DOLAR 32,8419 0.09%
EURO 35,1670 -0.16%
ALTIN 2.493,090,15
Ankara
29°

AÇIK

Mamak’ta hayvanlara cinsel istismar soruşturması
  • 9.Köy
  • Genel
  • Mamak’ta hayvanlara cinsel istismar soruşturması

Mamak’ta hayvanlara cinsel istismar soruşturması

Mamak Belediyesi'ne bağlı Üreğil Millet Bahçesi içinde bulunan binicilik tesisindeki ata 18 yaşından küçük iki genç tarafından tecavüz edildiği haberleri üzerine soruşturma açıldı.  Sosyal medyada görüntülerin ortaya çıkmasıyla olayın üzerine giden Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu yetkilileri ve Ankara Barosu Hayvan Hakları birimi, şikayetlerini, ilgililerin tutumunu ve gelinen noktayı 9. Köy'e anlattı.

ABONE OL
22 Haziran 2023 13:29
Mamak’ta hayvanlara cinsel istismar soruşturması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Olcay Aytürk 

Mamak Belediyesi’ne bağlı Üreğil Millet Bahçesi’ndeki işletmeye ait binicik tesisindeki bir ata iki çocuk tarafından cinsel saldırıda bulunuldu. Sosyal medyaya düşen görüntülerle harekete geçen Hayvanların Yaşam Hakları konfederasyonu yetkililerinden Haydar Özkan ve Tülay Danacıoğlu ile Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatı Aslı Kaynak edindikleri bilgileri 9. Köy muhabirine anlattı.

İhbarın gelmesi üzerine olay yerine gittiklerinde olayın 1 ay kadar önce gerçekleştiğini öğrendiklerini belirten Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu ikinci Başkanı ve Doğa İnsan Hayvan Koruma ve Bilgilendirme Konfederasyonu Kurucular Kurulu Başkanı  Haydar Özkan şunları söyledi:

“Gittiğimizde yetkiliyle görüştük. Yetkili bize olayın  bir – bir buçuk ay önce gerçekleştiğini söyledi. O tarihte bunu yapanlar hakkında şikayetçi olduklarını beyan ettiler. Mamak Belediyesi’nin yetkilileri ise  ‘bizim yeni haberimiz oldu, yani bir buçuk ay önce olmasına rağmen bize bilgi verilmedi‘ dediler. İşin en acı tarafı ise biz Emniyet Müdürlüğü’ne şikayetçi olmak için gittiğimizde orada bir buçuk ay önce bu firmanın şikayeti olduğunu tahkikatın tamamlanıp dosyanın Cumhuriyet Savcılığı’na intikal etmediğini öğrendik. Bir buçuk ay önce size bir şikayet gelecek, tahkikat bir buçuk ay sürecek. Olay sosyal medyaya düşmese daha kaç bir buçuk ay burada bekletilecek kim bilir. Emniyet görevlilerinden akla  yatkın bir cevap alamadık . Oysa ki Ankara Emniyeti bu konuda çok hassas bir birim. Türkiye’ye örnek olabilecek kurumun bu kadar uzun süre beklemesi kabul edilemez.”

Aslı Kaynak

Ankara Barosu Hayvan Hakları Merkezi avukatı Aslı Kaynak ise, Merkez Başkanı Av. Tuğba Gürsoy ve başkan yardımcılarından Av. Rıza Güven Taştekin ile birlikte olay yerine gittiklerinde karşılaştıkları durumu şöyle dile getirdi: 

“Gittiğimizde Mamak Belediyesi Veteriner İşlerinden bir veteriner ve Mamak Belediyesinden bir görevli ile zabıtalar da oradaydı. Olayın olduğu yer belediye tarafından kiraya verilmiş Millet Bahçesi içinde bulunan mini bir binicilik tesisi. İşletmenin asıl sorumlusu maalesef orada yoktu. Fakat işletme ile ilgilendiğini söyleyen bir şahıs vardı. Kendisine olayı sorduğumuzda, olayın gerçekleştiği gün, hayvanlara cinsel saldırı yapan kişiler hakkında şikayetçi olduklarını söylediler. Belediye görevlileri ise olayı bizimle beraber öğrendiklerini işletme tarafından kendilerine bilgi vermediğini ifade etti.

Belediyenin tutumunun inandırıcı olmadığını belirten Kaynak, “Görevliler videonun ortaya çıkması ile olaydan haberdar olduklarını söyledi fakat biz öyle olduğunu düşünmüyoruz. Mamak Belediyesi’nin geçici hayvan bakımevinde de yaşanılan bir çok olay var hayvanlarla ilgili, küpeli köpeklerin sistematik biçimde toplanması ve geri alındığı yere bırakılmaması vb. gibi durumlar zaten belediyenin hayvanlara olan tutumunu yeterince gözler önüne seriyor” sözlerine yer verdi. 

“Hem belediye hem de işletmenin çok büyük güvenlik açığı bulunmakta”

Millet bahçesine gittiklerinde güvenlik açıklığıyla karşılaştıklarını belirten Özkan, “Buradaki yetkililerin söylediği şuydu ‘telden, kenardan lise öğrencisi olan on altı, on sekiz yaş grubunda çocuklar buraya giriyorlar. O akşam atlara uygunsuz olayı gerçekleştiriyorlar.’ Peki sizin güvenliğiniz yok mu? Burada belediye denetimi yok mu?” sözleriyle tepki gösterdi. 

“At hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadık”

Atların, Doğa Koruma Milli Parkı ve Tarım Müdürlüğü’nün kontrolünde olduğunu belirten Özkan,”belediye atların kendi veteriner hekimlerinin kontrolünde olduğunu açıkladı ama bu doğru bir bilgi değil“ dedi. Belediyenin tek tırnaklılara ve büyükbaş hayvanlara bakabilecek uzman veterineri olmadığını öne süren Avukat Aslı Kaynak sözlerini şöyle sürdürdü:

 “Cinsel saldırıya uğrayan atın durumunun iyi olduğu söylendi fakat, at hakkında kesin bir bilgiye ulaşamadık. Millet Bahçesi’nde olmadığı söylenmiş olsa da belediye veterinerinin  gittiğimizde orada olması açıkçası bize atın hala orada olduğunu ve çalıştırılarak üzerinden para kazanılmaya devam edildiği izlenimini verdi.”

“Siyasilerin üzerinde durmadığı tek konu hayvan hakları”

Doğa İnsan Hayvan Koruma ve Bilgilendirme Konfederasyonu Başkanı Tülay Danacıoğlu, “bu ne ilkti ne de son olacak“ derken yönetenlerin tutumunu eleştirdi: Danacıoğlu; “Şu anda ne yazık ki  siyasilerin üzerinde durmadığı tek konu bu. Özellikle de genç yaştaki çocukların böyle çirkin eğilimlerle bu hayvanlara bu işleri uygulamalarının da affedilecek yanı yok. Cezayla birlikte bu çocuklara hepsinin de Aile Bakanlığı tarafından farklı yaptırımlar uygulanarak toplum ve doğa yararına kazandırılacak çalışmalar yapılması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Mamak Belediyesi ise resmi sitesinde bir açıklama yaparak konuya hukuken müdahil olduklarını, soruşturmanın devam ettiğini belirtti. Belediye’nin açıklaması şöyle:

“13.04.2023 tarihinde gerçekleşen bir at ile ilgili üzücü olay üzerine tesisin işletmesini yapan firma tarafından suça konu olan eylemi gerçekleştiren şahıslar hakkında aynı gün suç duyurusunda bulunulmuştur. Bir hayvansever vatandaş tarafından 23.05.2023 tarihinde İlçe Tarım Müdürlüğü’ne yapılan ihbar üzerine bu üzücü olaydan Veteriner İşleri Müdürlüğü’müz haberdar olmuştur. Öğrenildiği andan itibaren tesiste bulunan atların sağlığı ve güvenliği Veteriner İşleri Müdürlüğü’müz tarafından sağlanmaktadır. 23.05.2023 tarihinde olayın tarafımızca öğrenilmesi ile birlikte avukatlarımız tarafından soruşturma dosyasına müdahale talebinde bulunulmuştur. Katılan sıfatı ile konunun takipçisi olmaya devam edilecektir. İşleten firma yetkilileri ve tüm ilgililer hakkında bu vahim olaydaki ihmalleri nedeniyle ayrıca suç duyurusunda bulunulmuş ve derhal belediyemiz ile olan sözleşmesi feshedilmiştir. Veteriner İşleri Müdürlüğü’müz konu ile ilgili soruşturma da başlatmıştır. Yaşanan olay hakkında hukuki işlemler devam etmekte olup müdürülüğümüz tarafından titizlikle süreç takip edilmektedir.”

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.