DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
27°

AÇIK

Zengin olmak isteyenler, NFT yarışını başlattı

Zengin olmak isteyenler, NFT yarışını başlattı

Dünya, Metavarse âlemine hazırlanıyor. Girişimciler, yakın gelecekte milyonlarca dolar kazandıracağını düşündüğü bugünün ünlülerinin Metavarse âlemindeki karşılığı olan kimliklerini almanın peşinde. Metaverse ve NFT kavramlarını daha sık duyacağımızı belirten uzmanlar, yakında sayısız Metavarse olacağına dikkat çekip sanal âlemde, hayatta kalmayı öğrenmeyi öneriyor.

ABONE OL
22 Şubat 2022 00:00
Zengin olmak isteyenler, NFT yarışını başlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTANBULİnternet ve teknolojik gelişmelerle birlikte alışkanlıklarımız da adapte olduğumuz dijital ekosistem de oldukça değişti. Son olarak Facebook ve İnstagram’ın sahibi Mark Zuckerberg, 28 Ekim’de gerçekleşen Connect 2021 etkinliğinde yaptığı lansmanla Facebook isminin Meta olarak değiştiğini açıkladı. Lansmanda ayrıca bazılarının “internetten sonra gelen en büyük buluş” olarak tahmin ettiği “Metaverse” konusunda da açıklamalar yapıldı. Kendimize ait avatarların olduğu, dijital para ve objelerle işleyen bir ekonominin bulunduğu 3 boyutlu bir düzlem olan Metaverse, belki de gelecek yıllarda tat, koku gibi kompleks duyuları da deneyimleyebileceğimiz, kendi gerçekliğimiz dışında ikinci bir dünya.

2022 yılında dünya, büyük bir hızla Metavarse âlemine hazırlanıyor. Metavarse, yakın zamanda medyadan eğitime, sanayiden sağlığa kadar tüm alanlarda büyük değişimlere neden olacak. Dünyanın sanal âleme taşınması ve tüm gayrimenkuller ile yaşayan kişilerin varlıklarını, tıpkı Facebeook’un olduğu gibi sayısız şekilde kurulacak sanal âlemde sürdürmesiyle Metaverse, giderek yaşamımızın daha çok içinde yer alacak. Her şirket kendi Metaverse âlemini yaratırken, bunların en popüleri olacak mecralardaki sanal arsalar ve gayrimenkuller gerçeklerinden daha pahalı olacak.

Şu anda tam olarak anlaşılamayan Metavarse ile birlikte NFT (Değişmesi mümkün olmayan para -Non Fungible Token) kavramı da hayatımıza hızla girdi. Bir “kripto para birimi” olarak tanımlanan NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilebilen dijital bir varlık. Her insanın NFT olarak kopyalanamayan, çalınamayan ve değiştirilemeyen varlığı kendisinin yerine o Metaverse âleminde işe gidecek, okulda öğretmenlik yapacak, dahası hasta muayene edecek. 

Milyonlarca dolar kazanacaklar

Metaverse dünyalarının gelişmeye başlamasıyla beraber, tıpkı internetin ilk yıllarında olduğu gibi ticket, holiday, fly, gibi isimlerin “..com” ve “..net” uzantılarıyla biten adlarını, 5-10 dolar gibi ücretlere alıp, büyük şirketlere milyonlarca dolara satan girişimciler, bugün ünlü Hollywood starlarının, dünya başkanlarının, futbolcuların ve ünlü kişilerin NFT’lerini yani Metavarse alemindeki karşılığı olan kimliklerini almanın peşinde.

Dijital Güvenlik Uzmanı Ozan İnan, yaşadığımız Metavarse dünyasının henüz başlangıç olduğuna dikkat çekerek şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sadece Facebook’un Metavarse âlemi yok. Yakında sayısız metavarse olacak. Buradaki suretler anlamına gelen NFT’ler için ise ciddi bir yarış söz konusu. Bugün NFT ile yapılan sanat eserlerinin milyonlarca dolara satıldığını duyuyoruz. Aslında o sanat eserlerini alanlar, Metavarse dünyasını insanlara satmak isteyen girişimcilerin ta kendisi. Metavarse’den kaçış yok. Bugünden elini çabuk tutan da birçok avantaja sahip olacak. Eğer yapabilirlerse milyonlarca dolar kazanmaya çalışacaklar.” Dijital Güvenlik Uzmanı Ozan İnan

Adlarını daha sık duyacağız

Metavarse ile dünyadaki her türlü ticari girişimin aynısının yeniden kurulacağını vurgulayan Dijital Pazar Uzmanı Mehmet Dumanoğlu ise şunları söyledi:

“Her alanda Metavarse olacak. Metaverse, tıpkı dünyanın yeniden kuruluşu gibi kurumları, şirketleri, holdingleri yeniden tasarlayacak. Bundan oyun dünyası da etkilenecek. Oyun endüstrisi, blockchain teknolojisiyle en içli dışlı alanlardan biri ve açıklanan verilere göre blockchain tabanlı oyun geliştiricilerinin 2021 yılında toplam 4 milyar dolar yatırım aldığı biliniyor. Bu yatırımlar, 2022’de meyvesini vermeye başlayacak Metaverse ile NFT gibi kavramları daha sık duymaya başlayacağız.”

Metaverse ile iletişimi öğrenmeliyiz

Digibranding Kurucu Ortağı Bahar Üner Anahmias ise yakında Metavarse âlemine ilişkin iletişim çalışmalarının da hayli önemli noktaya geleceğini belirterek, “Öğrenme, hayat boyu süren bir yolculuktur. Hele ki bu dönemde Metaverse’den bahsediyoruz. AR, VR teknolojilerine adapte olmaya çalışıyoruz. O zaman dijitalde, hayatta kalmayı öğrenmeliyiz” uyarısında bulundu.

Digibranding Kurucu Ortağı Bahar Üner Anahmias ise yakında Metavarse âlemine ilişkin iletişim çalışmalarının da hayli önemli noktaya geleceğini belirterek, “Öğrenme, hayat boyu süren bir yolculuktur. Hele ki bu dönemde Metaverse’den bahsediyoruz. AR, VR teknolojilerine adapte olmaya çalışıyoruz. O zaman dijitalde, hayatta kalmayı öğrenmeliyiz” uyarısında bulundu.Digibranding Kurucu Ortağı Bahar Üner 

 

HABER : Erdinç Akkoyunlu

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.