DOLAR 32,8499 0.05%
EURO 35,1732 -0.17%
ALTIN 2.450,58-1,56
Ankara
27°

AÇIK

Elazığ’da vatandaş hem tescil hem de deprem mağduru
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Elazığ’da vatandaş hem tescil hem de deprem mağduru

Elazığ’da vatandaş hem tescil hem de deprem mağduru

Elazığ'ın Ulukent Mahallesi'nde bulunan 17 adet tarihi evin sahipleri, hem tescil hem de deprem mağduru oldu. "Tescilli yapı" oldukları gerekçesiyle tek bir çivi çakılmasına bile izin verilmeyen evler, 6 Şubat 2023 depreminde de hasar gördü. Ancak evlerin sahipleri, 2005 tarihli "tescil" yüzünden, depremzedelere tanınan hakların hiçbirisinden de yararlanamadı.

ABONE OL
22 Mart 2024 13:18
Elazığ’da vatandaş hem tescil hem de deprem mağduru
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Funda Canpolat

Elazığ’ın Ulukent Mahallesi’nde bulunan 17 adet tarihi ev 2005 yılında tescilli yapı olarak belirlendi. O günden itibaren bir çivi bile çakılmayan evler önce 24 Ocak 2020 Elazığ Depremi ve ardından 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depreminde hasar aldı. Ancak evlerin sahipleri depremzede olmalarına rağmen, “tescil” nedeniyle kendilerine diğer depremzedelere tanınan hakların hiçbiri tanınmadı. Tescillenen 17 evin sahiplerine yeni konut hakkı tanınmazken, evlerin restorasyonuna da izin verilmiyor.

“Tescilli yapı oldukları için sahipleri depremde hak sahibi olamadı”

Ulukent Mahalle Muhtarı Yusuf Atlan konuya ilişkin 9. Köy’e yaptığı açıklamada, tescilli evlerde yaşayan vatandaşların evlerinin bakım ve onarımını yapamadığı gibi, taşınma ve kira desteği de alamadıklarını söyledi. Atlan, vatandaşların hak mağduriyeti yaşadıklarını vurguladı:

Yusuf Atlan

Bu tescilli evlerimizin hepsi asırlık bir ömre sahip. Bunlar kerpiçten yapılma, cumbalı eski evler. Depreme dayanıklı olmayan evler. Çoğunun içinde hala oturan vatandaşlar var. Bu evlerin hemen hepsi hasarlı. İçinde oturan vatandaşlarımız mağdur. Kanun gereği tescilli yapıda oturdukları için hak sahibi olamadılar. Bugün apartmanlarda veya tescil dışı yapıda oturanlar hasar durumuna göre kira yardımı, taşınma yardımı gibi desteklerden faydalandılar. Ancak bu vatandaşlarımıza böyle bir hak tanınmadı. 17 ev var bu şekilde. Çok uzun yıllardır ayakta duran bu evlerin hasar almaması mümkün değil. Bu evlerin sahibi vatandaşlarımız dar gelirli insanlar. Evlerini taşımaya çalışsalar kira ödeyecek durumda değiller.

“Evler ne yapılıyor, ne yıkılıyor”

Evlerin akıbetinin ne olacağı konusunda mahallelinin tedirgin olduğunu da dile getiren Muhtar Atlan, “Bu evler ne yapılıyor, ne yıkılıyor” ifadesini kullandı. Evlerin restorasyonuna bir an önce başlanması gerektiğini vurgulayan Atlan, “Sorun sadece bununla da kalmıyor. Bu evlerden bir tanesi boş. Ne yıkılıyor, ne restore ediliyor. İçinde tinerciler, başıboş insanlar toplanıyor. Bu mahallelimiz için de sıkıntılı bir durum” diye konuştu.

Atlan, tescilli evlerin restorasyonu konusunda ilgililerle görüştüklerini de belirtti:

20 yıldan fazla bir süredir tescile konulan bu evlerin restorasyonu ile ilgili hala bekliyoruz. O günden bu güne birçok deprem yaşadı bu evler. Konuyla ilgili olarak Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan ve TOKİ’den yetkilileri ile görüştük. Evlerin restore edilmesi konusunda Diyarbakır Anıtlar Bölge Müdürlüğünce Valilik talimatı ile yazışmalar yapıldı. Bu evlerde oturan ya da sahibi olan vatandaşların da imzası ile restorasyon kararı alındı. Bütün aşamalar tamamlandı. Belediyemizin bir an önce buna el atacağı söylendi. En kısa zamanda restore edilerek vatandaşlarımızın oturabileceği evler haline getirilmesi için çalışacağız. Ancak 20 yıldır tescillenen bu evlerin restorasyonunun gecikmesi vatandaşlarımız için de mahallemiz için de mağduriyet yaratıyor. Çünkü en ufak bir felakette yıkılabilecek durumda olan bu evlerde büyük kayıplar verebiliriz.

“Evlerin hali ortada, yine de hafif hasar raporu vermişler”

Mahalledeki tescilli evlerde oturan vatandaşlar ise konutlarındaki hasardan dolayı tedirgin. Yeni bir eve taşınacak maddi imkanları olmadığı için bu eski evlerde yaşamını devam ettirmek zorunda olan bir vatandaş, 9. Köy’e “Herkesin bu durumdan haberi var. Milletvekillerinin de haberi var. Buraya geldiklerinde durumu izah ediyoruz. Ama devamı gelmiyor. Çözüme kavuşturulmuyor” sözleriyle dert yandı.

2005 yılından beri bu evlerin tescilli olduğunu ifade eden mahalle sakinlerinden Nevzat Biçer ise depremlerden sonra evlerin tamir edilemediğini ve evlerde yaşarken sürekli korktuklarını belirtti:

Hiçbir şekilde bizlere yardım edilmedi. Deprem yaşadık. Kira yardımı yapacaklardı, ‘bankada hesabınıza yatacak’ denildi. Hala daha yapılmadı. Evlerin komplesine hafif hasar verilmiş. Evin temeli yok, bir kısmı yıkılmış. Buna rağmen hafif hasar deniyor. Kurul kararıyla alınan raporları Çevre Şehircilik ve AFAD sistemlerine yüklememişler. İl Kültür Müdürlüğü  internet sitesinde var. Onlar da internetten bir şey görmedikleri için hak sahipliği vermediler. Bundan valinin de, belediye başkanının da, milletvekillerinin de haberi var. Diyarbakır Anıtlar Kurulu da dahil olmak üzere herkes biliyor. Her halde yüz defa yazışma yaptım ben. Hepsi olduğu gibi duruyor. Turizm İl Müdürlüğü’nün bana yazdığı yazı da mağduriyetin acilen giderilmesi yönünde. Tahliye kararı var belediyeden. Nereye gideyim? Evlerin hali ortada. Güçlendirme yapılmadı, şimdiye kadar devletin bir çivi çakmışlığı yok.”

“Bu evlere bakıp sağlam dediler. Oysa biz duvarları desteklerle ayakta tutuyoruz”

Mahalle sakinlerinden Besime Yavuz isimli vatandaş da yaşadığı evi göstererek 9. Köy’e şunları söyledi:

Evimin halini görüyorsunuz. Elazığ depreminde hasar almıştı ama Maraş depreminden sonra çok hasar aldı. Duvar yıkılmasın diye alttan destek verdik. Bize ‘yıkamazsınız’ diyorlar. Tescilli yapı ve tarihi eser olduğu için ‘biz onaracağız’ diyorlar. Bu evin neresini onaracaklar? Onarılsa bile kasnak kalacakmış. Burası kerpiç ev. Altı kül olmuş. Depremden sonra her yeri yıkıldı, döküldü. Biz de evi ayakta tutmak için destekler koyduk. Maraş depreminden sonra AFAD’a  gittik. Tescilli ev olduğu için ‘bizim yapacağımız bir şey yok, hasarsız’ dediler. Her yere başvurduk. Hasar vermiyorlar. Evde yatak odam çöktü. Kapılar bile kapanmıyor. Desteklerle ayakta tutuyoruz. Hiçbir destek vermiyorlar. Mecburen şu anda oturuyoruz. Bize hiçbir hak sahipliği, destek verilmedi. Elazığ depreminde kiraya çıktık. Kira yardımı dahi alamadık.”

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.