DOLAR 32,5019 -0.06%
EURO 35,1054 0.23%
ALTIN 2.434,820,11
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Yerel basının dijitalle sınavı

Yerel basının dijitalle sınavı

İstanbul, Ağrı, Muş ve Van’da gazetecilik yapan meslek örgütleri başkanları, dijitalleşme sürecine yerel basının tam olarak ayak uyduramadığından yakındı. Meslek Kanunu’nun şart olduğuna dikkat çeken ilgililer, dijitalleşİstanbul, Ağrı, Muş ve Van’da gazetecilik yapan meslek örgütleri başkanları, dijitalleşme sürecine yerel basının tam olarak ayak uyduramadığından yakındı. Meslek Kanunu’nun şart olduğuna dikkat çeken ilgililer, dijitalleşme sürecinde mesleki sivil toplum örgütlerinin, özellikle yanlış bilginin yayılmasının önlenmesinde öncü olmasını istedime sürecinde mesleki sivil toplum örgütlerinin, özellikle yanlış bilginin yayılmasının önlenmesinde öncü olmasını istedi.

ABONE OL
25 Nisan 2020 00:00
Yerel basının dijitalle sınavı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Resmi ilanların yetersizliğinden şikâyet eden yerel gazeteler, bir yandan da dijitale ayak uydurmaya çalışıyor. Dijitalleşme sürecinde haberin manipüle olmasını önlemede ise iş mesleki sivil toplum örgütlerine düşüyor. İstanbul, Ağrı, Muş ve Van illerinde gazetecilik yapan ve aynı zamanda mesleki örgütlerin başkanları, yerel medyanın sorunları ve dijitalleşen yerel medyayı, 24 Saat Gazetesi’ne anlattılar.

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Genel Sekreteri ve Teferruat Gazetesi İmtiyaz Sahibi Selçuk Taşdemir, yerel basının dijitalleşme sürecine tam olarak ayak uyduramadığından yakındı. Taşdemir, yerel basının dijitalleşme sürecine ilişkin şunları söyledi: “Günümüzde ilan alan gazeteler, ilan almayan ya da alamayan gazetelere göre fiziki olarak daha iyi bir şekilde okuyucunun karşısına çıkabilmektedir. Dijitaldeki okunmayı basılı gazetede yakalamak mümkün olmasa da yerel birçok gazetenin büyükşehirlerde dahil yeni medya kavramına tam anlamıyla entegre olamadığını görmekteyiz. Dernek olarak dijitalleşme sürecindeki medya mensuplarından çok sayıda üyemize de aslında yerel basındaki habercilik kültürünü dijitalde devam ettirmelerini öneriyoruz. En iyi şekilde dijitalleşirken telafisi mümkün olmayan bir bilginin dolaşıma girmesine neden olmamalarının altını ısrarla çiziyoruz.”

UİGAD Genel Sekreteri: Meslek Kanunu şart

Yaygın ve ulusal basında en büyük sorunun, “Meslek Kanunu” çıkartılmasında kaynaklandığının altını çizen Taşdemir, değerlendirmelerinde şunları dile getirdi:
“Kural koyucu olmadan, biz her ne kadar güncel sorunları tartışsak da bir sonuç alamayız. “Meslek Kanunu” çıkartılması şarttır. Hukuk okumayan birisi avukat olamadığı gibi iletişim fakültesi okumayan birinin de günümüzde gazetecilik yapmasının mümkün olmaması gerekir. Mevcut alaylı ve mektebini bitiren kişilerin de belirli eğitimden geçmesi ya da rutin programlara alınması gerekmektedir. Bu konuda özellikle meslek örgütlerinin eliyle tepede bir konsey oluşturulması ve buraya bağlı faaliyetlerin yürütülmesi gerektiğini düşünüyorum. Dijitalleşme sürecinde mesleki sivil toplum örgütleri, özellikle yanlış bilginin yayılmasının önlenmesinde öncü olmalı ve o ildeki gerçek haber kaynağının yine gazeteci kökenliler olduğu algısını yerleştirmelidirler.”

Arslan: Gazete Basım Sürecinin Rafa Kalkması Hedefleniyor

Ağrı Taşlıçay İlçesi Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Taşlıçay Güncel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Hüseyin Arslan, Basın İlan Kurumu’nun (BİK), yerel gazeteleri tamamen dijitale çevirmek istediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Basın İlan Kurumu’nun bölge bölge yerel gazeteciler ile yaptığı toplantılarda, özet olarak, matbaalardaki gazete basım sürecinin tamamen rafa kaldırılması planlandığını bildirilmiştir. Ancak bu sürecin nasıl işleneceği henüz netlik kazanmamıştır. Son yapılan toplantıda Basın İlan Kurumu, gazetecilerin web sitesi üzerinden yayın yapması ve ilan yayımlama sürecini web sitesi üzerinden yürütmesi projesini anlatmıştır. Yerel gazetecilerin dijital çağa ayak uydurma durumu aslında zor olmayacaktır Zaten hali hazırda bütün gazetecilerin web siteleri tasarlanmış gazeteler ile eş zamanlı olarak ilan yayınlama süreci başlatılmıştır.”

“Yerel gazeteleri destekleyen mekanizmanın çökmesine neden oluyor”

Yerel gazetecilerin en büyük sorununun resmi kurumların pazarlık usulü ile ihaleye çıkması olduğunu aktaran Arslan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu durum kanunun yerel gazeteleri desteklemek için oluşturduğu mekanizmanın çökmesine sebep olmaktadır. Oysa İhale Kanunu, açık ve net şekilde hiçbir resmi kurumun pazarlık usulüyle çıkmasını desteklememektedir Hatta pazarlık usulüne çıkılması için engeller bile bırakılmıştır. Örneğin pazarlık usulünün; deprem, afet, salgın, hastalıklar gibi öngörülemeyen durumlar için desteklendiğini belirtmiştir. Hal böyleyken Kamu İhale Kurumu’nun ihale yayınlama sitesi Elektronik Kamu Alımları Platformu’na (EKAP) girildiğinde, ülkemizde pazarlık usulü yapan kurumların son zamanlarda bir hayli çoğaldığı görülmektedir. 5187 sayılı kanunun çiğnendiği bu süreçte gazetecilerin ve gazetecileri temsilen sivil toplum kuruluşlarının ve gazeteciler sendikalarının sürece müdahale etmesi pazarlık usulü başlığı olması ile birlikte alınacak ürünlerin parçalarını doğrudan temin ile alınması durumuna müdahale edecek kanunları geliştirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tüm bu durumlar karşısında ülkemizdeki iflasa yakın gazeteciler sayısı, her geçen gün artmaktadır.”

Özbey: Sosyal medya bir manipülasyon aracına dönüşebilmektedir

Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Haber 49 Gazetesi İmtiyaz Sahibi Emrullah Özbey, basılı gazetelerin daha ciddi olduğunu, yapılan yayımların süzgeçten geçtiğini hatırlatarak sosyal medyayla birlikte yayılan yanlış bilginin telafisinin güç olduğunu belirtti. Özbey, sözlerine şöyle devam etti: “Genelde medya özelde de elektronik medya, kitleler üzerinde kanı ve düşünce oluşturma gücü en yüksek olan basın-yayın organlarıdır ve bu organların temel işlevi, toplumsal yararı gözetmek suretiyle kamuoyunu bilgilendirmektir. Özellikle son yıllarda günlük yaşamımızın her alanına sirayet eden ve herkes tarafından rahatlıkla ulaşılabilen sosyal medya gerçekliği, kontrol edilmesi pek mümkün olmadığından çok kolay bir biçimde bir manipülasyon aracına dönüşebilmektedir. Yalan yanlış ve çarpıtılmış malumatlarla kitle psikolojisi üzerinde etkili olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmenin temel koşulu, kamu güvenliğinden sorumlu olanların yerel, bölgesel ve ulusal medya temsilcileriyle doğrudan ve sağlıklı bir iletişimde bulunmalarıdır. Mesleki örgütler, üyelerinin manipüle bilgiye mahal vermesini engellemelidir. Sorunlu bir dijitalleşme önlenmelidir.”

AYGAD Başkanı: Siyasete endeksli medya sorun olarak karşımıza çıkıyor


Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) Başkanı aynı zamanda Haber Takip Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ahmet Işıkdağ, yaklaşık 25 yıldır aktif olarak sektörde bulunduğunu ve basılı bir gazete çıkarttığını anlattı. Tirajın bir düşüş nedenini de iyi haber üretilmemesine bağlayan Işıkdağ, şunları söyledi: “Yazılı basının kolay kolay biteceğini sanmıyorum ama Anadolu yerel basınının BİK ilanları noktasında İstanbul yerel basınına göre biraz daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Resmi ilanları alabildikleri için kısmen de olsa ekonomik olarak bizlerden daha iyi durumda oldukları görülüyor. İstanbul yerel basını BİK’ten faydalanamayınca yerel basın mensuplarının ortalama yüzde 95’i siyasete endeksli kalıyor. Bunun temel nedeni ayakta kalabilmek olsa da mesleki olarak bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.” “Hatayı teknolojide aramamak lazım” diyen Işıkdağ, basılı gazetelerin farklılığıyla kendini okutabilmesi gerektiğini savundu.

Sevinç: 12 gazete birleşerek 6’ya düştü

Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC) Başkanı Fatih Sevinç ise Van’da 2013’te BİK’in girişimiyle 12 günlük gazetenin birleştirilerek sayının 6’ya düşürüldüğünü anımsatarak, “Gazeteler o günlerde renkli çıkarken bugün gelinen noktada sayfa sayıları düşürülerek renksiz sayfa, haftanın bir günü çıkmama kararı gibi önlemler alındı” dedi.

HABER : YUSUF ÖZGÜR BÜLBÜL

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.