DOLAR 32,5487 0.1%
EURO 34,9996 0.3%
ALTIN 2.443,180,33
Ankara
27°

AÇIK

KDV oranındaki fark esnafın omuzlarına bindirildi
  • 9.Köy
  • Gündem
  • KDV oranındaki fark esnafın omuzlarına bindirildi

KDV oranındaki fark esnafın omuzlarına bindirildi

Lokanta ve restoran işletmecileri ürün alım ve satımlarındaki KDV makasından dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getiriyorlar. Gıda maddelerindeki artış oranları vatandaşların alım gücünü düşürürken, restoran ve lokanta işletmecileri de satışlardaki düşüklüklerden ve ürün alım satımlarında uygulanan KDV makasından yana sıkıntılılar.

ABONE OL
20 Mayıs 2024 11:52
KDV oranındaki fark esnafın omuzlarına bindirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Funda Canpolat / Elazığ

Restoran ve lokanta işletmelerine yönelik olarak yapılan son KDV düzenlemesi esnafları zora soktu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 26 Nisan 2014 Tarihli Katma Değer Vergisi Genel Uygulama Tebliği’nde yer alan, “yüzde 8” ibareleri yüzde 10, “yüzde 18” ibareleri ise “yüzde 20” olarak düzenlenecek. Yeni düzenleme restoran ve lokanta işletmecilerini zora soktu.

Tarhan: “Esnaf, kar etmeyi bırakın günü kurtarma derdinde…”

Konuya ilişkin 9. Köye özel  açıklamalarda bulunan Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Oda Başkanı Zülfü Tarhan, Gazeteci Funda Canpolat’a konuştu.

Başkan Tarhan, yaşanan ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun en çok etkilediği sektörlerden biri olduklarını kaydetti. Yapılan KDV düzenlemesi ile esnafın ürün alımındaki KDV oranı ile satışta uygulanan KDV oranındaki farkın esnafın omuzlarına bindiğini belirten Tarhan şunları söyledi:

‘’Ekonomik koşullar müşteri sirkülasyonumuzu düşürüyor. Dolayısıyla sektörümüz çok zor durumda. Esnaf günü kurtarmanın derdinde.  Bunun yanı sıra KDV’yi temel gıda fiyatları rafa yansısın diye Sayın Cumhurbaşkanımız Yüzde 1’e çekmişti. Bu durum raf fiyatlarına yansımadığı gibi şimdi o yüzde 9’luk dilim tamamen bizim yeme içme sektöründe esnafımızın sırtına yük olarak bindi. Hükümetten tabi ki beklentimiz esnafın sorun ve sıkıntılarının bir an önce çözüme kavuşması ve bununla ilgili bir çalışma yapması. Sorunların tespit edilmesi ve sorun noktasında çözümlerinin üretilip sektörümüze nefes aldırmalarını istiyoruz. Öncelikle KDV sıkıntımızın giderilmesini talep ediyoruz ’’dedi.

Ergin: “KDV farkları bizleri zora sokuyor…”

Elazığ’da lokanta işleten esnaf Zafer Ergin, son 2-3 yıldır piyasalardaki durgunluk ve pahalılık nedeni ile işi bırakacak noktaya geldiklerini söyledi. Esnaf olarak giderlerini karşılayamaz hale geldiklerini ifade eden Ergin yapılan son KDV düzenlemesinin de yemek sektöründeki işletmeler için ek bir külfet olduğunu ifade etti. Ergin konuya ilişkin yaptığı açıklamada :

’’ Yaklaşık 30 yıllık lokanta işletmecisiyim. Son birkaç yıldır artık işleri yürütemez duruma geldik. Her şey pahalı, vatandaşların alım gücü kalmadı. Sadece ete son 40 günde 4 kez zam yapıldı. İster istemez bu yemek satış fiyatlarımıza yansıyor. Yansıtırsak satışlarımız düşüyor, yansıtmazsak bizler zarar ediyoruz. Tüm bunların yanı sıra son yapılan KDV düzenlemesi de bizleri iyice zorlayacak. Aldığımız ürüne uygulanan KDV oranı ile sattığımız ürüne uygulanan KDV oranı arasındaki makas, bizler için büyük sıkıntı. ‘’

Bulut: “Gelen her zamdan ilk etkilenen sektör bizim sektörümüz…”

7 yıldır lokanta işletmeciliği yapan Özcan Bulut ise personel, kira ve fatura maliyetlerini karşılamakta zorlandıklarını söyledi. Esnaf olarak ayakta kalmaya çalıştıklarını belirten Bulut, ekonomik krizden dolayı birçok esnafın kepenk kapatmak zorunda kalacağını belirterek yetkililerden özellikle KDV konusunda çözüm beklediklerini söyledi. Bulut, sözlerine şöyle devam etti: ‘’ Ekonomik kriz bütün sektörler gibi bizleri de etkiledi. Bizler olası her zamdan anında etkilenen bir sektör çalışanlarıyız. Çünkü yemek üretiyoruz. Stok yapma şansımız yok. Şu anda kar yapalım, büyük kazanlar alalım gibi bir amacımız kalmadı. Günü kurtaralım ya da zaruri ihtiyaçlarımızı karşılayabilelim yeter diyoruz. Personel giderleri ve kira bizleri çok zorluyor. Bunun dışında bizim gibi esnafların en büyük dertlerinden biri de KDV. Nasıl diyeceksiniz. Bizler de herkes gibi malı alırken de, satarken de aynı oranda vergilendirilmek istiyoruz. Alırken % 1 ödediğimiz vergi satarken % 10’a çıkıyor. Bu fark olduğu gibi esnafın cebinden. Yetkililerimizden bu konuda çözüm bekliyoruz.’’

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.