DOLAR 32,8363 0.07%
EURO 35,1384 -0.22%
ALTIN 2.465,97-0,94
Ankara
29°

AÇIK

Deprem bölgesinde gıdada asbest riski

Deprem bölgesinde gıdada asbest riski

Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkıma uğrayan Malatya’da ticaret alanları seyyar tablalara döndü. Açıkta satılan gıdaların risk oluşturduğunu belirten Malatya Gıda Laboratuvarı Müdürü Kadriye Şener, bölgede yaşayan vatandaşların asbest bulaşmış gıda tehlikesi ile karşı karşıya olduklarını söyledi. 

ABONE OL
8 Haziran 2023 14:00
Deprem bölgesinde gıdada asbest riski
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Ebubekir Atilla / Kapak Fotoğrafı: Mustafa Kaya – Depophotos
Depremin görünmeyen yüzü gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. Deprem bölgesi Malatya’da, binaların yıkılması ya da oturulamayacak hale gelmesi nedeniyle dükkanlar kapandı, kent merkezi açık bir pazar görünümüne büründü. Ancak bina yıkım çalışmaları sürerken, esnafın seyyar tablalarda gıda satışı yapması, bölge insanı için büyük bir sağlık riskini de beraberinde getirdi.  Deprem bölgesinde açıkta gıda satışları ve oluşabilecek riskleri muhabirine anlatan Malatya Makimtek Gıda Laboratuvarı Müdürü Kadriye Şener, vatandaşlara ancak analizi yapılan ambalajlı ürünlerin tüketimini yapmaları çağrısında bulundu. Şener, şu uyarıları yaptı;

Kadriye Şener

”Yakın zamanda yaşanılan depremden dolayı yıkımlar halen devam etmekte ve bu yıkımlar sonucu oluşan toz bulutları içerisinde ciddi oranda asbest tehlikesi taşımaktadır. Yıkım yerlerinin hemen yakınlarında kurulan meyve-sebze tezgahları, açıkta satılan süt ve süt ürünleri büyük oranda asbest tehlikesi içermektedir. Bu ürünlerin tüketimi insan sağlığı açısından zararlıdır. O yüzden mümkün olduğu kadar ambalajlı, testlerinin yapıldığına güvendiğiniz ürünlerin tüketimini yapmalıyız. Tüketici olarak daha bilinçlenmeli ve bu risk faktörlerini ortadan kaldırmalıyız.”

Açıkta gıda satışının engellenmesi için denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini ifade eden Şener, “büyük tüm işletmelerin gerekli olan analizleri yaptırması gerekmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yürürlüğe giren Türk Gıda Kodeksi Peynir Tebliği ile ilgili olarak, söz konusu tebliğdeki peynir satışı konusunda yapılan düzenlemenin kamuoyuna doğru aktarılması ve yanlış yorumlanmasının önlenmesi için bir açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, peynirlerin tebliğin öngördüğü sıcaklık, muhafaza ve nakliye gibi teknik ve hijyenik şartların sağlanması durumunda, her yerde satışa sunulabileceği belirtildi” diye konuştu.

Çiğ sütten üretilen peynirlere dikkat!

Açıkta satılan sütteki hilelerden ve oluşabilecek Brusella ile Tüberküloz gibi hastalıklara dikkat çeken Şener, şöyle dedi;
”Süt, faydaları saymakla bitmeyen mucize bir besin kaynağı. Ancak kaynağı ve saklama koşulları bilinmeyen açık sütler için aynısını söylemek mümkün değil. Hileye açık gıdalar arasında olan süt ve süt ürünleri Son zamanlarda artan merdiven altı üretimler ile yaygın hale gelmiştir. Sokakta satılan açık sütler zararlı mikroorganizmalar ve çamaşır sodası, antibiyotik gibi zararlı kimyasallar içerebilir. Ev koşullarında uygulanabilecek kaynatma işlemiyle barındırdığı zararlı bakterilerden arındırılabilir, ancak içinde bulunabilecek diğer tehlike unsurları örneğin, antibiyotik ve toksin yok edilemez.”
Vatandaşlara kaynağını bilmedikleri, açıkta satılan sütleri tüketmemeleri çağrısı yapan Şener, “Bu sütler Brusella, Tüberküloz gibi hayvan hastalıklarının insanlara geçişi konusunda risk taşır. Laboratuvarımız birçok süt işletmesiyle beraber çalışmalar yürütmekte ve rutin testlerini yapmaktadır. Tüketicilerin daha da bilinçlenmesi ile bu testlerin büyük, küçük tüm işletmeler tarafından yapılması ve yaygın hale gelmesi gerekmektedir” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.