DOLAR 32,8677 0.18%
EURO 35,8197 0.52%
ALTIN 2.504,990,16
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Batı Karadeniz’de çiftçiliğin geleceği tehlikede
  • 9.Köy
  • Çevre
  • Batı Karadeniz’de çiftçiliğin geleceği tehlikede

Batı Karadeniz’de çiftçiliğin geleceği tehlikede

Şiddetli yağışlar, sel felaketleri Karadeniz bölgesinde tarım arazilerine büyük zarar verdi. Anlık zarar ve ürün kaybı dışında heyelan ve sellerle toprağın yapısı da değişti. Baraj taşkınları için önlem alınmasını isteyen çiftçilerden Faruk Alpan, uğradıkları zararla ilgili hasar tespitlerinin de adil yapılmadığını iddia etti.

ABONE OL
21 Haziran 2023 15:02
Batı Karadeniz’de çiftçiliğin geleceği tehlikede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Necla Tutuş 

Son günlerde yaşanan yoğun yağışlar ve şiddetli sel felaketleri, Batı Karadeniz bölgesinde tarım arazilerine büyük zarar verdi. Karadeniz’de sık sık yaşanan bu felaketlerin tarımsal üretim üzerindeki olumsuz etkileri giderek artarken, bölgede  çiftçiliğin geleceği de tehlike altına giriyor. Drenajlarla, alınacak önlemlerle tarlalarını afetten korunmasını isteyen çiftçiler bir taraftan da ürün zararlarının karşılanmasını istiyor.

Özellikle sel baskınlarının etkili oluğu Kastamonu, Bartın, Karabük, Sinop, Samsun çevresindeki tarım arazilerinde verimi düşürecek kadar kalıcı hasarlar oluştu.

Toprak erozyonu, tarım arazilerinin taşınması, bitki köklerinin zarar görmesi ve verimli toprak tabakalarının kaybı gibi sorunlar, bölge ekonomisinin geleceği ile ilgili de büyük kaygı yaratıyor. Tek geçimi tarlası olan üretici destek bekliyor.

“Baraj taşkınları önlenmeli”

Büyük hasara uğrayan çiftçilerden Faruk Alpan durumdan sarımsak tarlasında bu yıl hasat edeceği ürünün neredeyse yüzde 80’ini kaybettiğini söyledi. Yetkililerden baraj taşkınlarına karşı önlem almalarını isteyen çiftçi Alpan, sorunlarını şu sözlerle dile getirdi:

“Ben çiftçiyim. Benim tek geçim kaynağım tarım arazilerim. Onlar da felakete uğrayınca ben nasıl geçineceğim? Sürekli buralarda baraj taşkını, sel baskını yaşıyoruz. Burdaki çiftçiler çok mağdur oluyor. O kadar emek veriyoruz, işliyoruz, ekiyoruz, ilaçlıyoruz, bütün zamanımızı buraya harcıyoruz. Sonra sel vuruyor, bütün emeğimiz boşa gidiyor. Artık yetkililerin baraj taşkınları için önlem almaları gerekiyor. Sel felaketleri sadece ekinlere değil, toprağa da zarar veriyor. Sel suları toprağın verimli kısmını bir tarafa sürüklüyor. Bu da beraberinde verimsizliği ortaya çıkarıyor.”

“Kolu kopanla, bileği incinene aynı teşhis konur mu?”

Arazilerin yerine ve yapısına göre afetlerden farklı farklı etkilendiğini söyleyen Faruk Alpan, her ürünün de  değişik ölçülerde zarar ettiğini anlattı.

Tarım sigortası yaptırdığı halde büyük kayıp yaşadığını belirten Alpan, “Her yıl böyle zarar eden birisi çiftçiliğe devam edebilir mi” diye kendisi sordu, kendisi yanıtladı:

“Sarımsak tarlam dolu yağışından ağır hasar aldı. Bazı yerlerde yüzde 80 bazı yerlerde yüzde 60 verim kaybı yaşadım. Biz bu durumu hemen hemen her yıl yaşıyoruz. Doluyu önleyecek herhangi bir olgunun olmadığını biliyoruz, bunun farkındayız ama hasar tespiti yapmaya gelen yetkililerin adil olmasını istiyoruz. Çünkü mısır tarlalarına dolu vursa bile kendini toparlama ihtimali var ama sarımsak ve buğdayda yok. Dolu vuran sarımsağın başı gidiyor. Yetkililer bunu göz önünde bulundurmuyor. Geliyorlar, dolu vuran yerlere yüzde 30 hasar kaydı yapıp gidiyorlar. Benim hasarım yüzde 30 değil ki. Şimdi kolu kopan bir insan ile kolu incinen bir insan için aynı teşhis konulabilir mi?”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.