DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
22°

AÇIK

Küçük yayınevleri artık fuarlara katılamıyor
  • 9.Köy
  • Ekonomi
  • Küçük yayınevleri artık fuarlara katılamıyor

Küçük yayınevleri artık fuarlara katılamıyor

Artan basım maliyetleri, stant ücretleri, nakliye ve kiralama ücretleri birçok yayınevinin kitap fuarına katılımını azalttı. İstanbul Kitap Fuarı'na 2019’da 600 olan yayınevi, kurum ve STK'ların sayısı 2022’de 450’ye geriledi. 

ABONE OL
9 Ocak 2023 00:00
Küçük yayınevleri artık fuarlara katılamıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbullu kitapseverlerin her yıl merakla beklediği İstanbul Kitap Fuarı’nın 39. İstanbul Kitap Fuarı iki yıllık zorunlu pandemi arasından sonra 3-11 Aralık tarihleri arasında düzenlendi. Fuar, her yıl yerli ve yabancı yayınevlerine açık olsa da ekonomik koşullar küçük çaptaki yayınevlerinin bu yılki katılımını sınırlı kıldı. 
Kimi büyük yayınevleri fuarın düzenlendiği 3 holde de stant açarken, birçok küçük yayınevi artan kiralama fiyatları, lojistik ve stant ücretlerindeki artış sebebiyle fuara katılamadı.

“Şehir dışı veya Beylikdüzü’ne gitmenin masrafı aynı”

Bu yılki İstanbul Kitap Fuarı’nda yer almayan h2o Kitap’ın kurucusu Özcan Özen, 2018 ve 2019’da katıldığı fuara bu yıl katılamamasının nedenlerini 9. Köy’e anlattı. 
9 gün süren fuarın, hazırlıklarla birlikte süresinin bir yayınevi için 15 güne kadar çıkabildiğine dikkat çeken Özen, “Bu yüzden fuar için fazladan çalışan istihdam etmek gerekiyor. Ve çalışanın maaşı dışında, yol ve yemek masraflarını da dahil. Fakat bizim gibi küçük yayınevlerinin fuar için çalışan istihdam etmesi için yeterli bütçesi yok. 2018 ve 2019’da kitap fuarına küçük bir stantla katılmıştım. Ve fazladan çalışan için bütçemiz olmayınca stantta bizzat ben durmuştum. Yayınevi sahibi olmak dışında, kitap dosyalarının incelenmesi ve yayına hazırlanması görevlerini de üstleniyorum. Bu da yayıncının en az 15 gün çalışamaması demek” diye konuştu. Özcan Özen

Geçmiş yıllarda yayınevi olarak fuarda 2 metrekarelik bir stant kiraladıklarını anlatan Özen, ancak etkili bir tanıtım için en az 5 metrekarelik bir alana ihtiyaç bulunduğunu kaydederek, şöyle konuştu;
“Bu yıl metrekare ücretleri bin lira olarak belirlendi. Ve iyi bir fuar için en az 15 bin lira ayırmanız gerekiyor. Bunun içinde sadece yer kiralama ücreti değil, stant, ulaşım, yol gibi masraflar da dahil. İstanbul TÜYAP’taki fuara katılmak için şehir dışındaki bir fuara katılıyormuş gibi bir bütçe ayırmanız gerekir. Çünkü ha Beylikdüzü’ne gitmişsin ha Bursa’daki fuara katılmışsın aynı hesap.”

Belediye fuarları nefes aldırıyor

Artan kâğıt ve baskı maliyetlerinin de yayınevlerini zorladığı belirten Özen, küçük yayınevlerinin belediyelerin düzenlediği fuarlara katılmasının daha avantajlı olduğunu vurgulayarak, durumu şöyle anlattı;

“İstanbul’daki ilçe belediyelerinin veya Anadolu’daki belediyelerin düzenlediği fuarlarda yayıncı stant ücreti ödemiyor. Belediyeler yayıncılar davet ediyor hatta katılmaları için kolaylık da gösteriyor. Tek masrafımız yol ve otel oluyor. Büyük bir organizasyon firmasına ücret ödemek yerine buradaki fuarlara katılmak bizim için daha avantajlı oluyor. Masrafının az olması ve nakit elde edebilmek için belediye fuarları bizlere nefes aldırıyor.”

“Fuar Panayıra Döndü”

Ege Yayınları’nın sahibi 30 yıllık yayıncı Ahmet Boratav ise kitap fuarının, fuardan çok panayır havasında geçtiğini belirterek, “Daha çok akademisyenlere ve araştırmacılara yönelik kitaplar yayınlıyoruz. Fuarda da bu tür kitaplar pek talep görmüyor. Daha çok “bestseller”kitapların yer aldığı, popüler yazarların konuşma yaptığı, imza günü düzenlediği bir etkinlik. Kitabını imzalatmak için veya sadece gezmek için gelenler oluyor” dedi. Ahmet Boratav

Frankfurt ve Londra’daki kitap fuarlarının yayıncılar, editörler ve yazarların birbiriyle ilişki kurması için düzenlendiğine, dikkat çeken Boratav, şöyle konuştu;
“Bu fuarlarda kitap satışı olmaz. Yazar kasa bile yoktur. Yayıncı eğer isterse fuarın son günü stanttaki kitapları uygun fiyattan satar veya hediye eder. Pandemi öncesinde Frankfurt Kitap Fuarı’na katılıyorduk. Kültür ve Turizm Bakanlığı, katılmak isteyen yayıncıların günlük harcırah ve uçak biletini karşılıyordu. Burada diğer yayıncılarla tanışıyorduk. Bu sayede yurt dışındaki araştırmacı ve kütüphanelere de satış yapma fırsatımız oldu. Yurt dışına satış yapma hem döviz açısından hem de ödeme garantisi açısından avantajlı. Çünkü Türkiye’de kitabı sattıktan 6 ay sonra ödemesi geliyor, yüksek enflasyonda bu para eriyor hatta ödemelerimizi alamadığımız oluyor. İstanbul Kitap Fuarı gibi büyük fuarlarda yan salonlarda bile olsa ücretsiz stant verseler bizim için faydalı olur.”

“Fuarda indirimli satış zorunluluğu var”

Son 4-5 yıldır artan maliyetlerle kitap fuarlarına katılmalarının zorlaştığını söyleyen Notabene Yayınları kurucusu Yalçın Bürkev de, her şeye rağmen kitap fuarının yayıncı ve okuyucuyu buluşturması açısından önemli olduğunu söyledi. 
Bürkev,  “Son kitap fuarı hariç 10 yıldır kitap fuarına katılıyorum. Geçmiş yıllarda KOSGEB üzerinden yüzde 25 ödemeli geri ödeme sayesinde katılabiliyorduk. Fakat bu ödeme de 9 ayı bulan sürede ödeniyordu. Bu durumda küçük yayınevlerinin kitap fuarına katılması zorlaştı.” dedi. 
Yayıncılar için fuarlarda personel giderleri, stant ve stant giydirme masraflarının yanında indirimli satış yapma zorunluluğu da bulunduğuna dikkat çeken Bürkev, “Kitap maliyetlerinin yükselmesine rağmen okuyucuları memnun etmek ve satışı artırmak için indirimli satışlar yapılıyor. Bu durum orta ve büyük ölçekli yayıncıları bile zorluyor. Yayıncılara sadece nakde dönme fırsatı sunuyor. Çünkü yayıncı kitapçılara satış yaparken uzun vade veriyor, nakit para anında gelmiyor. Kitap fuarına katılmak için ya nakde ihtiyacınız olacak ya da reklam gideri olarak düşüneceksiniz” diye konuştu.

 

Yalçın Bürkev

Kitap fiyatlarına gerçek masrafları yansıtamadıklarını ekleyen Bürkev, şöyle dedi;
“Son üç yıldır kitap basım sayısı düştü. Biz yılda 70 kitap yayınlarken pandemide 60 kitap, 2022’de de 48 kitap basabildik. Pandemi öncesinde 750 avro olan kuşe kâğıdı 2200 avroya, kitap içindeki kağıt ise 625’ten 1200 avroya çıktı. Bu artışı, okuyucuyu uzaklaştırmamak için tam anlamıyla yansıtamıyoruz.”

“Kitaba ticarı yaklaşım yanlış”

41 yayınevinin dahil olduğu Yayıncılar Kooperatifi’ne bağlı yayınevlerinin yüzde 80’i fuara katılamadı.
Fuarın düzenlenmesinde kamusal yararın gözetilmesine vurgu yapan Yayıncılar Kooperatifi Başkanı Elif Akkaya, durumu şöyle anlattı;
“Kültürel bir etkinlik hele de kitapla ilgili olunca bunun kamusal yararı da dikkate alınmalı ve buna göre fiyat politikası oluşturulmalıdır. Kitabın tamamen ticari bir meta olarak düşünülmesi, onunla ilgili etkinlikler ve yayma faaliyetinin “tamamen ticari bir sektör” algısıyla tasarlanmaması içinelimizden geleni yapıyoruz. YAYKOOP kültür sanat ve kitap adına kamu kurumlarıyla yürüttüğü tüm faaliyetleri bu şekilde organize etmek için projeler yapıyor. Kitap şenlikleri, yazarların okurlarıyla buluştuğu yayınevlerinin desteklenerek yer aldığı kitap günlerini çoğaltmaya çalışıyoruz.”Elif Akkaya

“En düşük artış yer kiralamada”

TÜYAP Kitap Fuarları Proje Direktörü Fethi Gürsoytrak, yayıncılar için kiralama ücretlerinin yanında başka giderlerin de bulunduğunu belirterek, “Her kitap fuarında halkı yayıncılarla buluşturmayı hedefliyoruz. Fuar katılım ücretleri enflasyon oranına göre belirleniyor ancak yayınevlerinin katılımını kolaylaştırmak üzere 2022 fuarı için 2019 yılı fiyatlarına oranla %56’lık bir artış uygulandı. Mevcut ekonomik koşullar da dikkate alındığında 3 yıl için artış oranı çok cüzi miktarda tutuldu. Ancak stant dekorasyon maliyetleri, ulaşım, konaklama ve yeme-içme fiyatlarındaki artış birim fiyat artışının çok üzerinde” dedi. 
Fuarın uzak olması eleştirisini ise Gürsoytrak şu şekilde cevapladı;
“Beylikdüzü’ndeki fuar alanı 120 bin metrekare üzerine kurulu. Kitap fuarı da 50 bin metrekare üzerinde düzenleniyor. Sergi salonları, etkinlik salonları ve imza alanları düşünüldüğünde şehir merkezinde bu ihtiyacı karşılayabilecek bir alan bulunmuyor.”
Rakamlarla 39 İstanbul Kitap Fuarı

2022’de fuara katılan yayınevi, kurum ve STK’ların sayısı 450 iken 2019’da bu sayı 600’dü.
2019’da 605 bin olan ziyaretçi sayısı 2022’de 462 bin 753’e düştü.

HABER : Haber: Ahmet Çağatay Bayraktar

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.