DOLAR 32,5019 -0.06%
EURO 35,1054 0.23%
ALTIN 2.434,820,11
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Enkaz altından tarikat pençesine mi?

Enkaz altından tarikat pençesine mi?

Önce Kadınlar ve Çocuklar Derneği, 60 depremzede çocuğun bir tarikata ait villaya yerleştirildiği iddiasına üzerine Antalya Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu. Dernek Başkanı Müjde Tozbey, “Çocuklarımızı oradan almak için her şeyi yapacağız. Hem çocuklarımıza hem yitip giden ana babalarına borcumuz bu” dedi.

ABONE OL
1 Mart 2023 12:26
Enkaz altından tarikat pençesine mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, kendilerine ulaştırılan ihbarda 60 depremzede çocuğun, İstanbul Beykoz’da bir tarikata ait villaya yerleştirildiği iddiası üzerine Antalya Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurusunda,  “Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” suçlamaları yer aldı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), İstanbul Barosu ve Antalya Barosu ile birlikte hareket ettiklerini belirten Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Müjde Tozbey, “Tarikatların çocuklara neler yaptığını biliyoruz. Çocuklarımızı oradan almak için her şeyi yapacağız” dedi.
Haber: Deniz Güngör
“Korkunç bir kaos yaşanıyor”
Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Avukat Müjde Tozbey, derneğe yapılan ihbarda 60 depremzede çocuğun İstanbul Beykoz’da bir tarikatın kontrolündeki villaya götürüldüğünü aktararak, şöyle konuştu;
 “Arama kurtarma çalışmalarının belli bir nizamda gerçekleştirilmemesi, yaşamsal önemde olan kayıt tutma adımının atlanması nedeniyle, çocukların götürüldüğü merkezler konusunda muazzam bir kaos yaşandı. Hangi hastanede, hangi şehirde, yakınları kim, hangi enkazdan çıkarıldı sorularına sağlıklı yanıt bulmak öyle zordu ki. Ebeveyni ölen çocuklara erişim daha da güç. Kim soracak, kim sahip çıkacak, sürecin sağlıklı yürüyüp yürümediğinin takibini kim yapacak sorularının yanıtları verilemedi. Korkunç bir kaos yaşanıyor.” Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) de konuya ilişkin ihbarlar aldığını belirten Tozbey, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığını harekete geçmeye çağırdık. Görüştüğümüz diğer kurumlar ve tanığımızın ifadesi üzerine, suç duyurusunda bulunmaya karar verdik. Bahsi geçen tarikatın Beykoz’da örgütlü olduğu bilinen tarikatlarden biri olduğunu söyleyelim. Hukuki süreç izin verdiğince daha detaylı açıklamalar yapacağız” dedi.
“Bu bizim borcumuz”
ÇHD, İstanbul Barosu ve Antalya Barosu ile birlikte hareket ettiklerini aktaran Tozbey, “Yaşanan süreç her bakımdan çok incitici. Tarikatların çocuklara neler yaptığını biliyoruz. İstismar ederler, işkence ederler, intiharlarına neden olurlar, hatta yakarak ölümlerine neden olurlar. Çocuklarımızı oradan almak için her şeyi yapacağız. Hem çocuklarımıza hem yitip giden ana babalarına borcumuz bu” diye konuştu.
Depremin ilk günlerinde etkin arama kurtarma yapılamadığını, dolayısıyla sistemli bir kayıt da tutulamadığına dikkat çeken Tozbey,
“Arama kurtarma yapılamadı ki sistemli bir kayıt da tutulabilsin. Kayıt sorunu nedeniyle bugün nerede olduğunu bilmediğimiz yüzlerce çocuk var. Evet geç, ama en azından hemen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının tüm kaynaklarını seferber etmesi gerekiyor. Devlet yurtlarında olmayan ve ailelerine teslim edilmeyen refakatsiz çocukların acilen yerlerinin tespiti gerekiyor.”
Depremzede 60 çocuk nerede?
Antalya Adliyesi önünde Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından yapılan açıklamada ise, kayıp çocukların akıbeti konusunda endişeler dile getirilerek, şu çağrıda bulunuldu;
“Refakatçisi olmayan çocuklar ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı irtibat numaraları derneğimizce aranmış olup, çağrı merkezindeki personelin konuyla ilgili bilgisinin olmadığı ve henüz bakanlık bünyesinde düzenli bir işleyişin mevcut bulunmadığı tespit edilmiştir. Ne yazık ki derneğimize ve başka kurumlara yapılan ihbarlar, refakatsiz çocuklarımızın devlet kurumları dışında tarikatlara, alanlarda çocukların akrabaları olduğunu söyleyen kimselere teslim edildiklerini bildirmektedir” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, “Aldığımız bir ihbara göre İstanbul’un Beykoz ilçesi Çavuşbaşı Mahallesinde 60 refakatsiz çocuk için 3 tane villa ayarlandığı, çocukların yerleştirildiği öğrenilmiştir. Bu villalar hakkında elimizde video bulunmaktadır. Videoda konuşan şahıslar depremzede olan 60 refakatsiz çocuğun İstanbul Beykoz’a getirildiğini, burada barındırılacaklarını, ancak çocukların temel ihtiyaçlarının eksik olduğunu bildirerek evlerin temizliği ve çocukların kalan ihtiyaçları için yardım çağrısında bulunmaktadır. Bu videoyu iletenlerle görüşen tanıklarımız da bulunmaktadır.”

Antalya Adliyesi önünde gerçekleştirilen açıklamada şu sorulara da yer verildi:

  • Depremzede olan refakatsiz 60 çocuğumuz nerededir?
  • Refakatsiz çocuklarımız, tarikat olduğu tespit edilen villalara neden yerleştirilmektedir?
  • Bakanlık, refakatsiz depremzede çocuklarımızın kaçırılmasına mı göz yummaktadır?

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.