DOLAR 32,9096 0.3%
EURO 35,8266 0.6%
ALTIN 2.518,730,72
Ankara
26°

AÇIK

Depremde sahaflar dayanışması

Depremde sahaflar dayanışması

6 Şubat depremlerinden etkilenen 11 ildeki çeşitli sektörlerin kendi aralarında dayanışma kampanyalarına sahaflar da katıldı. Depremden etkilenen sahaflara yardım kampanyası kitantik.com sitesi üzerinden sağlanıyor.

ABONE OL
14 Mart 2023 14:52
Depremde sahaflar dayanışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Büşra Çetinkaya / Kapak Fotoğrafı: Depophotos – Can Özer

Deprem dayanışmasına, geçmişten geleceğe edebiyat ve kültür birikiminin saklanmasında önemli aracılarından olan sahaflar da katıldı. İzmir’de Hermes Sahaf’ın sahibi Ümit Nar, İzmirli sahaflarla bir araya gelerek afet bölgesinde dükkanı ve kitapları zarar görmüş sahaflar için dayanışma kampanyası başlattı. İzmir’de sahafların dağınık olmasına rağmen birlikte hareket ettiklerini ifade eden Nar, 9. Köy’e yaptığı açıklamada, “Depremin ardından durumun vahameti ortaya çıkınca bu dayanışmaya kitantik.com üzerinden başlattık” dedi. Her problemde bir araya gelip yardımlaştıklarını anlatan Nar, iki sene önce İzmir’de yaşanan sel felaketindeki dayanışma kampanyasını hatırlattı. Nar, “Sel felaketinde bir arkadaşımızın dükkanı sular altında kalmıştı. Hemen bir dayanışma kampanyası başlatmıştık ve 5 hafta gibi kısa bir sürede yeni bir dükkan ve 20 binden fazla kitap desteği gelmişti” diye konuştu. Depremden sonra İzmirli meslektaşlarıyla irtibata geçerek fikir alışverişine başladıklarını ifade eden Nar, durumu şöyle anlattı: “İzmir’de sahaflar maalesef toplu bir yerde değil, dağınık. Ama buna rağmen birlikte hareket ediyoruz. Sosyal medyada bilinirliğim biraz fazla olduğu için sözcülüğünü ben yapıyorum ama diğer on beş arkadaş da destek veriyor. Deprem bölgesinde ve deprem bölgesinden İzmir’e gelen, kitap ihtiyacı olan insanlara da yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sahaf arkadaşlarımızla ilgili tespit yapmaya başladık. Durumun vahameti ortaya çıkınca bu dayanışmayı kitantik.com üzerinden başlattık. Hem nakit yardımı hem kitap desteği verilebilir.”

Nar, dayanışma kampanyasının nasıl işlediğini şu maddelerle özetledi:

1- Kitantik.com adlı ikinci el kitap satış sitesi üzerinden satışa “sembolik destek kitapları” koyduk. Her esnafın sayfasında iki bin kitap var ve tanesi 10 liradan satışa açık. Bu sembolik satıştan elde edilen gelir her sabah doğrudan sahaf arkadaşımızın hesabına aktarılıyor.
2-Dükkânları tamamen yok olan arkadaşlar için kitap desteği kampanyası. Bu da başladı ve hızla devam ediyor.
3- Arzu edenler mağdur arkadaşların banka hesaplarına doğrudan destek yollayabiliyor. Göndermek isteyenler sahaf arkadaşlarla irtibatlandırılıyor.
4- Mağdur durumdaki arkadaşların listesini Türkiye Yazarlar Birliği ile paylaştık. Birlik, orta vadede devlet destekli bazı çabalar içinde olacak. Şunu da ekleyeyim, diğer ikinci el kitap satış sitesi Nadirkitap.com da kendi üyeleri için yakın zamanda nakit desteği yapacak.

İzmir’den Maraş’a sahaf desteği

Deprem bölgesinden şu ana kadar 8 sahafı tespit ettiklerini ve dayanışmaya başladıklarını anlatan Nar, kayıpların çeşit çeşit olduğunu dile getirdi. Kitabevleri İle birlikte hasar sayısının 100’ün üzerinde olabileceğini belirten Nar, “Çok az hasar görmüş olanlar, dükkanı az hasarlı deposu hasar alanlar, dükkanı yıkılmış olanlar ve tamamen her şeyi kaybetmiş olanlar var. Biz şu ana kadar 8 arkadaşı tespit ettik. Maraş’taki bir arkadaşımızın dükkanı az hasarlı, kitapların çoğu kurtulabilir durumda. Ona İzmir’de bir dükkan ayarlayacağız, evini ayarladık. Sahaflığı bir süre İzmir’de yapacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi araç tahsisi konusunda yardımcı oldu. O araç İzmir’den Maraş’a destek götüren bir tır. Boş geleceğine arkadaşımızın ev eşyalarını ve kitaplarını getirecek” dedi.

Acil durum ihtiyaçları için can suyu

Herkesin ekonomik durumuna göre sembolik olarak 10 TL belirlediklerini söyleyen Nar, sembolik olarak alınan kitapların bedelinin her sabah kesintisiz olarak sahafların hesabına yatırıldığına vurgu yaptı. Nar sözlerine şöyle devam etti: “Herkes için 2 bin kitap sınırı
koyduk. 1 haftalık bir zaman zarfında 20 bin lira para toplamamız gerekiyor. Bu, şu anda acil durum olarak can suyu olabilecek bir dayanışma. Okurlarla beraber hep birlikte kolektif dayanışmayı yaymaya çalışıyoruz.”

“Asıl dayanışma sivil toplumda”

Deprem bölgesindeki insanların bir destek mesajına ihtiyaçları olduğunu ifade eden Nar, depremzedeler için bu dayanışmanın öneminin altını çizdi. Nar, “Biz kendi imkanlarımızla, kısıtlı çevremizle ancak 8 kişiye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Depremle birlikte gördük ki asıl dayanışma sivil toplum kuruluşlarında ve sıradan vatandaşta” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.