DOLAR 33,1078 0.11%
EURO 36,3315 0.31%
ALTIN 2.620,160,25
Ankara
30°

AÇIK

Kadınlar: “Çocuk istismarının affı olmaz”

Kadınlar: “Çocuk istismarının affı olmaz”

Meclis gündemine gelmesi beklenen “Çocuk evliliklerine af” düzenlemesine karşı Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu, 45’i aşkın ilde “Çocuk istismarının affı olmaz” diyerek tepki gösterdi.

ABONE OL
20 Ocak 2020 00:00
Kadınlar: “Çocuk istismarının affı olmaz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Daha önce kamuoyunun büyük tepki göstermesiyle iki kere engellenen “Çocuk istismarına evlilik yoluyla af” düzenlemesini içeren yasa değişikliği tartışmaları sürüyor. Düzenleme taslağı çocuk ile cinsel istismar faili arasındaki yaş farkının 10’un üzerinde olmaması ve evlendirilmeleri durumunda verilen cezanın ertelenmesini öngörüyor.

Bu ay görüşülmesi beklenen düzenlemeye karşı Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu harekete geçti. 2016’da “Tecavüzü meşrulaştıramazsınız”, 2018’de “İstismarı affettirmeyiz” diyerek bir araya gelen kadınlar, bu kez “Çocuk istismarının affı olmaz” dedi. Geçtiğimiz ay CHP’li milletvekilleri, çocuk örgütleri temsilcileri ve meslek örgütleriyle bir araya gelen platformlar, söz konusu hazırlığa tepki gösterdi. Platform, daha önce hükümetin tepkiler sonrası rafa kaldırdığı düzenlemenin tekrar gündem olmasına karşı yine mücadele ederek geri adım attıracaklarını söylüyor. Türkiye’nin 45’i aşkın ilinde kadınlar, “Çocuk istismarının affı olmaz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Çocuğun yeri, okul ve oyundur!

Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu adına konuşan Avukat Selin Nakıpoğlu, kadınlara, “Çocuk istismarının affı olamaz diyerek ses çıkaralım” çağrısı yaptı. “Fotoğrafı bütünlüklü görmek gerekiyor” diyen Nakıpoğlu, konuşmasında şunları dile getirdi: “2015’ten bu yana çocuk evliliklerine cezasızlık getirmek için yasal zeminler hazırlanmaya başlandı. Anayasa Mahkemesi, TCK 230’un 5 ile 6. fırkalarını iptal etti. Bu resmi nikâh yapılmadan yapılan nikâhlara cezasızlık getiriyordu bunun iptali ile o zaman demiştik ki; ‘Bu erken evliliklerin, zorla evlendirmelerin yolunu açar. Bu düzenleme en çok kız çocuklarını, genç kadınları vurur.’ Tablo gösterdi ki durum öyle de oldu. 2016 yılında Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu raporunda istismarcıyla evlendirilmenin cezasızlık sebebi olarak düzenlenmesine ilişkin bölümler vardı. Yine kadın örgütleri olarak rapora topyekûn tepki gösterdik, yine geri adım atıldı. Dedik ki; çocuklar erken evlendiriliyorsa, ‘mağduriyet yaratıldı’ diyorsanız bu işi başından çözelim. Ancak biz yine çocuk evliliklerine af getiren yasayı tartışır durumdayız.” Evlendirilmek istenenlerin “çocuk” olduğunu hatırlatan Nakıpoğlu, “Çocuk üzerinde anne-babanın ve devletin sorumluluğu var. Siz bu çocuklardan ‘kadın’ yapıyorsunuz. Oysa o çocuğun yeri okul, o çocuğun yeri oyun. Çocuğun kendisinden 10 yaş büyük adamla evlendirilmesi pazarlığı var şu anda. Hakikaten çok korkunç bir şey” dedi.

“Çocukların asıl mağduriyetlerini konuşalım”

Çocuk evliliklerine getirilmek istenen cezasızlığın kalıcı olarak getirilmesinin istendiğini aktaran Selin Nakıpoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: “14 yaş çocukla, 29 yaşındaki adamın evlendirilmesi hakkında konuşuyoruz şu anda, evlendirilse cezasızlık getirilecek ve kalıcı olacak bir düzenlemeden bahsediyoruz. ‘Çocuklara hiçbir şekilde dokunmayın’ diyoruz. Devletin çocukları koruduğu bir düzende değiliz ne yazık ki. Kim ya da kimler tahliye edilecek, neden bu düzenleme de bu kadar ısrar ediliyor sürekli önümüze getiriliyor? Biz diyoruz ki; bu tasarıyı asla gündeme getirmemek üzere kaldırın ve kapatın. Biz çocukların erken evlendirilmesinin suç olduğu üzerine konuşalım, çocukların 4+4+4 sistemiyle okuldan ayrılma oranının yükselmesini konuşalım, erken yaşta evlendirilen çocuklarının oranını konuşalım, hastanelerdeki erken yaştaki gebelikleri konuşalım. Biz tarafı olduğumuz uluslararası sözleşmelerin ve Anayasanın çocukları koruma alanı dışına nasıl çıktığını konuşalım.”

“Var gücümüzle çocuklarımızı korumaya devam edeceğiz”

Ülkenin dört bir yanında çocuk istismarına af getiren düzenlemeyi protesto ettiklerini ifade eden Nakıpoğlu, “Tüm Türkiye’de hep bir ağızdan ses çıkaracağız. ‘Çocuk istismarının affı olmaz’, ‘İstismarın affı olmaz, cezasızlık getirmeye çalışıyorsunuz dokunmayın yasaya, dokunmayın çocuklarımıza’ ve ‘Yapmayın bu tasarıyı geçirmeyin ve artık bu konuda konuşmayalım’ diyoruz. Var gücümüzle çocuklarımızı korumaya devam edeceğiz” dedi. Nafaka Hakkı Kadın Platformu ve TCK 103 Kadın Platformu imzasıyla yapılan basın açıklamasında ise, “Son çıkan haberlere göre AKP tarafından 15 yaş farkının bir kriter olarak benimsenmiş olduğu ve çocuk istismarını meşrulaştıracak bu affın bütçe görüşmeleri tamamlandıktan sonra, Ocak 2020 gibi meclise getirileceği söylenmekte. AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil, birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Şu anda getirilmek istenen af, 15 yaş altı kız çocuklarına karşı işlenen cinsel istismar suçundan hüküm giyen failleri de kapsayacaktır. Yani 12 yaşında bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidilmek istenmektedir” denildi “Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceği ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz” diyen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların tekrarla istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelmektedir. İktidara tekrar sesleniyoruz, amaç gerçekten kız çocuklarını korumak ve mağdur olmalarını engellemekse neler yapılabileceğini kadın ve çocuk örgütleri yıllardır haykırmakta! Faillerin değil, çocukların mağduriyetlerini öncelemek ve dahası önlemek elinizde! İstismarcıları affetmek yerine çocukları koruyacak önlemleri hayata geçirin!”

HABER : HİLAL HABİBE TOK

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.