DOLAR 20,0943 0.63%
EURO 21,6031 0.95%
ALTIN 1.252,720,51
Ankara
17°

HAFİF YAĞMUR

İzmirde Retweet Davası beraatle bitti

İzmirde Retweet Davası beraatle bitti

İzmir'de bir savcının aralarında gazeteciler ve avukatların da bulunduğu, yüzden fazla kişiye ayrı ayrı açtığı "retweet davalarının" ikisi İzmir Adliyesi 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada yargılanan gazeteci ve avukatın beraatine karar verildi. 

ABONE OL
11 Şubat 2023 12:43
İzmirde Retweet Davası beraatle bitti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de bir savcı, bir davanın görülme şekli konusunda eleştiri içeren bir tweeti “retweet” eden yüzden fazla kişiye ayrı ayrı dava açtı. Tweette isim geçmemesine, sadece ilgili davaya atıf yapılmasına rağmen, kendisini “hedef gösterdikleri” ve “hakaret ettikleri” suçlamasında bulunan savcının dava açtıkları arasında avukatlar ve gazeteciler de bulunuyordu. 
Gazeteci Nazlan Ertan ve Avukat Özlem Yılmaz’ın davaları, İzmir Adliyesi 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı görüldü. Duruşmaların sonunda, hem gazeteci, hem de avukat hakkında beraat kararı verildi. 

“İfade özgürlüğü” savunması yaptılar

İzmir Adliyesi’nde görevli savcının açtığı davalarda, hem gazeteci Ertan’ın, hem de Avukat Yılmaz’ın avukatları, paylaşılan tweetin Anayasa tarafından koruma altına alınmış ifade özgürlüğüne girdiğine ilişkin savunma yaptılar. İsim verilmeyen tweette herhangi bir hakaret iddiası bulunmadığını, sadece eleştiri içerdiğini savunan avukatlar, “hakaret” suçlamasına karşı çıktılar. Nitekim davanın savcısı da mütalaasında hakaret suçu için ceza istemedi. Ancak sanıkların “kamu görevlisini hedef göstermek” suçlamasından Terörle Mücadele Yasası uyarınca ceza almalarını istedi. Her iki davada avukatlar, sanıkların beraatini talep etti. 
İzmir 21. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri de, tarafları dinledikten sonra oybirliğiyle Gazeteci Nazlan Ertan ve Avukat Özlem Yılmaz’ın tüm suçlamalardan beraatlerine, haklarında daha önce koyulmuş yurtdışı çıkış yasağının da kaldırılmasına karar verdi. 

“Savcılar, yargıçlar eleştirilebilmelidir”

Duruşma sonrasında gazeteci Nazlan Ertan’ın avukatı Veysel Ok, 9. Köy’e açıklamalarda bulundu.
Davanın ifade özgürlüğüne ket vurduğunu ifade eden Ok, yargı merciinin de eleştirilebilir olması gerektiğini vurguladı. Ok, “Bu öncelikle ifade özgürlüğünün tamamıyla yok olduğu bir dava türü. Çünkü savcılar, yargıçlar eleştirilebilir. Onların verdiği kararlar, attığı adımlar bir ayet değil, kanun sözü değil. Onlar eleştirilebilmelidir” dedi. 

“Gazetecilerin bilgi paylaşması bir haktır”

Avukat Ok, tüm dünyada internetin hem vatandaşların görüşlerini paylaştığı bir alan, hem de gazetecilerin iş alanı olmasına dikkat çekerek, şöyle konuştu;
“Maalesef Türk yargısı değişen, gelişen dünyada, internetin daha fazla kullanımı arttığı dünyaya ayak uyduramadı.  İfade özgürlüğünün en önemli görünümü internettir. Anlık, düşünmeden o anki hislerinle attığın tweetlerdir, retweetlerdir. Her attığın tweete cezalandırılma talebi gelmesi insanlara ‘konuşmayın, düşünemeyin’ demektir. Onlarca kişinin yargılanması aynı zamanda devlet maliyesine büyük bir külfettir. Herkes için bir zaman kaybıdır, maddi kayıptır. Biz savcıların, yargıçların Anayasa’ya uygun davranmasını bekliyoruz. İfade özgürlüğü kesinlikle korunmuş bir hak. Bu yüzden Türkiye yurttaşlarını bu tür davalarla taciz etmekten vazgeçsinler.”

24 Ocak’ta görülen avanın, Adalet ve Demokrasi Haftası olarak kutlanan haftaya denk geldiğine de dikkat çeken Ok, “Özellikle gazeteciler açısından böyle toplumsal bir davada, herkesin merak ettiği, ilgiyle izlediği, herkesin duruşmayı izlediği, bir sürü haberin çıktığı, onlarca milletvekilinin izlediği dava hakkında gazetecilerin bilgi paylaşması bir haktır. Bu dava da gazetecilerin hakkına tecavüzdür” dedi. 

HABER : Haber: Büşra Çetinkaya – Kapak Fotoğrafı: Mallory Rentsch

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.