DOLAR 32,5255 0.03%
EURO 35,0025 0.28%
ALTIN 2.432,82-0,09
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

Pahalılık hayvanları aç bıraktı, gönüllüler “aşevi” istiyor
  • 9.Köy
  • Genel
  • Pahalılık hayvanları aç bıraktı, gönüllüler “aşevi” istiyor

Pahalılık hayvanları aç bıraktı, gönüllüler “aşevi” istiyor

Kontrolsüz artan mama fiyatları ve mama fiyatlarına eklenen yüzde 18 KDV mama alımını zorlaştırdı. Hayvanlar açlıkla mücadele ederken, hayvan gönüllüleri fahiş fiyatlar nedeniyle can dostlara daha önce yapabildikleri desteğe yaklaşamıyor bile. Hayvanseverler belediyeleri göreve çağırıp, onlar için de aşevi kurulmasını istediler.

ABONE OL
10 Haziran 2023 20:27
Pahalılık hayvanları aç bıraktı, gönüllüler “aşevi” istiyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Olcay Aytürk / Kapak Fotoğrafı: Depophotos

 Mama fiyatlarındaki artışlar ve yüksek kdv oranı evcil hayvan sahiplerini ve sokak beslemesi yapan hayvan gönüllülerini zor durumda bıraktı. Mama alamayan hayvanseverler, hayvanların sağlıklarının olumsuz etkilenmesi pahasına tavuk kemikleri, çiğ besin  ve hayvanlara uygun olmayan yemek artıklarına yöneldi. Mama fiyatlarının düşürülmesi taleplerini dile getiren hayvan gönüllüleri,  mama üretiminin belediyelerin üstlenmesi gerektiğini vurguladı. 

“Hayvanlar açlıktan ölmesin diye”

Bengü Berkman

Korona ve deprem sonrası herşeyin daha da zorlaştığını belirten Niğde yerel hayvan koruma görevlisi Bengü Berkman, normalin çok üstünde artan mama fiyatlarının sokak beslemesi yapmayı  zorlaştırdığını söyledi. Mama kumbaralarının boş olmasından yakınan Berkman, “Deprem döneminde insanlar haklı olarak deprem bölgesine mama  bağışı yaptı. O dönemden sonra Türkiye’deki bütün gönüllüler çok zor duruma düştü. Çünkü artık bağış da gelmiyor ve destek de olunamıyor. Enflasyondaki artışlar, gıda dahil her şeyin çok artması insanları artık bağış yapamayacak duruma getirdi” dedi.

Köylere beslemeye giderken en az 4-5 paketle gittiğini söyleyen Berkman, “En kötü mama şu anda dört yüz elli beş yüz lira olmuşken her beslemede iki bin liralık mama kullanmam gerçekten çok zor. Artık gönüllüler ne yapıyorlar? Ekmek alıyorlar. İnsanlar artık o kadar zor durumda ki hayvanlar açlıktan ölmesin diye çok zararlı olmasına rağmen çiğ et, tavuk gibi besinlerle besleme yapmaya mecbur kalıyorlar” şeklinde konuştu.

“Sorun çok devletin de çözmeye niyeti yok”

Çöp kutularının kapalı olması ve çöplerin saatli çıkıp  belediyelerin de o saatte boşaltmasından dolayı hayvanların artık çöpten bile yemek bulamadıklarını vurgulayan Berkman şunları söyledi:

“Bundan birkaç sene önceye kadar en azından çöpten bir şey bulabiliyorlardı. Artık o da yok. Yani durum çok çok kötü. Bir de belediyeler insanların rahatsız olmasından dolayı hayvanları şehir merkezlerinden alıp otoyollara, kasabalara, köylere, ücra, uzak yerlere bırakıyorlar. Hayvanlar  açlıktan rezil oluyor, mahvoluyorlar. Sorun çok devletin de çözmeye niyeti yok. Olsaydı yirmi yıldır çoktan çözülmüştü. Kısırlaştırma, beslenme odağı, köpeklerin belirli yerlerde olması gibi çözüm yolları var. Onların hiçbirini yapmadıkları için burada yavru köpekler doğuyor hastalanıyor, ölüyor hala bunlara tanık oluyoruz.”  

Mamalarda KDV olmaması gerektiğini söyleyen Berkman, “Gönüllüler bağışlarla, kendi maaşlarından, yediklerinden içtiklerinden artırdıklarıyla hayvanları besliyor. Gönülülük farklı bir şey. Bir kazancımız yok. Aksine kendimizden veriyoruz. Devletin mamalardan vergi almaması gerekiyor. Fiyatlar çok fahiş, yanına yaklaşılmıyor. Gönüllülerin sayısı da az. Özellikle İç Anadolu’da durumlar daha kötü. Burada insanlar zaten hayvanları istemiyor. Biz gönüllü olarak bir şeyler yapmaya çalıştıkça saldırıya da  hakarete de uğruyoruz, tehdit de ediliyoruz.Tüm dernekler, STK’lar kavga dövüş halinde o yüzden birlik de sağlanamıyor. Bu işin sömürüsünü yapanlar da var, bu işi geçim kaynağı olarak görüp bu işten para kazananıp kendine kullanan insanlar var. Hayvanlar aç ve sefil durumdalar” dedi.

“Belediyeler bölgesindeki hayvanlar için mama üretmeli”

Sibel Seyitoğlu

Adana Canlıları Koruma Platformu sorumlusu Sibel Seyitoğlu ise KDV oranının tek sorun olmadığını mama firmalarının fiyatları düşürmesi gerektiğini söyledi. Seyitoğlu, “Bugün KDV düşürülse mamanın kendi fiyatı artıyor. Hiç bir işe yaramıyor. Her büyükşehir ve ilçe belediyeleri kendi mamasını kendi üretmesi gerekiyor. Ve gönülllülere de mama desteğinde bulunup saha beslemesi yapmaları gerekiyor. O zaman talep olmadığı için mama fiyatları düşürülür. Büyükşehirler ve ilçe belediyeleri de kendi mamasını kendi yapmalı.Yurtlardan, otellerden, yemek artıkları, sakatat toplanıp  ham madde olarak kullanılmalı.. Ankara’da bunu yapıyorlar zaten. Kendi mamasını kendileri üretiyorlar” sözlerine yer verdi. 

Fiyatların fazla olmasından dolayı beslemeleri iki günde bir yapabildiklerini belirten Seyitoğlu, şöyle konuştu:

“Biz artık tavukçu tavukçu dolaşıyoruz. Kilosu üç liradan, dört liradan hibe tavuk buluyoruz. Yüz kilo iki yüz kilo. Bazı firmalar hibe vermeyi kabul ediyorlar. Ama on firmadan biri kabul ediyor bunu.Bu haftada bir yapacağın bir eylem değil ki. Haftada bir yemek yediğimizi düşünelim. Yeterli mi? Değil. Bir paket mama üç yüz, dört yüz lira, sahada yüz tane köpek var. Her inmene, her gün yirmi paket mamanın açıldığını düşünün. O yüzden kesinlikle mama fiyatı düşmeli.Yüzde on sekiz kalabilir. Önemli olan fiyatlar.” 

“Pırlantaya %1 köpek mamasına %18”

Vedat Öğrenir

Yerli malı üretimin teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Çukurova Üniversite Hayvan Dostları Kulübü danışmanı Prof. Dr. Oya Işık da, “beş yüz altı yüz liradan aşağı kuru mama alamıyoruz. Fiyatlar hepimizin, tüm hayvanseverlerin bütçesini zorluyor” dedi.

Fiyat artışlarınından dolayı beslemelerde çok zorlandığını dile getiren hayvan gönüllüsü Vedat Öğrenir vergi muafiyeti önerdi ve şöyle tepki gösterdi:

“Fiyatlar pahalı olduğu için tavuk artıklarıyla besleme yapıyoruz, o da hiç sağlıklı değil. Pırlantaya %1 köpek mamasına % 18 KDV konuluyor. Hayvanlar, devlet yetkililerin umrunda değil. Onlara göre bu oran normal. Bütün hayvanlar köşklerde bakılmıyor. Evlerde bakılan hayvanlar %5 bile değil, diğerleri sokaklarda yaşıyor. Biz besleme yapanları bu durum çok zorluyor.” 

Can Yüce

Ülkenin ekonomik durumu,hammaddenin pahalı olması ve ithalattaki vergilerin yüksek olmasının mama fiyatlarını yükselttiğini belirten hayvan gönüllüsü Can Yüce de belediyeleri göreve çağırdı. Yüce,  “Yerel yönetimlere görev düşüyor, ellerini taşın altına koymamalılar. Sokak hayvanları için bir aşevi kurulması gerekir. Bütün yükü hayvan severlerin üzerine yıkmamaları gerekir” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.