DOLAR 28,9425 0.05%
EURO 31,8041 -0.04%
ALTIN 1.902,700,31
Ankara
11°

HAFİF YAĞMUR

Gaziantep PTT’de sendika tartışması
  • 9.Köy
  • Emek
  • Gaziantep PTT’de sendika tartışması

Gaziantep PTT’de sendika tartışması

Gaziantep PTT'de işçilerin sendika üyeliği konusu, yönetim ile KESK Haber-Sen'i karşı karşıya getirdi. KESK Haber-Sen'in Gaziantep’teki PTT çalışanlarının mobbing altında çalıştıklarını öne sürdü. Gaziantep PTT Başmüdürü Mevlüt Burgaç ise 9. Köy'e yaptığı açıklamada sendikanın iddialarını reddederek, “İddia eden iddiasını ispatlamak zorunda. Hiçbir çalışanımızı herhangi bir şey için zorlamıyoruz" dedi. Burgaç, Haber-Sen'in iddialarının aksine, Gaziantep PTT'deki Haber-Sen üyesi işçilerin sayısında artış olduğunu da söyledi.

ABONE OL
14 Temmuz 2023 15:18
Gaziantep PTT’de sendika tartışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Orhan Erkılıç
Gaziantep PTT’de işçilerin hangi sendikaya üye olacakları konusu yönetim ile PTT’de örgütlü KESK’e bağlı Haber-Sen sendikasını karşı karşıya getirdi.
Haber-Sen Genel Başkanı Mesut Balcan, Gaziantep PTT yönetiminin işçileri Birlik Haber-Sen sendikasına üye olmaya zorladıklarını iddia etti. Gaziantep PTT Başmüdürü Mevlüt Burgaç ise, Haber-Sen’in iddialarını reddederek, hangi sendikanın kaç üyesi olduğunu sayılarla açıklayarak yanıt verdi. Başmüdür Burgaç, geçen yıla göre Kesk Haber-Sen’in üye sayısında artış yaşanırken, Birlik Haber-Sen üye sayısında azalma görüldüğünü söyledi.

KESK Haber-Sen’in mobbing iddiası

Haber-Sen Başkanı Balcan Gaziantep’de yaşananlar konusunda şu iddialarda bulundu;
“Gaziantep PTT Başmüdürlüğü bünyesindeki bütün işyerlerini KESK-Haber-sen olarak örgütleme çalışmaları yaptık. Bu çalışmalarda çalışan posta emekçilerinin Gaziantep PTT Başmüdürünün sendikal baskı kurduğunu ve Birlik Haber-Sen’den istifa edenleri birebir görüşmelerle ikna etmeye çalıştığını ifade etmişlerdir. Ayrıca Birlik Haber-Sen üyesi olmayan üyelere baskı ve mobbing uygulandığı
gözlemlenmiştir.”
Gaziantep PTT Başmüdürlüğü’ne yapılan atamaya sendika olarak itiraz etmiş olduklarını da anlatan Balcan, bu itirazlarının gerekçelerini şu sözlerle anlattı;
“TİS’den üç gün önce Birlik Haber-sen Genel Başkan Yardımcılığından istifa ederek Gaziantep’e Başmüdür olarak atanmasının yapılması, ilkesel olarak yanlıştır. Posta emekçilerini masada makam ve mevki için satanlar Posta emekçilerine amirlik yapamaz. Gaziantep’te üyesi bulunmayan işyerlerine yetkilendirilmiş sendikanın takviminin asılmasına itiraz eden emekçinin çalıştığı işyerini değiştirmesi kabul edilemez. Yetkilendirilmiş sendikanın atama, tayin ve terfi bürosu olarak çalıştığını bütün emekçiler tarafından bilinmektedir. Bu defa da istifaların önüne geçmek için korku, baskı ile üyeleri tutmaya çalışmaktadırlar. Aynı zamanda idarecilerin nüfuzundan faydalanarak istifa edenlerin istifasını geri almaya çalışmaktadırlar.”
Balcan, tarafsız olması gereken Gaziantep PTT Başmüdürü’nün “sendika temsilcisi gibi hareket ettiğini” de öne sürerek, “Başmüdür sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunu işlemektedir” eleştirisini yaptı. Balcan, Gaziantep PTT’deki uygulamalara karşı sendika olarak gerekli hukuki girişimlerde bulunacaklarını da söyledi.

PTT Başmüdürü iddiaları reddetti

Hakkındaki iddialar hakkında 9. Köy Haber Merkezi’nin sorularını yanıtlayan Gaziantep PTT Başmüdürü Mevlüt Burgaç ise KESK-Haber Sen’in iddialarını yalanladı. Burgaç,  “İddia eden iddiasını ispatlamak zorunda. Duruma göre gereği yapılsın. Burada çalışan yüzlerce insan var. Hiçbir çalışanımızı herhangi bir şey için zorlamıyoruz. En çok sendika da Gaziantep PTT’de var. Her sendikanın üyeleri var bizde. Demokratik haklarını da en iyi şekilde kullanırlar. Bir taraf olmamız söz konusu değil” dedi.
15 Mayıs’ta PTT Gaziantep bünyesinde hangi sendikanın kaç üyesi olduğuna ilişkin sayım yapıldığına dikkat çeken Burgaç, şöyle konuştu;
“Birlik Haber Sen’e üye topladığım iddiasında bulunuyorlar ya; Birlik Haber Sen’in geçen yıl üye sayısı 232 iken bu sene 180’e düşmüş. Haber Sen’in ise üye sayısı 13’ten 15’e yükselmiş. İddiaları doğru olsaydı, Birlik Haber Sen’in üyeleri artmaz mıydı? Ayıptır, günahtır. Laf olsun diye konuşulmaz. İddialar tutarsız. Ne baskısı? Bir adam getirsinler desin ki ‘mobbinge maruz kalıyorum’. Görev yeri değiştirme durumu da ancak ihtiyaca göre yapılır. Aksi halde yapılmaz. Tutanaklar belli ve altında kendi imzaları da var. Hangi sendikanın kaç üyesinin olduğu bu tutanaklarda belli ve iddialar bu tutanaklarla çelişkili.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.