DOLAR 32,8419 0.09%
EURO 35,1670 -0.16%
ALTIN 2.493,090,15
Ankara
29°

AÇIK

Romanların geçim kaynakları daraldı

Romanların geçim kaynakları daraldı

Roman toplumunun kanaat önderlerinden Abdullah Cıstır, Romanların Suriyelilerle başlayan göç dalgasından nasıl etkilendiğini ele aldı. Romanların hemen her dönem nefret söylemine maruz kaldığını söyleyen Cıstır, son yıllarda konjonktürel olarak bu söylemlerin Suriyelilere döndüğüne dikkat çekti. Bunun en bariz örneklerini de medyada görebileceğimizi belirterek, “Romanlara aslî unsurlar olarak bakmaya başladılar ve nefret söylemi Suriyelilere odaklandı.” dedi.

ABONE OL
23 Aralık 2019 00:00
Romanların geçim kaynakları daraldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Romanlar, Suriyelilerle başlayan göç dalgasından direkt etkilendi

İzmir Romanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İZROMDER) Başkanı Abdullah Cıstır, Romanların Suriyelilerle başlayan göç dalgasından nasıl etkilendiğini ele aldı. Herkesin kafasında göbek atan, kapı gıcırtısına oynayan Roman profili olduğunu düşünen Cıstır, bu bakış açısının artık değişmesi gerektiği kanaatinde. Romanların eğitim, barınma, istihdam, ayrımcılık gibi sorunlarla boğuştuğunu aktaran Cıstır, mahallelerin sosyal patlamanın eşiğine geldiğini vurguluyor.

Romanların Suriyelilerle birlikte başlayan göç dalgasından direkt etkilendiklerini kaydeden Cıstır, geçim kaynaklarının azaldığına dikkat çekiyor: “Sorunlar, yoksulluk temelinde yükseliyor. Romanlar kağıt topluyor, ayakkabı boyuyor, fabrikada ucuz iş gücü olarak çalışıyor. Suriyeliler de bu işlere talip olunca Romanlar açısından geçim kaynakları ve ekonomik alan daraldı. Sokağa yansıyan yüzü bu açıdan olumsuz. Siyasi açıdan bakarsak politikalar göçmenlere evrildi, Roman politikaları geride kaldı. Romanlara yönelik bir strateji belgesi yayınlanmasına rağmen tüm vaatler buhar oldu. İnsan hakları temelinde sağ taraftan baktığımızda anlayışla karşılıyoruz ancak sol taraftan baktığımızda ‘eve lazım olan camiye haramdır’ mantığına bürünüyoruz. Bunu imtina ederek söylüyorum: Toplum geneline baktığımızda ne yazık ki onlar da bize öteki.”

NEFRET SÖYLEMİ ADRES Mİ DEĞİŞTİRDİ?

Romanların hemen her dönem nefret söylemine maruz kaldığını söyleyen Cıstır, son yıllarda konjonktürel olarak bu söylemlerin Suriyelilere döndüğüne dikkat çekiyor. Bunun en bariz örneklerini de medyada görebileceğimizi belirtiyor. “Nefret söylemi Suriyelilere odaklandı. Romanlara aslî unsurlar olarak bakmaya başladılar. Bize yönelik söylemler yumuşadı gibi görünse de ayrımcı dil devam ediyor tabii.” diyor. Nefret söyleminin hiçbir halini tasvip etmeyen Cıstır, “Suriyelilerin güvenlik açısından geri dönme konusunda endişeleri var. Burada doğup büyüdüler, vatandaşımız oldular, Özetle insani boyut bağlamında konu çok detaylı. Nefret söylemiyle mücadele etmeleri de başlı başına bir sorun.” şeklinde konuşuyor.

“MEDYADA ROMANLARI KRİMİNALİZE EDEN DİL HAKİM”

Ana akım medyanın gündeminden düştüklerini dile getiren Cıstır, politik bazlı söylemler içeren haberlerin azaldığını belirtti. Uyuşturucu vb. haberlerle Romanların gündeme taşındığını ifade eden Cıstır, “Romanları kriminalize eden bir dil öne çıkıyor. Halbuki Roman mahalleleri sosyal patlamanın eşiğinde, ilgi bu sorunlara yönelik olmalı.” diyor. Bu anlamda mücadele eden Cıstır, son 2 yıldır ‘Roman Medya’ diye bir akım olduğunu söylüyor. Kendisi de çıkardığı Romca dergiyle ve hazırlayıp sunduğu ‘Konsept Roman’ programıyla bu akımın bir parçası. Ana akım ve yerel medyada Romanlara yeterince itibar edilmediğini söyleyen Cıstır, “Sorunlarımızı görünür kılmak istiyoruz. Strateji belgesinde vaat edilen sözlerin yerine getirilmesi için sorgulayan bir dille içerik üretiyoruz. Bazen siyasi mesaj vermek durumunda kalsak bile konulara siyasetüstü bakıyoruz. Karşılık bulduğumuz kesin ancak ‘yetmez ama evet’ modundayız. Romca dergiden örnek vereyim: Ankara, İstanbul, İzmir halk kütüphanelerinden arşivlemek üzere dergi istediler. Gelecekte Roman sorunlarıyla ilgili arşivlere bakıldığında dergimizin kaynak olarak kullanılması gurur verici. Derginin birilerini uyandırması da öyle. Üzücü olan şu ki; 7 sayı çıkardığım dergi baskı maliyetlerinden dolayı sürdürülebilir olmadı. ATürk’teki Konsept Roman programı için kanaldan yayın saati satın alarak var gücümle çalışıyorum. Tarihe not düşüyoruz, programda Romanlara dair bugün söylediklerimiz yarın öbür gün yeni politikalara zemin oluşturacak. İşimiz Roman, derdimiz Roman, medyada görünür olmak için verdiğimiz mücadelede desteklere açığız.” diyor. Cıstır, ‘Roman Vatandaşlara Yönelik Strateji Belgesi’nin uygulamaya konulması, sorunların tartışılması, politikalar üretilmesi ve Roman haklarına dair savunuculuk yapılması adına da medyada görünür olmayı şiddetle önemsiyor.

HABER : HEMRA NİDA

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.