DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
30°

AÇIK

Kamuda 166 bin personelin akıbeti belirsiz
  • 9.Köy
  • Emek
  • Kamuda 166 bin personelin akıbeti belirsiz

Kamuda 166 bin personelin akıbeti belirsiz

Çalışma Bakanlığı'nın kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için yaptığı yönetmelik, KESK ve SES'in tepkisini çekti. Sendikalara göre, 424 bin kişi yeni yönetmelik kapsamında kadroya geçirilirken, 166 bin sözleşmeli personel için ortada bir belirsizlik var. Bir başka sıkıntı ise, yeni yönetmelikte kadroya geçecek personelin 4 yıl boyunca özlük haklarından mahrum kalma ihtimali.

ABONE OL
10 Aralık 2022 00:00
Kamuda 166 bin personelin akıbeti belirsiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalışma Bakanlığı’nın kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için hazırladığı yönetmelik, sendikaları memnun etmedi.  KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu) ve SES (Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası) yeni yönetmelikle 424 bin kişi kadroya geçerken, 166 bin sözleşmeli personel için ise belirsizlik bulunduğunu açıkladı. 

“424 bin sözleşmeli personel kadroya alınacak”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamada, 520 bin sözleşmeli personelin 424 bininin kadroya alınacağı duyurulmuştu.  9. Köy’e konuşan SES MYK üyesi Eylem Kaya Eroğlu, Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın eylül ayı verilerini incelediğini söyledi. Sözleşmeli personel sayısının kamuda 590 bin kişi olduğu vurgulayan Eroğlu, dolayısıyla aslında kadroya alınmayan 96 bin kişi değil 166 bin kişi bulunduğunu kaydetti. 
Son çıkan yönetmeliği “seçim yatırımı” olarak nitelendiren Eroğlu, şöyle konuştu;
“AKP iktidarı sözleşmeli istihdam modelini temel alarak ilerliyor. Bunu bunca yıldır kamuya alınan personellerin sayıları ortaya koyuyor. Niyeti sözleşmelileri kadroya almak değil, seçim yatırımı kapsamında maliyetleri arttırmayacak ama ‘ben yaptım bakın taleplerinizi karşıladım’ diyebilmek adına malzemeyi kullanmak”.
Eroğlu’na göre, yeni yönetmelik uyarınca kadroya geçirilecek personelin bir diğer kaybı ise, 4 yıl boyunca kadrolarının özlük haklarını alamayacak olmaları. 

Eylem Kaya Eroğlu

Eroğlu, bu düzenleme ile “3+1” modelinin ortaya çıktığını belirterek, buna kadroya alınan sözleşmeli personelin 3 yıl boyunca 4A’lı personelin özlük haklarından tam olarak faydalanamayacağını ve tayin olması içinde 3 yılın ardından 1 yıl daha çalışması gerekeceğini söyledi. 
Kadroya alınan sözleşmeli personelin tayin hakkı ve sağlık mazereti ya da süt izni gibi özlük haklarını kullanamayacağını da vurgulayan Eroğlu, şöyle dedi;
“Yeni yönetmelik kadroya alınmayı dahi belli bir koşula bağlanmış durumda. 3+1 modeli getirildi. Siz 3 yıl çalıştıktan sonra kadroya geçebilirsiniz ama tayin yaptırabilmeniz için bir yıl daha çalışmanız lazım. 4 yıl çalışma zorunluluğu var bir yerden bir yere tayin yaptırmak için. İstisnalar olmakla beraber, 4A’lı personelle aynı haklara sahip değilsin. Siz 4 yıl boyunca bir yere çakılıyorsunuz.”

“Kamuya alınan her 100 personelin 16’sı sözleşmeli”

Eroğlu, kamuda istihdam edilen sözleşmeli personelin oranının arttığını da ifade etti. Devletin, personel alım şeklini eleştiren Eroğlu, “19 yıl önce kamuya 100 personel alınıyorsa bunun 4’ü sözleşmeliydi. Şimdi kamuya alınan her 100 personelin 16’sı sözleşmeli. Bu açıklamaların birer seçim yatırımı olduğu gözden kaçırılmamalı” dedi. 
Sendikalar 17 Aralık’ta bu durumu protesto etmek için Ankara’da miting yapmaya hazırlanıyor. Sendikalara göre mitingde “artık yeter geçinemiyoruz”, “2023 bütçesiyle yükümüz artacak”, “gittikçe artan bu yükü daha ne kadar taşıyacağız”, “seçim bütçesi değil geçim bütçesi istiyoruz” sloganlarının kullanılması planlanıyor. Mitingde ayrıca hükümetten “güvencesiz istihdama son verilmesi”, “temel tüketim maddelerine son iki yıl içinde yapılan zamların geri alınması”, “dolaylı vergilerin düşürülmesi” ve “yoksulluk sınırına kadar olan maaşların birinci vergi dilimine sabitlenmesi” de talep edilecek.

HABER : Haber: Kaan Taşkın

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.