DOLAR 32,5072 0.18%
EURO 34,7185 -0.02%
ALTIN 2.497,601,45
Ankara
22°

AÇIK

Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Derneği’nin Muş Şube Başkanı Aktaş: “Şehit ailelerimiz dernek binasına çıkamıyor”
  • 9.Köy
  • İnsan Hakları
  • Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Derneği’nin Muş Şube Başkanı Aktaş: “Şehit ailelerimiz dernek binasına çıkamıyor”

Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Derneği’nin Muş Şube Başkanı Aktaş: “Şehit ailelerimiz dernek binasına çıkamıyor”

Şehit aileleri ve gazileri bir çatı altında toplayan Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Derneği’nin Muş Şube Başkanı Aktaş, dernek yerlerinin şehit aileleri ve gazilerin gelmesi açısından elverişli koşullara sahip olmadığını belirterek, “Şehit anne ve babaları ile gazilerimiz asansör olmadığı için dernek binasına çıkamıyorlar, yetkililerin bize yeni bir yer tahsisini talep ediyoruz” dedi.

ABONE OL
26 Aralık 2019 00:00
Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Derneği’nin Muş Şube Başkanı Aktaş: “Şehit ailelerimiz dernek binasına çıkamıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Muş Şube Başkanı Emrullah Aktaş, bölgede sürdürdükleri faaliyetlerini 24 Saat Gazetesi’ne anlattı. Muş ve bölgesinde yıllardır her türlü zorluğa rağmen şehit aileleri ve gazilere hizmet ettiklerini söyleyen Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Muş Şube Başkanı Emrullah Aktaş, amaçlarının bölgede çocuk ve öğrencilere vatan ve devlet sevgisini aşılamak olduğunu belirtti. Başkan Aktaş, çalışmalarıyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Anadolu Avrasya Gazi Şehit Aileleri Muş Şube Başkanlığı görevini yürütmekteyim, kendim de bir gaziyim. Bizler yıllardır bölgede çocuklara, öğrencilere ve gençlere vatan, millet aşkını ve bilinci aşılamaya çalışıyoruz. Öte yandan şehit ailelerimiz ile gazilerimizin sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz. Ayrıca çeşitli sivil toplum kuruluşları ve kurumlarla birlikte sosyal sorumluluk alanında projeler geliştiriyoruz. Bireysel olarak da derneğimizin ve çeşitli hayırseverlerin katkılarıyla her yıl şehit ailesi ve gazi çocuklarına burs imkânı sağlıyoruz. Ulusal bir dernek olarak ayrıca Muş merkezle beraber Bulanık, Malazgirt, Hasköy, Varto ve Korkut ilçelerimizde öğrencilerimizle bir araya gelip onlara kırtasiye desteğinde bulunuyoruz. Tüm ilçelerimiz ve köylerimize giderek vatan ve bayrak söyleşileri düzenliyoruz. Öğrencilere şehitlik ve gaziliği anlatarak askere polise taş atan çocuklar değil asker polis olacak yeni nesillerin yetişmesi için çaba harcıyoruz.”

Aktaş: Derneğimizin gerekli ilgi ve alakayı görmesini istiyoruz

Şehit aileleri ve gaziler olarak bir çatı altında olmak için ellerinden gelen gayreti sarf etmelerine rağmen gerekli ilgiyi göremediklerini ve derneklerinin zor şartlar altında faaliyet gösterdiğine değinen Gazi Aktaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çektiğimiz sorunların üstesinden gelmeye çalışarak faaliyetlerimizi sürdürsek de çeşitli eksiklerimiz var. Muş’ta yaptığımız çalışmalar birçok ile de örnek oluyor ve takdir topluyoruz. Yalnız vatanı için canlarını siper eden kahramanları ve ailelerini bir çatı altında buluşturup acılarını, mutluluklarını paylaşmak adına bir çatı altında buluşuyoruz. Ne yazık ki şu an şehit ve gazi ailelerine verilen değer, bir apartmanın ikinci katında asansörü olmayan ampute gazilerimizin bile gelemediği bir ofiste faaliyet gösterecek kadar değersiz bir durumda. Birçok masrafı bizler şehit aileleri ve gaziler olarak cebimizden karşılıyoruz. Şimdi size sorarım bu vatan, bayrak için canını siper etmiş kahramanlara verilen değer onların bir araya gelmesi için bir çatı kuramamak mıdır? Türkiye genelinde şehit ve gazi aileleri derneğine yetkililer tarafından yer tahsis edilmeyen nadir illerden biriyiz belki de. Vakıf ve bazı derneklere çok uygun yerler tahsis edildiğini duyuyoruz. Elektriğini dahi kendi cebinden ödeyen derneğimizin gerekli ilgi ve alakayı görmesini istiyoruz. Bizler kendi şahsi adımıza bir şey yapmıyoruz amacımız bölgede şehit aileleri ve gazilerin haklarını savunup, korumaktır.”

“Öğrencilerin devlet ve bayrak aşkıyla büyümesi doğrultusunda kendileriyle düzenli olarak okullarında bir araya geliyoruz” diyen Başkan Aktaş, “Ampute yani ayağı olmayan gazilerimiz derneğimize gelemiyor, gazilerimizin ve Şehitlerimizin anne ve babaları derneğe çıkarken zorlanıyor ve bazen de gelemiyorlar, merdivenleri çıkamıyorlar. Yerimiz ikinci kat ve kimse çıkamıyor. Bunun için bize giriş katta, daha rahat ve geniş bir yer verilmesini gazeteniz aracılığıyla talep ediyoruz” şeklinde konuştu.


Gazi Köse: 2-3 kat merdiven çıkamıyorum

Güneydoğu gazisi Nurullah Köse ise derneklerinin tüm mutluluk ve acılarını paylaştıkları ortak bir payda olduklarına dikkat çekti. Gazi Köse, şunları kaydetti: “Tunceli Ali boğazında ayağımdan yaralanarak gazi oldum. Derneğimiz bizim yuvamız, acımızı ve mutluluğumuzu paylaştığımız yer ama gel gör ki ayağım çok kötü olduğu için 2-3 kat merdiven çıkamıyorum. Yetkililerin bu soruna bir çözüm bulmasını temenni ediyoruz. Bizler bu vatan için canımızı siper etmiş, uzuvlarını kaybetmiş insanlarız. Bizlere daha geniş ve rahat bir yerin tahsis edilmesini istiyoruz, bu derneğimizin yeri bizlere yakışmıyor.”

HABER : YUSUF ÖZGÜR BÜLBÜL

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.