DOLAR 33,0495 0.16%
EURO 36,0281 0.06%
ALTIN 2.618,691,92
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

Kurban fiyatları Azerbaycan’da da yükselişte
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Kurban fiyatları Azerbaycan’da da yükselişte

Kurban fiyatları Azerbaycan’da da yükselişte

Ekonomik kriz nedeniyle Türkiye'deki kurban fiyatları yaklaşık yüzde 50 oranında arttı. Diyanet İşleri Başkanlığı kurban fiyatını 11 bin 500 tl olarak açıkladı. Kardeş ülke Azerbaycan'da ise ortalama kurban fiyatı bu yıl 5 bin 700 TL'ye denk geliyor. Ancak, Azerbaycan vatandaşları da kendi ülkelerinde geçen yıla göre et fiyatlarında yaşanan artıştan rahatsız. Tarım ve Orman Uzmanı Vahid Meherremov, "Geçen yıl kilogramı yaklaşık 17 manat olan kurban etinin kilogramı bu yıl 20 manatın üzerinde" bilgisini verdi. Meherremov'a göre Azerbaycan'daki et fiyatlarındaki artışın ana nedeni, ülkedeki koyun sayısındaki azalma.

ABONE OL
14 Haziran 2024 15:53
Kurban fiyatları Azerbaycan’da da yükselişte
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Aynur Hokmuravan / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos
 
Türkiye gibi, kardeş ülke Azerbaycan da kurban bayramını kutlamaya hazırlanıyor. Ancak yine Türkiye gibi, Azerbaycan vatandaşları da et fiyatlarındaki artıştan rahatsız.
 
Azerbaycan’da et fiyatları Türkiye kadar yüksek olmasa da geçen yıla oranla yaşanan artış, kurban fiyatlarına da yansıdı. 9. Köy’e açıklamalarda bulunan Tarım ve Orman uzmanı Vahid Meherremov, “Geçen yıl kilogramı yaklaşık 17 manat (323 TL) olan kurban etinin kilogramı bu yıl 20 manatın (380 TL) üzerinde” bilgisini verdi. Meherremov’a göre Azerbaycan’daki et fiyatlarındaki artışın ana nedenini, ülkedeki koyun sayısındaki azalma oluşturuyor. Son 4 yılda koyun sürülerinin oranının yüzde 17 azaldığını belirten Meherremov, şöyle konuştu:

“Talep arttı, arz azaldı”

Son zamanlarda küresel ekonomide yaşananların etkilerini Azerbaycan’da da doğrudan görebiliyoruz. Ayrıca yerel üretimde verimin düştüğünün işaretleri var. Bu nedenle hayvan sayısının keskin bir şekilde azaldığını söyleyebiliriz. Genel olarak son 4 yılda,  yani 2020-2024 arasında nisan aylarının istatistiklerine baktığımızda, koyun sürülerinin sayısının 1 milyon 180 bin azaldığını görüyoruz. Bu yaklaşık yüzde 17’lik bir azalma demektir. Tabii ki, bu da oldukça ciddi bir göstergedir.”

Meherremov, bu azalmaların bir kısmının geçen yıllarda Rusya ve Gürcistan’dan gelen hayvanlarla telafi edildiğini, ancak bu yıl için aynı durumun geçerli olamayacağını kaydederek, “Her yerde hayvan fiyatları keskin bir şekilde artıyor. Bu da talebin artmasına rağmen arzın azaldığı anlamına geliyor” dedi.

Azerbaycan’da kurbanlık hayvanların genellikle koyunlar olarak kabul edildiğini de belirten Meherremov, şöyle konuştu: “İnsanlar çok az sayıda sığır kesiyorlar. Özellikle belirtmek istiyorum ki, Azerbaycan’da tartılan hayvan canlı ağırlık olarak değil, temiz et olarak hesaplanır ve temiz et fiyatına satılır. Örneğin, 15 kilogram temiz et verebilecek bir koyun 300 manata satılır. Yani, yaklaşık 5 bin 700 Türk lirasına. Eğer 16 kilogramsa 320 (6 bin TL) , 17 kilogramsa 340 manat (6 bin 471 TL) olarak hesaplanır. Sığırlardan bahsedersek, 120 kilogram ağırlığındaki  büyükbaş canlı olarak tartılsa da, o da temiz et olarak hesaplanır. Onun kilogramı 14,50 manat olarak (276 TL) hesaplanır. Bu da yaklaşık olarak 120 kilogramlık bir hayvanın bin 700 manata (32 bin 358 TL) teklif edileceği anlamına gelir.”

“Ülke nüfusu artmasına rağmen alım gücü hala düşük”

Azerbaycan’daki ortalama aylık gelirin komşu ülkelere nazaran daha düşük olduğunu da belirten uzman, dolayısıyla bu yıl birçok insanın kurban kesememe ihtimali olduğunu da ifade etti: “Alıcı pazarında bir canlanma olduğunu söylemek için çok erken. Ülke nüfusu artmasına rağmen, alım gücü hala düşük. Alım gücünün artması için birkaç önemli faktör var. Örneğin, işçi maaşlarının yüksek olması. Ne yazık ki, bizde ortalama maaş komşu ülkelerle karşılaştırıldığında düşük. Bu da et fiyatlarının yüksek olduğu bir ortamda insanların hayvan alıp kurban kesmelerinin inandırıcı olmadığı anlamına geliyor. Görünen o ki, bu yıl Azerbaycan’da birçok insan kurban kesmeyecek. Son zamanlarda nüfus artmasına rağmen, kurban kesenlerin sayısının azaldığını görmek mümkün.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.