DOLAR 33,1016 0.1%
EURO 36,2992 0.26%
ALTIN 2.623,710,38
Ankara
27°

AÇIK

Ankara’nın Damlataş’ı Tulumtaş Mağarası şifa dağıtacak
  • 9.Köy
  • Gezi
  • Ankara’nın Damlataş’ı Tulumtaş Mağarası şifa dağıtacak

Ankara’nın Damlataş’ı Tulumtaş Mağarası şifa dağıtacak

Ankara’nın saklı hazinesi olarak nitelenen, oluşumu 5 milyon yıl öncesine dayanan Tulumtaş Mağarası açılışa gün sayıyor. Jeoloji mühendisi Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu’na göre Tulumtaş Mağarası, içindeki havayla astım hastalarına, siyah toprağıyla da ayakta oluşan mantar türü hastalıklara şifa kaynağı olacak. 9. Köy mağaradaki çalışmaları görüntüledi. 

ABONE OL
2 Aralık 2021 00:00
Ankara’nın Damlataş’ı Tulumtaş Mağarası şifa dağıtacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

GÖLBAŞI- Ankara’nın yer altı hazinesi Tulumtaş Mağarası 2022’nin bahar aylarında ziyarete açılacak. Tulumtaş Mağarası’nın havasıyla ve toprağıyla ziyaretçilerine şifa kaynağı olması bekleniyor.

9. Köy, mağaranın turizme kazandırılması için yapılan çalışmaları görüntüledi, bölgede jeolojik araştırma yürüten Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu’ndan mağaranın özellikleri hakkında bilgi aldı.

Tulumtaş Mağarası’nın Alanya’daki Damlataş Mağarası ile benzerliklerine vurgu yapan Kadıoğlu, mağaranın içindeki oksijen miktarının açık havadan yüzde 2 daha fazla olduğunu, aynı Damlataş Mağarası gibi Tulumtaş Mağarası’nın da astım hastalarına şifa olmasını beklediklerini söyledi.

Toprağı da şifalı

Tulumtaş Mağarası’nda yapılan jeolojik çalışmaları anlatan Prof. Dr. Kadıoğlu, mağaranın yaşlı kaya olarak ifade edilen 230 milyon yıllık taş blok içinde oluştuğunu belirtti. Mağaranın düzayak olmasının da önemli bir özellik olduğunu ifade eden Kadıoğlu “En önemli özelliği içeride kırmızı toprak ve siyah toprak olması. Siyah toprak su ile karıştığında oluşan su kalsiyum zengini bir su. Ayakta oluşan hastalıklara iyi geliyor. Ayaktaki mantarı yok ediyor’’ diye konuştu.

 

9.Köy gönüllü muhabiri İleyda Özmen, Tulumtaş Mağarası’nın turizme kazandırılması için yürütülen çalışmaları ve mağaranın yeni keşfedilen bölümlerini görüntüleyen ilk gazeteci oldu.

Mağaradaki çalışmalar tamamlanmak üzere

Ankara kent merkezine yaklaşık 30 kilometre mesafedeki Tulumtaş Mahallesi, Karayatak Tepe mevkiinde bulunan Tulumtaş Mağarası, sarkıt ve dikitleriyle öne çıkıyor. Mağaranın ziyarete açılması için doğal yapıyla uyumlu yürüyüş yolu, güvenli gezinti alanı ve aydınlatma çalışmaları Gölbaşı Belediyesi tarafından yürütülüyor.

Tulumtaş Mağarası’nın tavan yüksekliği yer yer beş metreye kadar ulaşıyor. 

Çalışmalardaki son durumunu Gölbaşı Belediyesi Kontrol Mühendisi Çağrı Aksakal anlattı. Mağarada henüz keşfedilmemiş alanlar olduğunu belirten Aksakal, “Damlataşların, sarkıtların oluşumu sürüyor.  Ziyaretçiler için yapıya uyumlu yürüyüş platformu ve aydınlatmalar yapılacak. Her aşamada ne ile karşılaşacağımızı bilmediğimiz için önümüzdeki sene sezon içerisinde açılmasını hedefliyoruz’’ dedi. Kontrol Mühendisi Çağrı Aksakal Tulumtaş Mağarası’nda 9. Köy’e bilgi verdi.

Tulumtaş Mağarası, beş kilometre boyunca uzanan yaklaşık 230 milyon yaşında büyük bir kireç taşı bloğunun içinde bulunuyor. 550 metre uzunluğundaki mağaranın tavanı yer yer beş metreye ulaşıyor. Mağaranın içinde beş ayrı tünel yapısı var. Hemen her noktada oluşumu 5 milyon yıla dayanan sarkıt ve dikitleri görmek mümkün. Tünellerin darlığı ve güvenlik gerekçesiyle mağara içinde 150 metreden sonrasına geçişe izin verilmiyor. Bu nedenle yürüyüş platformu da 150 metre uzunluğunda inşa ediliyor. Ayrıca yürüyüş platformundan bağımsız olarak tasarlanan engellilerin yararlanabileceği bir ziyaret yolu da yapılıyor.

Sit alanı değişikliği

Ankara çevre yolu yapımı sırasında tesadüfen keşfedilen mağaranın bulunduğu alan 1992 yılında birinci derece sit alanı ilan edildi. Ardından sit derecesi düşürülen bölgeye bir kooperatif tarafından villalar yapıldı. Kooperatif yönetimi, mağara alanının site sınırları dışında kaldığı açıklamasını yaptı. Hiçbir villanın mağaranın üzerinde yer almadığı, evlerin kaya zemine inşa edildiği duyurulsa da mevcut siteyle ilgili tartışma ve eleştiriler sürüyor. Tulumtaş Mağarası’nın bulunduğu bölge bugün üçüncü derece sit alanı statüsünde.Geçmişi 5 milyon yıla dayanan sarkıt ve dikit yapısı oluşumu bugün de devam ediyor.

Şifa dağıtmak için gün sayıyor

Tulumtaş Mağarası’nı turizme kazandırmak için ilk olarak dış saha düzenlemesi ve kayaların taşınması gerçekleştirildi. Daha sonra dış yamaç temizliği yapıldı ve yamaç yüzeyinden düşebilecek taşları önlemek amacıyla çelik ağ yerleştirildi. Girişteki yapıların imalatı ve mağara içinde düzenlemeler gerçekleştirildi. 

Gölbaşı Belediyesi’nden alınan bilgiye göre mağaranın ziyarete açılması için yürütülen çalışmalarda yapılar, doğal yapıya zarar vermeyecek şekilde projelendirildi ve uygulamaya geçildi. Mağara girişine yakın bilet gişesi, güvenlik, sinevizyon salonu, mescit, tuvalet, hediyelik eşya satış yeri ve otopark bölümleri inşaatı sürüyor. 

Turizme açılmak ve şifa dağıtmak için artık gün sayan Tulumtaş Mağarası’nın yıllık 250 bine yakın turist ağırlayan Alanya Damlataş Mağarası gibi çok sayıda ziyaretçi çekmesi bekleniyor. 

HABER : İleyda Özmen

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.