DOLAR 32,5637 0.14%
EURO 35,0184 0.34%
ALTIN 2.441,280,26
Ankara
27°

AÇIK

Öğrencilerin yüzü kariyer fuarında güldü
  • 9.Köy
  • Genel
  • Öğrencilerin yüzü kariyer fuarında güldü

Öğrencilerin yüzü kariyer fuarında güldü

Balıkesir Üniversitesi’nde düzenlenen “Öğrenci İşi Kariyer Fuarı” iş arayanları, öğrencileri ve sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Konferaslar, söyleşiler, kayıtlar ve işbirliği sözleşmeleri okul bitmeden birçok öğrencinin yüzünü güldürdü, onlara iş umudu yaşattı. Öğrenci ve mezunların, firmalarla ve sektörlerin arka planıyla tanıştığı fuara 100’ün üzerinde kurum ve şirket katıldı.

ABONE OL
28 Mayıs 2024 16:18
Öğrencilerin yüzü kariyer fuarında güldü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eylül Akköse 

Öğrencilerle iş dünyası Balıkesir’de bir araya geldi. Nitelikli istihdam sağlanmasına destek vermek amacıyla Balıkesir Üniversitesi’nde ilk kez “Wowo Fest – Öğrenci İşi Kariyer Fuarı” düzenlendi. Fuar, iş bulma olanağıyla karşı karşıya kalan, izleyen ve katılan bütün öğrencilerin umudunu artırdı.

Fuar, Balıkesir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Uluslararası Bilgi ve Teknoloji Topluluğu iş birliğiyle yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Kariyer söyleşileri, konferanslar ve sosyal etkinliklerin de düzenlendiği kariyer fuarında, Balıkesir ve birçok farklı şehirden 100’ün üzerinde kurum ve firma yer aldı.

Wowo Fest – Öğrenci İşi Kariyer Fuarı açılış programına, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Yücel Prof. Dr. Yücel Oğurlu, senato ve protokol üyeleri, sektör temsilcileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Balıkesir Sanayi Odası, Balıkesir Ticaret Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası’nın da paydaşları arasında yer aldığı fuar, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Şehit Fethi Sekin Konferans Salonu’nda törenle açıldı, üniversite kampüsünde açık havada kurulan stantlardaki görüşmelerle devam etti.

Kariyer fuarına katılan sektör temsilcileri neler söyledi?

Çok sayıda firma, stant görevlileriyle ve etkinliklerle sektör hakkında öğrencilere bilgi verdi, iş olanakları sundu. Telefonlar ve mailler verildi, sorular yanıtlandı, söyleşiler düzenlendi.

9.Köy Haber Merkezi, fuara katılan sektör temsilcilerinin ve öğrencilerin görüşlerini aldı. Fuar, sektörlerin nitelikli istihdam için erken planlama yapmalarını sağladı, öğrencileri de iş imkanlarıyla dolu bir gelecek için umutlandırdı.

Tasarım ve Yazılım Şirketi Kurucusu Tayfun İkiz: “Merkezi Balıkesir olan ancak İstanbul ve İzmir’de de şubesi olan bir yazılım şirketiyiz. Balıkesir’de ARGE projelerimizi TEKNOKENT’teki ofisimizde gerçekleştiriyoruz. Kariyer fuarı, üniversite öğrencileri ile bir araya gelmemizi ve web tasarımı, yazılım ve dijital pazarlama alanlarında staj ve çalışma olanaklarımızı sunmamızı sağladı. Balıkesir’de yazılım sektöründe çok fazla imkan olmadığı için öğrencilerden staj için çok sayıda başvuru aldık.”

Gönenli Süt ve Süt Ürünleri Fabrikası Personel Planlama Uzmanı Beril Sayan Gülbakar: “1976’da kurulan Gönenli Süt Firması’nın ana fabrikası Balıkesir’in Gönen ilçesinde. Kurulum aşamasında olan 2. fabrikamız ise Manisa’nın Akhisar ilçesinde. Ayrıca İstanbul’da merkez ofisimiz mevcut. Buraya istihdam sağlamak amacıyla geldik. Elektrik elektronik mühendisliği, gıda mühendisliği ve gıda teknolojisi alanlarında başvuru alıyoruz. Bugün ortalama 50 başvuru aldık ayrıca iletişim bilgilerimizi verdiğimiz birçok öğrenci oldu, 100’ün üzerinde başvuru bekliyoruz.”

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Balıkesir İl Sorumlusu Ahmet Doğan: “Çok güzel bir karşılama ile alana geldik. Öğrencilerde de gayet güzel bir atmosfer görüyorum. En büyük projelerimizden olan TEKNOFEST’e dair öğrencileri bilgilendirmeye ve yönlendirmeye çalışıyoruz. Hem fuara hem de standımıza yoğun bir ilgi var, ilk kez gerçekleşen bu etkinliğe paydaş olmak bizleri onurlandırdı ve mutlu etti.”

İşe Alım Uzmanı Sertaç Erkan: “Bugün burada iş ve stant başvuruları alıyoruz. Üretim süreci için önceliğimiz mühendislik bölümlerinden başvuru almak ama tedarik zinciri, satın alma ve muhasebe gibi farklı pozisyonlarda da alım yapıyoruz. İlk gün katılım istediğimiz sayıya ulaşmadı. Bugün standımızı 2. ve 3. sınıf öğrenciler ziyaret ettiği için daha çoğunlukla staj başvurusu aldık.”

Dijital Gençlik Merkezi E-Spor Koordinatörü Hakkı Gündoğan: “Elektronik cihazların pahalılığı nedeniyle gençlere yeterli imkanlar sağlanamıyor dolayısıyla gençler de e-spor sektöründe nasıl ilerleyeceğini bilmiyor. Dijital Gençlik Merkezi, gençlerin bu ihtiyacını ücretsiz olarak karşılamak amacıyla kurulmuş bir yer. Biz tesisimizde Balıkesir’de bulunmayan yüksek hızlı bir internet alt yapısı kullanıyoruz. Dünya çapında e-spor karşılaşmalarını ve müsabakalarını düzenleyebilecek ve ev sahipliği yapabilecek kapasitede ekipmanlarımız mevcut. Bunların dışında, gençler için e-spor eğitimleri düzenleyerek onlara destek vermeye ve bu konuda bilinçlendirmeye çalışıyoruz.”

Spor bilimleri fakültesi öğrencisi Yahya Kubilay Yılmaz: “Bugün, Dijital Gençlik Merkezi olarak stantlarımızı kurduk. Dijital Gençlik Merkezi’nin imkanlarını, sunduğu hizmetleri ve avantajlarını anlatmak için buradayız. Dijital Gençlik Merkezi’nde e-spor aktiviteleri ile insanların teknoloji ile iç içe olması sağlanıyor. Çağımıza ayak uydurmak isteyen herkesi yaş gözetmeksizin buraya bekliyoruz.”

Endüstri mühendisliği öğrencisi Salih Can Gençtürk: “Uluslararası Bilgi Topluluğu sayesinde Dijital Gençlik Merkezi standında görev aldım. Standımızı ziyaret eden arkadaşlara playstation oynama imkanı sunuyoruz, e-spor turnuvaları ve teknoloji eğitimleri ile ilgili bilgi veriyoruz. Benim bu fuara katılma amacım staj bulmaktı, stant çalışmasından sonra kalan vaktimle diğer stantlarda staj başvurusu yaptım. 2 Balıkesir bir Kocaeli olmak üzere 3 farklı firmaya başvuruda bulundum.”

Endüstri mühendisliği öğrencisi Evin Demir: “Bu fuar üniversitemizin ilk genel kapsamlı kariyer fuarı oldu. 100’ün üzerinde firmanın bulunduğu kariyer fuarı, öğrenciler için staj ve istihdam olanağı sağlamak amacıyla Uluslararası Bilgi Topluluğu öncülüğünde kuruldu. Her alandan firmaları üniversitemizde ağırladık.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.