DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
25°

AÇIK

Deprem, Arslanpınarı’nı kuruttu

Deprem, Arslanpınarı’nı kuruttu

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Osmaniye’nin Toprakkale ilçesi Arslanpınarı Köyü’nde köye adını veren pınar bir anda kurudu.

ABONE OL
8 Mayıs 2023 10:11
Deprem, Arslanpınarı’nı kuruttu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Serkan Talan

11 ili, geniş bir bölgeyi etkisi altina alan deprem yeraltı sularının yataklarını da değiştirdi. 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası Osmaniye’nin Toprakkale ilçesi Arslanpınarı köyünde bulunan pınar bir anda kurudu. Köy sakinleri yıllardır suyunu içtikleri, içinde yüzdükleri pınarın neden kuruduğunu merak ediyor. Köy sakinlerinden iki çocuk annesi Ayşe Işıklar çocukluğundan beridir bildiği pınarın bir anda kuruduğunu dile getiriyor.
Çocukların burada yazları serinlemek için yüzdüğünü ve bu pınarın köye adını veren pınar olduğunu aktaran Işıklar “Pınarımız maalesef deprem sonrası kurudu. Ancak deprem dolayısıyla mı yoksa öncesinde yaşanan kuraklık nedeniyle mi kuruduğunu bilmiyoruz. Köy sakinleri olarak gerçekten şaşkınız. Umarım ilerleyen günlerde pınarımız yine gürül gürül akmaya başlar eski günlerdeki gibi” diye konuştu.

“Bize atalarımızdan miras”

Kendini bildi bileli köyde yaşadığını pınarda çok hatıralarının olduğunu aktaran 65 yaşındaki Aysel Çelik ise hala pınarın kurumasının şaşkınlığını yaşadığını söylüyor. Pınar kenarında çocuklarının oyunlar oynadıklarını aktaran Çelik “Bu pınarımız atalarımızdan bize miras kaldı. Ancak deprem bu pınarımızı da aldı. İnşallah en kısa sürede yeniden akmaya başlar köyün çocukları içinde yüzer köyümüze pınarımız yeniden hayat verir” ifadelerini kullandı.
Arslanpınarı Köy Muhtarı Durmuş Mert ise köylerine ismini veren pınarın deprem sonrası çekilmesi karşısında ne yapacaklarını bilemediklerini aktarıyor.

“Sadece pınar değil birçok kuyuda su çekildi”

Deprem sonrası köylerinde sadece bu pınarın değil birçok kuyunun suyunun çekildiğini belirten Muhtar Mert şöyle devam etti:
“O yüzden ben kuraklıktan dolayı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü her şey deprem sonrası oldu. Çok şükür köye suyu sağlayan şebekede bir şey yok. Ancak Toprakkale merkeze su sağlayan kuyu da çekilmiş. Hepsi deprem sonrası oldu. Alışkın olduğumuz bir
durum değil bu yaşananlar.”

“Pınar suyunun gelmesi için destek bekliyoruz”

Pınarın suyunun ilerleyen günlerde geleceğine inandığını aktaran Muhtar Durmuş Mert “Geçmişte de bu tür çekilmeler olmuş pınar suyu azalmıştı ancak ilk defa deprem sonrası böyle bir durum yaşandı. Ancak bana göre burada yapılacak bir çalışma ile pınar suyunu tekrar faaliyete geçirebiliriz diye düşünüyorum. Yeter ki yetkililer bizlere bu konuda destek versin” diye konuştu.
Pınarın köy ve köy halkı için sembolik bir anlamı olduğunu dile getiren Mert “Köyde yaşayan herkesin bu pınarla mutlaka bir anısı vardır. Ya içinde yüzmüştür ya da kenarında piknik yapmıştır” dedi.

“Pınar hiç gelmeyebilir ya da başka bir yerden su çıkabilir”

Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Jeofizik Mühendisi Doç. Dr. Savaş Karabulut köyde yaşanan olayla ilgili depreme çok yakın anlarda ve deprem sonrasında bu tür çekilmelerin olabileceğini kaydetti.
Deprem olduğunda yeraltında kilometrelerce kırık olduğunu belirten Karabulut zeminin özellikleri ve fay hattının kırıklığına göre yeraltı sularının çekilebileceğini aktardı.
Deprem öncesinde çok fazla kuyu açılması nedeniyle yeraltı sularının azabileceğini aktaran Karabulut “Deprem sonrasında yaşanan çekilme sonrasında pınarın suyu bir daha hiç gelmeyebilir. Ya da hani deriz ya ‘su akar yolunu bulur’ diye, su başka bir yerden de çıkabilir” diye konuştu.
Bilimsel çalışmalarla çekilmelerin yaşandığı bölgelerdeki yer altı sularının hangi durumda olduğunun tespit edilmesinin mümkün olduğunu kaydeden Doç. Dr. Savaş Karabulut “Köyde yeraltı sularının durumu literatürümüzdeki elektrik özdirenç yöntemiyle tespit edilebilir. Bölgede araştırmak yapmak lazım” dedi.
Deprem öncesindeki kuyulardaki su çekilmelerine dikkat etmek gerektiğini aktaran Karabulut bu çekilmelerin olası bir depremin habercisi olabileceğini sözlerine ekledi.
Arslanpınarı Köy sakinleri pınarlarının eski günlerdeki gibi gürül gürül aktığı günleri heyecanla bekliyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.