DOLAR 33,0314 0.01%
EURO 36,0691 0%
ALTIN 2.622,230,03
Ankara
30°

AÇIK

Maden Mühendisleri Odası’nın “Millet Kıraathanesi” mücadelesi
  • 9.Köy
  • Genel
  • Maden Mühendisleri Odası’nın “Millet Kıraathanesi” mücadelesi

Maden Mühendisleri Odası’nın “Millet Kıraathanesi” mücadelesi

Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi, 60 yıldır kullandıkları binadan çıkartılmak isteniyor. Yerel mahkemenin verdiği tahliye kararı Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. Kiracısı oldukları binanın hukuka aykırı bir şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na devredildiğini söyleyen oda yöneticileri, 9. Köy’e bakanlığın tarihi binayı millet kıraathanesi yapmak istediğini anlattı.

ABONE OL
7 Şubat 2024 17:00
Maden Mühendisleri Odası’nın “Millet Kıraathanesi” mücadelesi
10

BEĞENDİM

ABONE OL

Cevat Baran ÇAYDAŞ

Zonguldak kıyı şeridinde bulunan tarihi Maden Mühendisleri Odası Şube Binası mahkemelik. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tahliye istedi; Maden Mühendisleri Odası, Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait binanın bakanlığa satışının usulsüz olduğunu iddia etti. Tahliye talebinin altında, maden mühendislerinin 1964 yılından beri kullandığı binanın millet kıraathanesi yapılmak istenmesi olduğu belirtildi.

Zonguldak merkezde, Atatürk’ün 26 Ağustos 1931 tarihinde ilk kez ayak bastığı ve ismini oradan aldığı Atatürk İskelesi’nin hemen yanı başındaki bina tartışma konusu.

Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait bina, vergi borcuna mahsuben Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na devredildi. Buradan da Özel İdare’ye aktarılarak kıraathaneye dönüştürülmesi gündemde. Ancak binayı kullanan Maden Mühendisleri Odası, başlattığı hukuki mücadeleyle bu devir işlemine itiraz edip tahliye kararına karşı direniyor.

2020’de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kıyı Projesi kapsamında tarihi binayı değerlendirmeye almamıştı ancak Zonguldak Belediyesi, TTK’dan binanın güçlendirilmesi için restorasyon yapılmasını talep etmişti. Bunun üzerine Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi, kiradan düşülmesi karşılığı anlaşma imzalayarak binanın restorasyonunu üstlenmişti.

Ancak sonra ev sahibi değişti.  TTK’nın 1 milyon 757 bin Türk Lira borcuna karşılık, tarihi binanın mülkiyet haklarını Çevre Bakanlığı üstlendi ve Maden Mühendisler Odası Zonguldak Şubesi’nin tahliyesini talep etti. Yerel mahkemenin tahliye kararı vermesine karşılık, konuyu İstinaf Mahkemesi’ne taşıyan Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının tahliye talebine karşı çıktı.

9.Köy, tahliye talebini ve binalarının Zonguldak İl Özel İdaresi’ne tahsis edilmesi kararı konusunda oda yöneticilerinin görüşlerini aldı. Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Kaymakçı, “kamu malının bir başka kamu tüzel kişisi veya kamu kurumu tarafından kamulaştırılmasına Danıştay karar verebilir” diyerek devir işlemine itiraz ettiklerini söyledi.

Kaymakçı; 60 yıldır kent kültürüne, sosyal yaşama, çalışma hayatına ve meslek örgütlerine lokal ve kültür merkezi olarak hizmet eden binanın siyaset üstü olduğunu söyledi. “Burası millet kıraathanesi yapılmak isteniyor ama onu yapmak için bu kentte çok fazla alternatif yer var” diyen Doç. Dr. Kaymakçı şöyle konuştu:

“Burası TTK’nın taşınmazı ama TTK Milli Emlak üzerinden burayı başka yere aktarabiliyor; önce bunu gerçekleştirdiler. 1 milyon 757 bin 250 Türk Lirası TTK Genel Müdürlüğü’nün tahakkuk etmemiş borcuna karşılık satış işlemi ile Şube Binamız Hazine adına tescil edilmiştir. Tapu kaydına satış işleminin kamulaştırma olarak geçirilmesi kanuna aykırıdır. Çünkü kamu malı kamulaştırılamaz. Kamu malının kamulaştırılması için Danıştay’a dava açılması gerekmektedir. Dava olmadan Hazine adına tescil işlemindeki tapu kaydında yazılan kamulaştırma yazısı hukuksuzdur.” 

Geçmişten bugüne tarihi mekanda Aziz Nesin de dahil olmak üzere birçok ünlü yazar, gazeteci, politikacı ve bilim insanını konuk ederek Zonguldak halkıyla buluşturduklarını ifade eden Doç. Dr. Kaymakçı, “Burası siyaset üstüdür. Her görüşe, her inanç gurubuna açıktır. Millet Kıraathanesi yapmak istiyorsanız Zonguldak’ta çok yer var. Terakki Mahallesi’ndeki Lavuar Alanı’nın oraya yapabilirsiniz” diyerek sözlerini tamamladı.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.