DOLAR 33,0980 0.21%
EURO 36,1245 0.19%
ALTIN 2.619,39-0,08
Ankara
27°

AÇIK

Türkiye’de gençler mutsuz!

Türkiye’de gençler mutsuz!

2023 Türkiye Gençlik Araştırması, Türkiye'de yaşayan 18-25 yaş arasındaki gençlerin "mutsuz olduklarını" ortaya koydu. Konrad Adeneur Stiftung Derneğinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre gençlerden sadece yüzde 17,3’ü "mutlu olduğunu" ifade ederken, yüzde 63’ü başka bir ülkede yaşamak istediğini söyledi. 

ABONE OL
12 Temmuz 2023 16:50
Türkiye’de gençler mutsuz!
1

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Burak Akbalık / Kapak Fotoğrafı: Depophotos – Cumhur Yetmez
Konrad-Adeneur Stiftung Derneğinin 2023 Türkiye Gençlik Araştırması, Türkiye’de yaşayan 18-25 yaş arasındaki gençlerin “mutsuz olduklarını” ortaya koydu. Araştırmaya katılan gençlerden sadece yüzde 17,3’ü “mutlu olduğunu” ifade ederken, yüzde 63’ü başka bir ülkede yaşamak istediğini söyledi. Araştırma sonuçlarını değerlendiren Prof Lüküslü, Lüküslü, Türkiye’de gençlerin mutsuz hissetmesinde ve göç etme isteğinde ekonomik sorunların yanında sosyal ve kültürel sorunların da etkili olduğunu söyledi.
Yeditepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demet Lüküslü 9. Köy’e yaptığı araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmede, Türkiye’de gençlerin mutsuz hissetmesinde ve göç etme isteğinde ekonomik sorunların yanında sosyal ve kültürel sorunlarında etkili olduğu vurguladı.

Yaşam tarzı göçü önemli bir etken

Lüküslü şöyle konuştu;
“Göç üzerine geniş bir literatür var ve bu literatür hem ekonomik hem de politik sebeplerden dolayı göçü tartışıyor yıllardır. Bir de literatürde yaşam tarzı göçü (lifestyle migration) olarak adlandırılan bir tabir var ve gençlere neden göç etmek istedikleri sorulduğunda ‘daha rahat’ bir yaşamdan kasıtlarının sadece ekonomik olarak daha müreffeh bir yaşam değil, politik olarak daha özgür bir ortamın yanında daha özgür bir yaşam stilini sürdürme olabildiği de görülüyor. Hiç şüphesiz tüm sosyal konular gibi göç de oldukça karmaşık ve farklı sebepleri içinde barındırıyor.”
Bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu, sadece ankete dayalı araştırmaların da konuyu anlamak için yeterli olmadığını vurgulayan Lüküslü, Türkiye’de gençlik konusunun gerçekler üzerinden değil, mitler üzerinden tartışıldığını söyledi. Konuyu mitler üzerinden tartışmanın, gençlikle ilgili konuların soğukkanlılıkla ele alınmasını önlediğine, “gençliğin ya yaftalanmasını ya da övülmesini beraberinde getirdiğine” dikkat çeken Lüküslü, şöyle dedi;
“Örneğin, bir yandan söylem üzerinden baktığımızda gençliğe çok değer veriliyor. Gençler üzerinden geleceğin kurulacağı ve bu yüzden de gençlere büyük önem verilmesi gerektiği vurgulanıyor. Diğer taraftan ise gençlerin henüz bir şey bilmedikleri, gerçek hayattan bihaber oldukları gibi söylemler üretiliyor. Son dönemlerde farklı gençlik anketlerinde öne çıkan imkanı olsa gençlerin yurtdışında yaşamak istemeleri bulgusu da benzer bir şekilde gençlerin ülkelerine yeterince sadık olmadıkları ve de kaçmayı istemeleri üzerinden olumsuz değerlendirmelere maruz kaldı. Oysa ki övmeden ve yaftalamadan bu yurtdışında yaşama isteğinin ne ifade ettiği üzerine düşünmeye ihtiyacımız var.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.