DOLAR 33,0997 0.09%
EURO 36,2651 0.17%
ALTIN 2.622,840,35
Ankara
27°

AÇIK

Pandemi tarımın önemini arttırdı

Pandemi tarımın önemini arttırdı

Daha önce boş bırakılan, tarım alanları pandemi ile birlikte ekilmeye başlandı. Yıllardır tarımın çok az yapıldığı Van’da, kimisi bir metrelik alanı kimisi ise yüzlerce dönüm araziyi ekti. Van’da ekilen tarım alanları yüzde 20 oranında arttı

ABONE OL
22 Ekim 2020 00:00
Pandemi tarımın önemini arttırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Korona virüs salgını ortaya çıkınca, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de tedbir amacıyla birçok kısıtlama getirildi. Fırın, market, kasap ve manav gibi temel gıda ihtiyaçlarının karşılanabileceği yerler dışındaki tüm yerlerin faaliyetleri geçici olarak durduruldu. Salgının açıklandığı ilk günlerde getirilen kısıtlamalardan biri olan sokağa çıkma yasağıyla, evlerine kapanmak zorunda kalan insanlar, marketlere hücum etti, gıda reyonları kısa sürede boşaltıldı. Bunun nedeni, pandeminin ne zaman biteceği, gıda maddelerinin tükeneceği ve kıtlık günlerinin başlayacağı endişesiydi. Bu endişe, ülkeleri ve insanları tarım ve hayvancılığa yöneltti. Pandeminin insanlığa öğrettiği en büyük faydası, sağlığın ve tarımın öneminin yeniden fark edilmesi oldu.

İstekler değil, ihtiyaçlar ön plana çıktı

Pandemi ile insanlar artık isteklerin değil, ihtiyaçların ön plana çıktığını anladı. Bu ihtiyaçların başında ise hayatta kalmak için temel gıda maddeleri geliyor. İnsanlar için makarna, pirinç, un, bakliyat ve konserve ürünleri, temel gıdalar olarak önem kazandı. Ve tüm ülke, kentler hatta evlerimizde eski bir anlayış, tarım ve hayvancığına yeniden yöneliş başladı.
Özellikle yıllardır tarımın çok az yapıldığı yerlerin başında Van, geliyor. Van, geniş ve verimli topraklara sahip olmasına rağmen, tarım istenilen yerde değil. Pandemiyle birlikte Van’da tarım alanlarının büyük bölümünün yanı sıra evlerin önündeki bir metrekare toprak parçası bile ekildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Van’da, ekilebilir tarım alanı yüzde 41,4 oranında iken uzmanlar, pandemi ile birlikte ekilen tarım alanların yüzde 20 oranında arttığını bildiriyor.

Fazla ürünler depolarda saklanıyor

Boş tarım alanlarının ekilmesiyle birlikte Van’da meyve ve sebze bolluğu yaşanıyor. Bu yıl tarım alanlarında fazla ürün elde edilmesi nedeniyle ürünlerin büyük bölümü depolandı. Salçalar, kurutulmuş sebze ve meyveler, turşular ile bakliyat, yıl boyunca tüketilmek üzere depolarda saklanıyor. Fazla ürünlerin bir kısmı takas edilirken, bir kısmı da satılarak aile ekonomisine katkı sağladı.

Tarım göçü başladı

Ziraat Mühendisi Hülya Güven, korona virüs ile birlikte insanların tarıma yöneldiğine işaret etti. Bu yönelmenin yavaş değil hızlı ve yoğun şekilde olduğuna dikkat çeken Güven, “Pandemi yasakları ve aç kalma duygusunun insanları tarıma yöneltti. Yasaklar nedeniyle insanlar, evlerinde çıkamadı. Bu yüzden bağ, bahçe ve tarlası olanlar ekim yaptı” dedi.
Hayatları boyunca tarımla ilgilenmeyenlerin bile, bu yıl tarım yapmak zorunda kaldığını, ciddi anlamda tarıma yönelme olduğunu dile getiren Güven, Van’da tarımla uğraşanların oranının, koronavirüsle birlikte en az yüzde 20 oranında arttığını bildirdi. Bu artışın “insanların, belki ‘kıtlık olur, işsiz kalırız” mantığından kaynaklandığına işaret eden Güven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Tarımda 20 artış, gerçekten çok önemli bir oran. Daha önce köyden kente yoğun bir göç yaşanıyordu. Bu süreçle birlikte, köyden kente göç, durduğu gibi, kentten köye göç yaşanmaya başladı. Göç etmeyen ya da köylerine geri dönenler, tarıma yöneldi. Tarım alanlarının tamamına yakını ekildi. Özellikle tarım alanlarda çalışmak için başka şehirlere gidenler de, pandemi nedeniyle evlerinde kaldı. Bunlar da tarımla uğraştı. Korona virüs, sağlık kadar, tarımı da ön plan çıkardı. Kıtlık yaşanabileceği düşüncesi insanları tarıma yöneltti. Bireyler için sağlık, hormonsuz-sağlıklı, içinde kimyasal olmayan ürünler önem kazandı. Anlaşılacağı gibi, sağlıklı bir yaşam için sağlıklı tarım ürünleri olması gerekiyor.”

Tarıma gereken önem verilmeli

Ziraat Teknikeri ve Tarım Uzmanı Gülşen Dayan, pandemi ile birlikte insanların tarım ve doğal yaşama yöneldiğini söyledi. İnsanların evlerinin içinde bile tarım yapmaya çalıştığına anlatan Dayan, bu süreçte tarım arazisi olmayanların evlerinde saksıda bile tarım ürünü yetiştirdiğine dikkat çekti.

Herkesin kendi olanakları ölçüsünde tarım yaptığını belirten Dayan, değerlendirmelerine şöyle devam etti: “Bazıları binlerce dönüm araziyi ekerken bazıları ise sadece ailesine yetecek kadar ekim yaptı. İnsanlar, pandemi ile birlikte doğal ürün yetiştirme derdine düştü. Hemen hemen herkes bir şeyler ekti. Bu yüzden Van’da tarımla uğraşanların oranı yüzde 60’ı bile geçti. Herkes tarlasını, bağını, bahçesini ektiği için dışarıda gelen hiçbir ürün rağbet görmedi. Satıcıların elindeki mallar satılamadı. Bu nedenle fiyatlar ucuzladı. Bu dönemde açıkçası herkes kendi başının çaresine bakma yoluna gitti. Köylerden göç eden insanların çoğu, doğal yaşam ortamlarına yani köylerine geri döndü. Özellikle bu süreç herkese, bir kez daha bazı değer ve önlemleri almayı öğretti. Korkuyla beraber, kentli insanın doğaya dönüşü çok daha hızlandı. Umarım bundan sonra da tarıma gereken önem verilir.”

Herkes tarıma yöneldi, kendi ihtiyacı olan ürünü yetiştirdi

Van’da tarımla uğraşan Ertuğrul Ceyhan adlı çiftçi, bu yıl ektiği ürünlerin tamamına yakının elinde kaldığını söyledi. Pandemi nedeniyle insanların evlerinde çıkmadığına değinen Ceyhan, hemen hemen herkesin, tarımla uğraştığı ve kendi ürününü yetiştirdiğini belirtti.
Fiyatların ucuz olmasına rağmen, ürünlerini satamadığının altını çizen Ceyhan, insanların artık doğal, hormonsuz ürünlere rağbet gösterdiğini söyledi. Kendisinden daha önce devamlı alış-veriş yapan birçok insanın, kendisi gibi tarıma yöneldiğini anlatan Ceyhan, “Ucuza sattığımız ürünler elimizde kalsa da insanların tarıma yönelmesi çok sevindirici. Çünkü eskinden burada yaşayanların tamamı, kendi ürününü yetiştiriyordu. Daha sonra insanlar, tarımı ve hayvancılığı bırakıp şehirlere göç etti. Pandeminin aslında iyi yönleri de oldu. Sağlığın, tarımın, hayvancılık ve doğal yaşamın önemini bize öğretti” dedi.
Van’da kendi bahçesini eken Hatice Öksüz ise, bu yıl dışarıda hiç sebze almadığını, tüm ürünlerini kendi yetiştirdiğini söyledi. Öksüz, yetiştirdiği ürünlerinin bir kısmı kullandıklarını fazla olanları da sattıklarını anlattı. Pandemi nedeniyle dışarıya pek çıkmadıkları için, bahçelerinde tüm ürünleri ektiklerini belirten Öksüz, sağlıklı ve hormonsuz ürün yetiştirdiklerini vurguladı. Öksüz, pandeminin en büyük yararının, toprağı ekmek olduğunu sözlerine ekledi.

HABER : HAMDİYE ÇİFTÇİ ÖKSÜZ – ARAŞTIRMA YAZISI

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.