DOLAR 32,5785 0.19%
EURO 35,0036 0.31%
ALTIN 2.438,120,13
Ankara
27°

AÇIK

Türkiye’de 23 Nisan, Azerbaycan’da 1 Haziran: Günü ne olursa olsun, çocuk bayramı kutlu olsun
  • 9.Köy
  • Genel
  • Türkiye’de 23 Nisan, Azerbaycan’da 1 Haziran: Günü ne olursa olsun, çocuk bayramı kutlu olsun

Türkiye’de 23 Nisan, Azerbaycan’da 1 Haziran: Günü ne olursa olsun, çocuk bayramı kutlu olsun

Atatürk'ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Bayramı'nın bir benzeri de Azerbaycan'da 1 Haziran'da kutlanıyor. Azerbaycanlı çocuklar ise, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in 1 Haziran'ı "Çocuk Bayramı" ilan etmesinden mutlu; 8 yaşındaki Selmi, tüm çocuklara sağlık ve mutluluk dilerken, 7 yaşındaki Nuray dileğini "hiçbir çocuk üzülmesin" cümlesiyle dile getirdi.

ABONE OL
2 Haziran 2024 20:12
Türkiye’de 23 Nisan, Azerbaycan’da 1 Haziran: Günü ne olursa olsun, çocuk bayramı kutlu olsun
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aynur Hokmuravan / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan bayramının bir benzeri de Azerbaycan’da ancak 1 Haziran’da kutlanıyor. Azerbaycan’ın önceki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in öncülüğünde Azerbaycan, 1991’de üye olduğu Bağımsız Milletler Topluluğu’nun Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni de 1992’de kabul etti. Aliyev, 24 Ağustos 1998’de de  çocuk haklarının savunulmasının güçlendirilmesi ve sürekliliği konusunda Çocuk Hakları Hakkında Kanunu’nun yürürlüğe girmesine ilişkin kararnameyi imzaladı. Haydar Aliyev’den sonra Cumhurbaşkanı seçilen, halihazırda da bu görevi sürdüren İlham Aliyev de 2009 yılında çocuk politikası ile ilgilli olarak imzaladığı kararname ile 1 Haziran’ı “Çocuk Bayramı” olarak ilan etti. 9. Köy Haber Merkezi de her yıl 1 Haziran’da kutlanan Çocuk Bayramı konusunda Azerbaycanlı çocukların görüşlerini aldı.

Tüm çocuklar hep mutlu olsun’’ diyen 8 yaşındaki Selmi Seferova, tüm çocukların bayramlarını kutlayarak geleceğe ilişkin dileklerini şu sözlerle anlattı; “Benim adım Selmi. 8 yaşındayım, 2. sınıf öğrencisiyim. Tüm küçük dostlarımın 1 Haziran Uluslararası Çocuk Savunma Günü’nü içtenlikle kutlamak istiyorum. Tüm çocukların sağlıklı ve mutlu büyümelerini diliyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim, geleceğin yetenekli doktorlarının, öğretmenlerinin, bilim adamlarının ve diğer harika mezunlarının ülkemize iyi çocuklar olacağına inanıyorum. Mutlu tatiller.”

Selmi Seferova

7 yaşındaki Nuray Zerbelizade de çocuklar için “sağlık ve mutluluk” dileyerek, en güzel arzunun sağlık ve mutluluk olmasını belirtti. Nuray mesajında şöyle dedi; “Merhaba, adım Zerbelizade Nuray. 7 yaşındayım ve 1. sınıfta okuyorum. Tüm çocukların çocuklar günü’nü kutluyorum. Ben de dahil tüm çocuklarımın sağlıklı ve mutlu büyümelerini diliyorum.. Hiçbir çocuk üzülmesin. Tüm çocukların hep gülümsemesi ve mutlu olması dileğiyle.”

 

Nuray Zerbelizade

Tüm çocuklar barış içinde yaşasın, barış dolu dünyamız olsun’’ 5. sınıfta okuyan Kurban Zerbelizade de her yıl bu günü sabırsızlıkla beklediğini ifade ederek, “Bugün çocuklarımızın bayramı. Öncelikle tüm çocukları en içten dileklerimle tebrik ediyor, onlara iyi ve mutlu günler diliyorum. Bugün de bütün çocukların çok mutlu olduğunu ve çok eğleneceklerini biliyorum”dedi. Kurban Zerbelizade ayrıca, tüm dünya çocuklarına barış dileğini ise şu sözlerle ifade etti; “Ben de dahil tüm çocukların barış içinde yaşayabileceği barış dolu bir dünya istiyorum. Tüm küçük kahramanlar hiçbir savaşın kurbanı olmadan cesur ve güçlü büyüsünler.

Kurban Zerbelizade

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.