DOLAR 32,9124 0.31%
EURO 35,8228 0.56%
ALTIN 2.515,980,61
Ankara
26°

AÇIK

Depremzedelerin yaralarını sarmak için Osmaniye’de dernek kuruldu
  • 9.Köy
  • Ekonomi
  • Depremzedelerin yaralarını sarmak için Osmaniye’de dernek kuruldu

Depremzedelerin yaralarını sarmak için Osmaniye’de dernek kuruldu

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Osmaniye’de depremzedelerin yaralarını sarmak, onlarla dayanışma içerisinde olmak amacıyla bir dernek kuruldu.

ABONE OL
7 Mayıs 2023 15:44
Depremzedelerin yaralarını sarmak için Osmaniye’de dernek kuruldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Serkan Talan 

Osmaniye’de 6 Şubat 2023 tarihinde 50 binden fazla insanın ölümüne ve 100 binden fazla insanın ise yaralanmasına neden olan deprem sonrası Altı Şubat Depremzedeler Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği kuruldu. Derneğin yönetim kurulunda yer alan isimlerden birçoğu ise kentte görev yapan gazeteciler.

Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Başkanı da olan dernek başkanı Menderes Demir, dayanışma amacıyla kurulan dernek çalışmaları ile ilgili 9. Köy’e konuştu.

Gazeteciler olarak sadece kentin nabzını tutmadıklarını birçok etkinlik ve faaliyette de öncülük ettiklerini aktaran Demir “Bizler de depremzedeyiz. Osmaniye’miz başta olmak üzere 11 ilimiz depremden olumsuz etkilendi. Bu sorunları bir yandan haberleştirirken diğer yandan da depremzedelerin yaşadıklarına kayıtsız kalamazdık. Bir dernek kurarak sorunların daha derli toplu ve resmi olarak yürütülmesi için böyle bir dernek kurduk” dedi.

“Dernek kurucularının birçoğu basın mensubu”

Dernek kurucu üyelerinin birçoğunun basın mensubu olduğuna dikkat çeken Demir “Basınımızın deprem konusunda da hassas olması şahsım adına beni onurlandırdı. Umuyorum ki depremzedelerimizin yaralarının sarılması noktasında güzel işler yaparız” ifadelerini kullandı.

Asrın Felaketi Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 tarihli depremde zarar gören 11 ilde hizmet verecek olan “Altı Şubat Depremzedeler Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği” adlı merkezi Osmaniye de kurulan dernek kurucular kurulu ilk toplantısını yaparak görev bölümü yaptı. Başkanlığa Menderes Demir, Başkan Yardımcılığına gazeteci Bahri Çolpan, Genel Sekreterliğe Kasım Külek Koca, Genel Muhasipliğe gazeteci Müslüm Balko, üyeliklere Muhammet Naharcı, Mehmet Yiğit Seydialioğlu ve Rahman İkizek getirildi.

Dernek Başkanı Menderes Demir dernekleri ve yapacakları çalışmalarla ile ilgili ise şu bilgileri verdi:

“Dernek olarak gerekli olan her türlü bilgi, belge, doküman ve yayınları temin ederek, dokümantasyon merkezi oluşturacağız. Çalışmalarımızı Dijital TV, gazete, dergi, kitap gibi yayınlar ile duyuracağız. Üyelerimiz başta olmak üzere depremzedelerin çıkarlarını koruyacak, zaman zaman bilgilendirme toplantıları yapacağız.”

“Dernek, merkezi Osmaniye olarak hizmet verecek”

Osmaniye merkezli kurulan derneğin Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman, Hatay, Adana Kilis, Gaziantep, Malatya, Elazığ, Urfa ve Diyarbakır’da hizmet vereceğini aktaran Dernek Başkanı Menderes Demir derneğin ana amacının depremde can ve mal kaybına uğrayan depremzedeler öncelikli olmak kaydıyla tüm depremzedelerin haklarını ve çıkarlarını koruma ve onlarla yardımlaşmak olduğunu aktardı.

“Depremzede insanların ev, iş yeri edinmeleri konusunda çalışacağız”

Depremzedeler başta olmak üzere fakir ve muhtaç insanların zaruri ihtiyaçlarını gidermek için çalışacaklarını aktaran Demir şöyle devam etti:

“Depremzede insanların ev, iş yeri edinmeleri konularında çalışacağız. Eğitim konusunda depremzede çocuklarına yardımcı olacağız. Sosyal ihtiyaç sahibi öğrenciler, çocuklar, kadınlar, dezavantajlı guruplara dönük rehabilitasyon amaçlı, eğitim, meslek kursları açacağız. Yurt içi, yurtdışı sivil toplum örgütleri, meslek örgütleri belediyeler, üniversiteler ve medya mensupları meslek örgütleri ile iletişim halinde olacağız. Öğrencilere burs verecek, verilmesine aracılık edeceğiz. Üyeler arasında yardımlaşma ve dayanışma bilincini geliştireceğiz.”

İlk iş olarak üye kayıtlarına başladıklarını belirten 6 Şubat Depremzedeler Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Menderes Demir, “Derneğin hizmet vereceği bir hizmet mekanı oluşturmak istiyoruz ayrıca.  Üyelerimize teknik ve hukuki konular başta olmak üzere müşavirlik hizmetleri sunacağız. Üyelerimizin yaşadıkları zorlukları, karşılaştıkları, sıkıntıları ilgili mercilere aktarıp bu konuda üyelerimizi bilgilendireceğiz” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.