DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,390,37
Ankara
25°

AÇIK

Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde “ikinci bahar”
  • 9.Köy
  • Çevre
  • Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde “ikinci bahar”

Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde “ikinci bahar”

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından oluşturulan Hayvan Çiftliği’nde hayvanlar ömürlerinin sonuna kadar adeta cennette yaşıyor. Çiftlikteki her hayvanın ayrı bir hikayesi var. Burada tavuk da eşek de kuzu da aynı muameleyi görüyor. Gönüllü Veteriner Ali Laçinbala hayvanların emekliliğin tadını çıkardığı çiftliği, 9. Köy için Gazeteci Serkan Talan’a anlattı. 

ABONE OL
2 Mayıs 2023 15:49
Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde “ikinci bahar”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Serkan Talan – Osmaniye

Osmaniye Kırmıtlı Kuş Cenneti havzasına kurulan Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde birbirinden farklı türden hayvanlar işten güçten el çekmenin tadını çıkarıyor. Tam bir emeklilik sistemiyle can derdine düşmeden, kasap korkusu yaşamadan hayatlarını sürdürüyor. Hayvanların yiyecekleri ise özel bir organizasyonla, çöpe giden yemek artıkları, günü geçmiş yiyecekler, çürümüş sebze ve meyvelerden sağlanıyor.  

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) tarafından oluşturulan Emekli Hayvanlar Çiftliği’nde hayvanlar ömürlerinin sonuna kadar adeta cennette yaşıyor.  Hayvanların yiyecekleri ise marketlerde,  yemekhanelerden, arta kalan, çöplere gidecek meyve, sebze ve yemeklerden oluşuyor. Kimsenin yüzüne bakmadığı çöplere gidecek kilolarca yiyecek, onlarca canın yaşamasına katkı sağlıyor.  

Emekli Hayvan Çiftliği’nde kaçakçılıkta kullanılmış yaralanmış, depremde enkaz altından çıkarılan, yangından kurtulan, çok sayıda at, eşek, keçi, koyun, inek gibi hayvanlar ömürlerinin en güzel günlerini geçiriyor. Çiftlikteki hayvanların bakımı ve sağlık kontrolleri ise HAYTAP Osmaniye İl Temsilcisi Veteriner Hekim Ali Laçinbala tarafından ücretsiz olarak yapılıyor. Laçinbala çiftlikteki her hayvanın ayrı ayrı bir hikâyesi olduğunu belirtiyor. 

28 Kasım’da HAYTAP tarafından hayata geçirilen proje ile Türkiye’nin ikinci emekli hayvanlar çiftliği  geçen yıllarda koruma altına alınan kastabala havzası içindeki Kırmıtlı Kuş Cenneti’nde Ceyhan nehri kıyısına kuruldu. Kendisi bir kamu kurumunda çalışan ve mesai saatleri dışında gönüllü olarak çiftlikteki hayvanların bakımı ve tedavisi ile ilgilenen veteriner hekim Ali Laçinbala ile Osmaniye’de kurulan Emekli Hayvanlar Çiftliği’ni konuştuk.  

Daha bir kaç ay önce kurdukları çiftliğin ününün yurtdışına kadar uzandığını aktaran Laçinbala çiftlikte inek, at, eşek, hindi, ördek, keçi, koyun, tavuk gibi birbirinden farklı hayvanların olduğunu anlatıyor. 

“Çiftlikteki her hayvanın ayrı bir hikayesi var”  

Çiftlikteki her hayvanın ayrı bir hikayesi olduğunu söyleyen Laçinbala “Bu hayvanlardan depremzede olanlar da var, kaçakçılıkta kullanılanlar da. Bir şekilde yaralanmış olan da. Kesime giderken bir hayvanseverin kurtardığı da. Yani hepsinin ayrı bir hikayesi var. Şimdi hepsi bu çiftlikte ömürlerinin sonuna kadar ecelleriyle ölmeyi bekliyorlar” dedi. 

Kaçakçılar tarafından vurulan eşek, annesi ölmüş koç, yangından kurtarılan küçükbaşlar…

Çiftlikteki hayvanların hikâyesini anlatan Ali Laçinbala şunları söyledi: 

“Depremin merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık’da piyasa fiyatının çok çok üstünde depremzedelerden 3 inek satın aldık buraya getirdik. Geçen yılki Akdeniz yangınlarından akciğerlerinden rahatsız bir çok yarası olan 13 küçükbaş hayvan alındı tedavileri yapılıp çiftliğe kazandırıldı. Yine Şırnak’ın İdil ilçesinden sınırın sıfır noktasından kaçakçılıkta kullanılan bir at ve bir eşek getirildi. 3 ayaklı eşek burada hayatına devam ediyor. Yine sınırda kaçakçılar tarafından kullanılmış sonra ateşli silahla arka bacağından vurulan bir eşek Osmaniye’ye getirildi.”

Bu çiftlikte bir hayvanın ötekine üstünlüğü yok. At nasıl bakılıyorsa kuzu da,  buzağı da tavuk da yaşam hakkıyla hakiki hayvan muamelesi görüyor. Gönüllü Veteriner HAYTAP Temsilcisi Laçinbala’nın anlattıklarından da zan tam da bu anlaşılıyor: 

“Annesi doğumda ölmüş anne sütü alamadığından dolayı gelişim geriliği görülen sonra da satın alan aile tarafından kesime gönderilmemiş 9 ay bakılmış adına Cengiz dedikleri Koç ta bizde bir yıldır. Kafes zulmünden kurtarılmış et ve yumurta tavuklarımız var. Pazardan satın alınan canlar var. Yılbaşı kutlamaları için yılbaşı sofralarına yemek olacak 1 erkek 3 dişi hindiyi satın alarak çiftliğimize kazandırdık. Ekonomik krizden etkilenen bir çiftçi, annesi ve bir aylık buzağısını kesime gönderiyordu. Onları kurtarmak için bu hayvanları aldık ve çiftliğimize kattık. Aslında çiftlikte görülen bütün hayvanların ayrı ayrı hikâyeleri var buraya normal gelen bir hayvan yok diyebilirim.”  

Buradaki hayvanların bakımında çevreye hiçbir zarar vermediklerini dile getiren HAYTAP İl Temsilcisi Ali Laçinbala anlaşma yaptıkları market, restoran ya da yemekhanelerden arta kalan yemek ve günü geçmiş ya da çürümeye yüz tutmuş çöpe gidecek yiyecekleri toplayarak çiftliğe getirdiğini söyledi.

Avokado ve muzla beslenen eşekler

Vali Erdinç Yılmaz’ın özel izni ile kurdukları Emekli Hayvanlar Çiftliği ile ilgili bilgi veren Laçinbala şöyle devam etti: 

“Gönüllü olarak yaptığım bu işte kimsenin yüzüne bakmadığı artıkları, 3 tekerli aracımla topluyorum. Bu aracımın aküsü ise tamamen güneş enerjisi ile doluyor. Bu hayvanlar 10 dönümlük kapalı bir alandalar ancak çevre 200 dönümlük çok büyük bir alan. Çiftliğin hemen yanında Ceyhan nehri akıyor. Burada hayvanlar özgürce zaman geçiriyor. Sadece yemek yemek ve uyumak için çiftliğe geliyorlar.”

Emekli Hayvanlar Çiftliği’ni şu ana kadar 30 bin kişinin ziyaret ettiğini belirten Laçinbala “Özellikle çocuklar kitaplarda gördükleri çiftlik hayatını burada görüp çok mutlu oluyorlar. Çiftliği aileler ücretsiz şekilde ziyarete edebiliyor. Çiftliğimizi görmek isteyenler gelip gezebilirler” ifadelerini kullandı. 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.