi gerçekleştirilebiliyor.
  • Boğazdan ve burundan alınan sürüntülerle kişinin DNA örneği çıkartılıyor.
  • Bir sonraki işlemde kan örneği alınabiliyorsa uzmanlar tarafından kişinin kan örneği alınıyor.
  • Yapılan işlemler sonucunda çıkan bilgiler birleştirilerek veri tabanına kaydediliyor.
  • Cenazeyi almak isteyen yakınlar için 24 saatlik bir süre verilmiş durumda. Bu süre içerisinde yakınları tarafından alınan DNA örneği ile cenaze arasında eşleşme yapılarak kimlik tespit işlemi gerçekleştiriliyor.
  • Kimlik tespiti yapılamayan kişiler numaralandırma sistemi ile deprem sonrası bölgede oluşturulan kimsesizler mezarlığına defnediliyor. Ancak kimlik tespit işlemi için veri tabanına işlenen bilgiler sayesinde, yakınları tarafından öngörülen 24 saatte alınmayan cenazeler için, sonraki dönemde gömüldükleri yerden yakınları tarafından başka yere nakledilme ihtimali de bulunuyor.
  • Kimlik tespiti yapılan cenazeler yakınları tarafından alındıktan sonra istedikleri bölgede veya şehirde defin işlemlerini gerçekleştirilebiliyor.
  • AFAD tarafından açıklanan resmi rakamların sürekli ve istikrarlı artış göstermesinin nedeni, kimlik tespiti yapılan kişilere işaret ediyor.

“Molozlar arasında parçalanmış bedenler var”

Arama kurtarma çalışmalarının sona erdirildiği bölgelerde moloz yığınlarını kaldırıma işlemleri başladı. Bazı deprem bölgelerinde iş makineleri ile yapılan kaldırma işlemi sırasında enkaz altında kalan cansız bedenlere ulaşıldı.

Deprem sonrası bölgeye giden Gazeteci Serdar Akinan şu an bu enkazlar altında beden bütünlükleri bozulmuş sayısız cenazenin olduğunu söyleyerek, “Jilet gibi içe içe geçen binalar var. Kolunu, bacağını, gövdeni koparıp bir köşeye atıyor. Dolayısıyla iş makinesi molozları kaldırıp atarken aynı zamanda bedenleri de atıyor” dedi. İnsanları tek parça bulma imkanın olmadığını dile getiren Akinan, beden bütünlüğü bozulmuş cenazeleri çıkartacak sürenin bittiğini vurguladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.