DOLAR 32,4769 0.62%
EURO 34,9248 -0.01%
ALTIN 2.405,880,63
Ankara
30°

AZ BULUTLU

Malatya’da depremin ardından dilenci sayısı arttı
  • 9.Köy
  • Genel
  • Malatya’da depremin ardından dilenci sayısı arttı

Malatya’da depremin ardından dilenci sayısı arttı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden en büyük zarar gören illerden Malatya'da, son dönemde dilenci sayısında artış gözlendi. Özellikle dilenen çocuk sayısında büyük artış yaşandığına dikkat çeken Malatya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı çalışan zabıtalar, bu durumu "depremi yaşayan insanlarda duygusallığın artmasına, daha fazla bahşiş vermeye başlanmasına" bağlıyorlar.

ABONE OL
30 Mayıs 2024 15:06
Malatya’da depremin ardından dilenci sayısı arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayşegül Aşantoğrul / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos – Ahmet Ünsal

Malatya’da deprem sonrasında dilenci sayısı arttı. Malatya Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan zabıtalara göre, kentteki dilenci sayısının artmasında, depremi yaşayan Malatya halkının “duygusallığının artması” ve bunun dilencilere verilen bahşişlere yansıması etkili oldu.

Adını açıklamak istemeyen bir zabıta görevlisi 9. Köy’e yaptığı açıklamada, özellikle dilencilik yapan çocukların sayısında artış gözlemlediklerini, bu dilencilerin çevre illerden geldiklerini belirlediklerini anlattı.

Halkın deprem sonrasında dilencilere normalden daha fazla duygusal davranıp para verdiğini ifade eden zabıta, şöyle konuştu:

“Vatandaş iyi niyetinden dolayı depremden sonra dilenciye daha fazla yardım etmeye başladı. Bu durum sonucunda Malatya’da dilenci sayısında artış gözlendi. Malatya halkının bu konuda duygusal hareket ettiğini gözlemliyoruz.”

9. Köy’ün sorularını yanıtlayan zabıta görevlisi, artan dilenci sayısıyla başa çıkabilmek için halkın da desteğine ihtiyaç duyduklarını kaydederek, şöyle konuştu:

“Biz göreve gittiğimizde dilencilerden paralarını alıp devlet veznesine yatırıyoruz ve 15 yaş üstü dilencilere Türk Ceza Hukuku’nun 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 33. maddesi gereğince tutanak tanzim ediyoruz.Bu noktada öncelikle halkın kesinlikle para vermemesi gerekiyor. İnsanlar üzülüp para veriyor ama biz hepsini tanıdığımız için ihtiyaçları olmadığını biliyoruz. Tüm eksikleri sağlansa, hiçbir ihtiyaçları kalmasa bile dilenciler yine dilenmeye devam ederler. Zaten ihtiyaçları olduğundan değil, tamamen kolaylarına geldiği için dileniyorlar.”

Son aylarda sokaklarda dilenen çocukların sayısında artış yaşandığını da vurgulayan zabıta memuru, deprem sonrası dilencilerin insanlardan daha fazla para aldıklarını, bu sebeple ailelerin çocuklarını da dilendirmeye yöneldiklerini kaydetti.

Çocukların özellikle çevre yollarında dilendirildiklerini de belirten zabıta görevlisi, “Kırmızı ışıkta arabaların arasına girip para istiyorlar. O esnada yoldaki araç çocuğa çarpabilir, ya da çocuklar yalnız dilendikleri için kaçırılabilirler. Ailelere bu risklerden bahsediyoruz, bir daha yapmayacaklarını söylüyorlar ama ertesi gün yine çocuklarını dilenmeye çıkarıyorlar” dedi.

Çocuk dilenciliğinin ortadan kaldırılması için duyarlılık ve farkındalık çalışmalarının önemine vurgu yapan zabıta görevlisi bu konuda en önemli noktanın ailelerin bilinçlenmesi olduğunu, çocuklarını ne durumda olurlarsa olsunlar dilendirmemeleri gerektiğini ifade etti. Aynı zabıta görevlisi, ulusal kanallarda çocuk dilenciliği hakkında kamu spotları yayınlanması gerektiğine vurgu yaptı. Okullarda da bu konunun işlenmesinin oldukça etkili olabileceğini söyleyen zabıta memuru, “İster yetişkin ister çocuk olsun, bunlara para veren kişilerin de bilinçlenmeleri gerekiyor. Halkımız çocuğa para verdiği zaman çocuk aklıyla bunun güzel bir şey olduğunu düşünüp mutlu oluyor ve bunu yapmaya devam ediyor. Dilencilere para verenlere de caydırıcı cezalar verilirse bu olumsuz durumlarınönüne geçilebilir”dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.