DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
29°

AÇIK

BBC İstanbul grevi kazanıma doğru ilerliyor
  • 9.Köy
  • Emek
  • BBC İstanbul grevi kazanıma doğru ilerliyor

BBC İstanbul grevi kazanıma doğru ilerliyor

BBC Türkçe servisi İstanbul bürosunda çalışan gazetecilerin grevi kazanımla sonuçlanmaya çok yakın. TGS Ankara Şubesi, BBC Türkçe İstanbul çalışanları ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sonuçsuz kalması üzerine 14 Ocak’ta greve çıkan meslektaşlarına destek olmak için İstanbul’a gitti. Greve destek ziyaretine katılan 9. Köy’ün edindiği bilgilere göre BBC işvereni ile gazeteciler arasında anlaşma büyük oranda sağlandı ve imza aşamasına gelindi. TGS’nin grevdeki gazetecilerle birlikte birkaç gün içinde olumlu haberi duyurması bekleniyor.

ABONE OL
22 Ocak 2022 00:00
BBC İstanbul grevi kazanıma doğru ilerliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBUL- Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın 2009’dan bu yana ilk grevi olan BBC Türkçe servisi İstanbul ofisinde çalışan gazetecilerin direnişi kazanımla sonuçlanmaya çok yakın. İşverenle yapılan görüşmeler ve toplantılar sonucunda greve çıkan gazetecilerin lehine olacak şekilde uzlaşmaya varıldığı ancak henüz nihai imzaların atılmadığı öğrenildi. 

TGS Ankara Şubesi, destek veren diğer meslek örgütleriyle birlikte BBC Türkçe İstanbul çalışanlarının toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sonuçsuz kalması üzerine çıktıları greve destek ziyaretinde bulundu. Güvencesiz çalışma ve düşük ücretlerin halkın haber alma hakkını engellediğini vurgulayan gazeteciler, grevin altıncı gününde sabahın ilk ışıklarıyla yola koyuldu. Grevdeki basın emekçileri tarafından coşkuyla karşılanan Ankara ekibine eşlik eden 9. Köy, gazetecilerin görüşlerini aldı. Grevin kazanımla sonuçlanmasının an meselesi olduğu, taleplerin büyük ölçüde karşılandığı ve birkaç gün içinde imzaların atılabileceği öğrenildi.

Enflasyon karşısında eriyen maaşlar halkın haber alma hakkına da engel

TGS’nin grev kararını açıkladığı yazılı açıklamada resmi rakamlara göre yüzde 36 olarak hesaplanan ancak bağımsız ekonomistlerin yüzde 82 olarak hesapladığı enflasyon koşullarında, işverenin yüzde 20 zam önerdiği belirtilmişti. Açıklamada, “BBC işvereni İstanbul’daki çalışanlarına Türk lirası ile maaş ödemektedir. Türk lirasındaki değer kaybı nedeniyle İstanbul’daki maaş masrafları neredeyse yarı yarıya azalan BBC’den çalışanlarının emeklerine saygı duyan, adil bir teklif beklemek hakkımız” denildi. TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş 9. Köy’ün grevle ilgili sorularını yanıtladı. 

“13 yıl aradan sonra bu sektörde bir grev olması tüm gazeteciler için umut verici”Dayanışma Yaşatır

BBC Grevi’nin 2009 yılında ATV ve Sabah grevinden sonraki ilk grev olduğunu söyleyen TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, ayrıca bu grevin Türkiye tarihinde uluslararası ajans ve medya kuruluşlarında yapılan ilk grev olduğunu vurguladı. Durmuş şunları söyledi: “13 yıl aradan sonra bu sektörde bir grevin olması tüm gazeteciler için umut verici bir şey. Çünkü gazeteciler mücadele ediyorlar. Artık onlara sunulanı kabul etmeyerek kendileri yol bulmaya çalışıyorlar. Bu da onun iyi bir örneği. Bu grev de başarıyla bitecek. Tüm meslektaşlarımız açısından da mücadele ederek bazı şeyleri değiştirebileceğimizin belgesi olacak.” 

Gazetecilerin güvencesiz çalışma şartlarında düşük ücretlerle çalışmasının halkın haber alma hakkını kısıtladığını belirten Durmuş, sektördeki örgütsüzlüğe dikkat çekti. Sektörün sendikadan arındırıldığına değinen Durmuş, “Medya sektöründe uzun yıllardır sendikanın etkili olamaması, medya patronlarının sendika karşıtı tutumu, hükümetlerin sendika üzerindeki baskıları nedeniyle sektörde büyük oranla sendika tasfiye edildi” dedi. 

Sendikalaşma eğiliminde artış var 

TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, bu grevin Türkiye tarihinde uluslararası ajans ve medya kuruluşlarında yapılan ilk grev olduğunu vurguladı    

Durmuş, 1961 yılında çıkarılan Basın İş Kanunu’nun hem gazetecilerin haklarını hem de halkın haber alma hakkını güvence altına aldığını hatırlattı. Buna karşın sendikasızlaşma sonucunda ücretlerin erimesi sonucunun doğduğunu belirten Durmuş, “Aldığı maaşla kirayı, faturayı, yemeyi içmeyi düşünen bir profil, bir meslek yaratıldı. Dolayısıyla tiyatroya gidip kendisini geliştirme, kitap alıp kendini geliştirme olanakları bulamıyor artık gazeteciler. Bu hem halkın haber alma hakkını hem de kaliteli habere ulaşma hakkını ortadan kaldırıyor” ifadelerini kullandı.  

TGS Başkanı, gazeteciler arasında sendikalaşma eğiliminin arttığına da değindi. Önümüzdeki döneme ilişkin umutlu olduğunu belirten Durmuş şunları söyledi: “Çünkü bir değişim başladı. Gazeteciler artık kendilerine verilen şeyi kabul etmiyor. Kendisi pazarlık yapmak istiyor. Kendisi gerçekten yaşadığı durumun görülmesini istiyor ve bunun için mücadele ediyor. O yüzden bir değişim var ve hızlı bir sendikalaşma eğilimi var. Önümüzdeki dönemde daha iyi olacağını düşünüyorum.” 

“Dayanışma yaşatır” 

Esra Koçak Mayda ve Gazeteci Tamer Arda Erşin 9.Köy’e konuştu 

TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak Mayda, Ankara’dan hareket eden otobüste 9. Köy’ün sorularını yanıtladı. Tüm gazetecilerin BBC grevcilerine destek olması gerektiğini söyleyen Mayda, şöyle devam etti: “Çünkü yarın onların da bunu yaşamayacaklarının garantisi yok. İşten çıkarılmayacaklarının yahut bu tür koşullarda çalıştırılmayacaklarının garantisi yok. Dolayısıyla bu karlı yollarda, bu çok zor şartlarda, sizin de şahit olduğunuz çok zor şartlarda grevci arkadaşlarımızın yanında olmak istiyoruz.”

“Mesleki dayanışma sınırlı”

Gazeteci Tamer Arda Erşin de grevcilere destek ziyaretine katılanlar arasındaydı. Erşin, gazetecilerin karşı karşıya kaldığı haksızlıklar karşısında örgütlü bir birliğin oluşamadığını söyledi. “Gazeteciler sendikaya üye olamıyor. Derneklere üye oluyoruz ama aktif bir araya gelemiyoruz” diyen Erşin, gazetecilerin mesleki dayanışmalarının sınırlı kaldığını söyledi. Koçak gibi Erşin de düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarının neden olduğu sorunlara vurgu yaptı. 

 

 

 

 

HABER : Haber: Melis Yıldırım

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.