DOLAR 27,1673 0.16%
EURO 28,9382 0.08%
ALTIN 1.681,200,41
Ankara
25°

AÇIK

Kadınlar haykırdı: İtaat yok, isyan var

Kadınlar haykırdı: İtaat yok, isyan var

25 Kasım Kadına yönelik şiddete karşı uluslararsı mücadele gününde, Ankaralı kadınlar da sokaktaydı. "itaat yok, isyan var" diye slogan atan kadınlar, polis müdahalesiyle karşı karşıya kaldı.

ABONE OL
26 Kasım 2022 00:00
Kadınlar haykırdı: İtaat yok, isyan var
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara’da kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde, seslerini duyurmak için gösteri düzenledi. Ancak Ankara Kadın Platformu’nun çağrısıyla toplanan barışçı gösteriye polis müdahale etti. 
Ankara’daki 25 Kasım gösterisinde polis müdahalesinde “Kürtçe döviz taşınması” gerekçesiyle 5 kişi de gözaltına alındı. 
Gösteride Ankara Kadın Platformu adına basın açıklamasını Selda Konakçı okudu. Konakçı, “Bugün 25 Kasım. Bugün Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü ve biz kadınlar, “erkek ve devlet şiddetine karşı itaat yok isyan var” demek için bugün de yaşadığımız coğrafyanın ve dünyanı sokaklarına çıktık” ifadesini kullandı. 
Kadınlara yönelik saldırıların her geçen gün derinleştiğine dikkat çeken Konakçı “Kadınların dünyanın dört bir yanında diktatörlere karşı örgütlendiği, direndiği, isyan ettiği bir süreci yaşıyoruz. İktidar, erkek şiddetine karşı önlem almadığı gibi cinsiyetçi, LGBTİ artı düşmanı, kadın kazanımlarına saldıran politikalarına her gün bir yenisini ekliyor” dedi.  Kadına yönelik şiddeti önleme yükümlülüğü olan devletin ise “cezasızlık politikasıyla, erkek yargı mekanizmasıyla, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere kadın kazanımlarını hedef alan hukuksuz uygulamalarıyla” şiddetin bizzat faili durumuna geldiğini söyleyen Konakçı, şöyle konuştu; 

“Bir yılda 376 kadın, erkek şiddetiyle katledildi…”

“Geçtiğimiz 25 Kasım’dan bu yana 376 kadın erkek şiddetiyle katledildi. Kadın cinayetleri ve şüpheli kadın ölümleri her geçen gün artarken, bu ölümlere ilişkin etkin soruşturma yürütülmüyor, cinayetlerin üstü kapatılmaya çalışılıyor. Hayatlarına karşılık öz savunma hakkını kullanmak zorunda kalan kadınlar bir kez daha erkek yargı tarafından sistematik hukuksuzluğa maruz bırakılıyor. Kadın mücadelesini her alanda yargılamaya çalışanlar, kadın ve LGBTİ+ katillerine kol kanat geriyor.”Konakçı konuşmasında şiddet mağduru, kayıp ya da öldürülen kadınların adlarını da tek tek anarak, “Kadın cinayetlerini olağanlaştırmaya çalışan, “erkek adalete itaat yok, isyan var” demek için bugün sokaklardayız” dedi. Basın açıklamasının ardından kadınlar ve LGBTI grupları slogan attı, halay çekti.

Ankara’daki gösteride, İran’da öldürülen kadınlara destek

Gösteride, İran’daki Mahsa Amini protestolarına destek de dikkat çekti. Dövizlerde “İran kadınlar yalnız değildir”, “Özgür Kadın, Özgür Toplum” ve “Mahsa Amini” yazıları yer aldı.Gözaltına alınan beş kişinin ise TEM’e götürüldükleri ve ifadelerinin Pazartesi günü alınacağı belirtildi.

Türkiye ve kadın cinayetleri

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 2019 yılı verilerine göre kadına şiddetin yaygın olduğu ülkeler arasında Türkiye de var. Cinsiyet ayrımcılığının en fazla olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye, 129 ülkenin yer aldığı listede 26. sırada bulunuyor.
2010-2020 yılları arasını kapsayan Medyaya Yansıyan Kadın Cinayetlerinin Haritalaması araştırmasının 10 yıllık kadın cinayetleri verilerine göre ise Türkiye’de en az 2 bin 534 kadın erkekler tarafından katledildi. Kadın cinayetlerinin bir numaralı faili ise eş olarak belirlendi. Buna göre, öldürülen 2534 kadının 1113’ünün faili eş , 285 kadın cinayetinde fail erkek arkadaş, 176 kadın cinayetinde eski koca, 82 kadın cinayetinde ise eski erkek arkadaş olarak kayıtlara geçti. 

HABER : Haber: Ceren Bala Teke

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.