DOLAR 32,5068 0%
EURO 34,9787 -0.08%
ALTIN 2.433,73-0,05
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Kuraklık bir yandan, dolu bir yandan: Osmaniye’de buğday hasadı sıkıntılı başladı
  • 9.Köy
  • Ekonomi
  • Kuraklık bir yandan, dolu bir yandan: Osmaniye’de buğday hasadı sıkıntılı başladı

Kuraklık bir yandan, dolu bir yandan: Osmaniye’de buğday hasadı sıkıntılı başladı

Osmaniye’de kuraklık, artan maliyetler ve depremin ardından, son olarak hasat zamanı vuran sel ve dolu çiftçiye zor günler yaşatıyor. Tarım kenti olarak anılan Osmaniye'de başlayan buğday hasadında verim, diğer illere göre çok düşük.

ABONE OL
31 Mayıs 2023 15:35
Kuraklık bir yandan, dolu bir yandan: Osmaniye’de buğday hasadı sıkıntılı başladı
3

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Serkan Talan
Tarım kenti olarak anılan Osmaniye’de geçen yıl artan maliyetler nedeniyle buğdaydan istediğini almayan çiftçilerin yüzü, bu sene de kuraklık, deprem, sel ve dolu nedeniyle gülmedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkan Yardımcısı ve Osmaniye Ziraat Odası Başkanı
Bahadır Sezgin, Osmaniye’de buğdayda verimin diğer illere göre çok düşük olduğunu açıkladı. Sezgin, buğday fiyatının açıklanarak çiftçinin beklentisinin karşılanması gerektiğini kaydetti.
Oda olarak imkânları ölçüsünde çiftçilerin yanında olduklarını aktaran Sezgin, “Osmaniye çiftçisi gerçekten zor günler geçiriyor. Bir yandan kentte erken ekim ardından gelen sıcak havanın hassas döneme gelmesi nedeniyle dönüm başına verimi 100 -150 kg’a kadar düşürdü. Sulayanlar 500- 600 kg oldu. Son olarak dolu ve sel vurdu. Verim bu anlamda çok düşük kaldı Osmaniye’de” diye konuştu.

“Osmaniye çiftçisi zor günler geçiriyor”

Kuraklık nedeniyle buğday hasadında istediği verimi alamayan  çiftçilerden Ahmet Yılmaz, 9. Köy’ün sorularını yanıtladı. Yılmaz, büyük umutlarla 80 dönüm buğday ekimi yaptığını ancak yaşanan kuraklık nedeniyle maalesef verimin çok düşük kaldığını belirterek, “Dönüm başına 45 kg ürün alabildim. Zaten artan maliyetler nedeniyle zor günler geçiriyorduk. Şimdi perişan olduk. Bir yandan depremle mücadele ederken diğer yandan da yaşadığımız bu sıkıntılar bizi perişan etti. Bir an önce yetkililerin bu gerçeği görüp ona göre tedbirler alarak çiftçinin sorunlarına eğilmesi gerekiyor” dedi.

“Buğday taban fiyatı 10 lira olmalı”

Yılmaz henüz buğday fiyatının açıklanmadığını bir an önce fiyatın açıklanarak çiftçinin beklentilerinin karşılanması gerektiğini de ifade ederek, “Bizim çiftçiler olarak buğday fiyatında beklentimiz en az 10 TL olması. Bunun altındaki rakam çiftçilerimizin yüzünü
güldürmeyecektir” diye konuştu.

“Daha az masraflı olur diye arpa ektim”

Geçten yıl buğdaydaki maliyetlerin artması nedeniyle daha az masraflı olan arpa ekimi yapan Fatih Uyutmaz ise, 25 dönüm ektiği arpadan güzel verim aldığını söyledi.
Kuraklık döneminde sulama imkanı olduğu için tarlasını suladığını ve arpasını kurtardığını aktaran Uyutmaz “Neden buğday değil de arpa ektim? Çünkü masrafı daha az. Zaten sıkıntılarla mücadele ediyoruz. Kurak dönemde sulama yaparak ben arpamı kurtardım. Ama kıraçta olan, sulama imkanı olmayan çiftçi arkadaşlarım zarar etti” dedi.

“Fiyatların açıklanmasını bekliyoruz”

Çiftçiye sahip çıkılmadığından yakınan, özellikle son 3-4 yıldır pek çok sorunla mücadele ettiklerini aktaran Fatih Uyutmaz şöyle konuştu:

“Bizim sesimizi kimse duymuyor. Umarız yeni gelen hükümetin tarım bakanı bizimle yakından ilgilenir, sorunlarımızı ve sesimizi duyar. Yoksa her geçen yıl kötüye gidiyoruz. Maliyetler artıyor. Gübre ve mazot fiyatları belimizi büküyor. Çiftçiye sahip çıkılmazsa
seneye ürün ekecek çiftçi kalmayacak. Maalesef çiftçi arkadaşlarımızın çoğu çiftçiliği bırakıp farklı sektörlerde iş yapmaya başladı.”

Kuraklık derken bir de hasat zamanı dolu vurdu

Hemite ve Savrun çayı civarında buğdayın hasat zamanı yaşanan sel ve dolu nedeniyle çiftçi büyük zarara uğradı. 35 dönüm buğday tarlasının dolu yağışından dolayı tamamen zarar gördüğü baktaran çiftçi Ali Çullu, “Borçlarım vardı. Hasat sonrası öderim diyordum. Şimdi ne yapacağım bilmiyorum. Dolu buğdayımı mahvetti. Zaten deprem bölgesindeyiz. Borçlandık, bu ürüne masraf ettik. Şimdi de dolu vurdu, mağduruz. Devletimden yardım bekliyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.