DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
29°

AÇIK

Tohum, toprak ve hasat

Tohum, toprak ve hasat

Yenimahalle Kent Konseyi, Tohum Toprak Tarım Çalışma Grubu, okul ve site bahçelerini sebze ekimiyle verimli hale getirirken ekilmesinde tereddüt edilen yüzlerce dönüm arazide de buğday yetiştirilmesini sağladı. Kent Konseyi Başkanı Çınar, tarımın önemini vurgulamak, özellikle çocukların toprakla barışık olmalarını sağlamak amacıyla gerçekleştirdikleri çalışmalarda ilk ürünlerin alındığını söyledi

ABONE OL
17 Eylül 2020 00:00
Tohum, toprak ve hasat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yenimahalle Kent Konseyi bünyesinde 2018 yılında kurulan Tohum Toprak Tarım Çalışma Grubu’nun bu yıl ilk kez gerçekleştirilmesine aracı olduğu okul ve site bahçelerine sebze ekimi ve ekilemeyen alanların tarıma kazandırılması çalışmaları ilk ürünlerini verdi. Kent Konseyi Başkanı Makine Mühendisi Atila Çınar, çiftçilerin hiç ekmeyi düşünmediği 990 dönüm araziden 250 ton buğday elde edildiğini belirterek, “İstediğimiz verimliliği yakalayamadık ama iyi bir başlangıç sayılır” dedi.

Tarımın tüm dünyada giderek önemini artırdığını ve batıda kent bahçeciliği kavramının geliştiğine değinen Yenimahalle Kent Konseyi Çınar, tarımın önemi konusunda bir bilinçlenme yaratmak, özellikle çocukların toprakla barışık olmalarını sağlamak amacıyla Tohum Toprak Tarım Çalışma Grubu’nun pandemi dönemindeki durağanlığı verimli geçirdiğini söyledi.

Yenimahalle Kent Konseyi Çınar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 100. yıldönümünde Bilim Şenliği’ne katılan 10 okuldan 100 çocuğa, 100’er adet tohum dağıttıklarını, tohumların nasıl filizlendirileceği ve okul bahçelerinde toprakla nasıl buluşturulacağı konusunda eğitici videolar hazırladıklarını anlattı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yıldönümünde de 19 sitenin bahçesini bostan yaptıklarını aktaran Çınar, çalışmalarına ilişkin şu bilgileri verdi: “Talep doğrultusunda her sitenin bahçesine 1919’ar adet sebze fidesi diktik. Sitelerden gelen talep çok heyecan vericiydi. Bu süreçte, beş yıldır Kent Konseyi’nde yapmakta olduğumuz çalışmaların, kurduğumuz ilişkilerin, gönüllü katılımın çok faydasını gördük. Örneğin Haymana’da serası olan bir tarım gönüllüsünün serasından, iki kez 3000 civarında fide getirdik. Bu fideleri Batıkent’de bir kent gönüllüsü ailenin terasında biraz daha gelişmeleri için toprakla buluşturduk. Bu gönüllü ailemiz fidelerin büyümesini sağladı. İlave fide ihtiyacımızı da Ankara Büyükşehir Belediyesi karşıladı. Yenimahalle Belediyesi de toprak ve kompost ihtiyacını karşıladı.”

Batıkent Kültür Evi ve Kent Gönüllüleri Meclisi’nin de fidelerin talepte bulunan vatandaşlara ulaştırılmasında katkı sağladığını ifade eden Çınar, Tohum Toprak Tarım Çalışma Grubu’nda yer alan ziraat mühendisinin de bu süreçte destek verdiğini bildirdi.

250 ton buğday

Yenimahalle’nin Yuva Köyü’nde de ekilemeyen arazileri Yenimahalle Belediyesi’nin alım garantisi vermesiyle tarıma kazandırdıklarını belirten Kent Konseyi Başkanı Çınar, köylülerin önce çekimser kaldıklarını ancak daha sonra ikna olduklarına dikkat çekti. 990 dönüm araziden 250 ton buğday elde edildiğini belirten Çınar, pandemi nedeniyle hasat şenliğinin gerçekleştirilemediğini söyledi.

Kent Konseyi’nin bu çalışmada tamamen gönüllü olarak yer aldığını, tohum, ekim, bakım ve hasat faaliyetlerinin köylülerce karşılandığına işaret eden Çınar, “Belediyenin alım garantisi vermesi, karar verilmesini kolaylaştırdı” dedi.

Yenimahalle Kent Konseyi Çınar, sözlerini site bostanlarıyla açıklamalarıyla şöyle tamamladı: “İlk kez denenen bir çalışma olduğu için bazı başarısızlıkların olması söz konusu. En kısa zamanda fide dağıtımı yapılan Yenimahalleliler ile bir araya gelinerek, süreçte yaşanan sıkıntılar dinlenecek ve uzmanlar ile görüşülecek. Ancak yapılan çalışmanın en azından bir tohum envanteri oluşturmak ve önümüzdeki yıllarda daha başarılı çalışmalar yapmak için başlangıç olduğunu düşünüyoruz.”

HABER : KELİME ATA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.