DOLAR 32,8119 -0.01%
EURO 35,1942 -0.13%
ALTIN 2.449,65-1,60
Ankara
28°

AÇIK

Kendi vatanında “vatansız” belgesiyle yaşıyor
  • 9.Köy
  • Genel
  • Kendi vatanında “vatansız” belgesiyle yaşıyor

Kendi vatanında “vatansız” belgesiyle yaşıyor

Askerlik yapmadığı için 1994’te vatandaşlıktan çıkarılan Ahmet Önder’in tek kimliği cebinde taşıdığı “vatansız” belgesi. Diyarbakır amele pazarında yıllardır hamallık yaparak geçimini sağlayan 57 yaşındaki Önder, “Vatani görevimi yapmaya hazırım. Kimliğimi istiyorum” derken, başvurusunun “milli güvenlik bakımından engel teşkil ettiği” gerekçesiyle reddedildiğini söyledi.

ABONE OL
1 Şubat 2024 14:15
Kendi vatanında “vatansız” belgesiyle yaşıyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Serhat Yetüt

Ahmet Önder; hamal, taşıma işçisi, 1966 Diyarbakır doğumlu. Diyarbakır’da yaşayan Ahmet Önder’in üzerinde taşıdığı tek kimlik evrakı; valiliğin verdiği “vatansız” belgesi.

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesinin Dörtyol mevkii amele pazarında yıllardır hamallık yaparak geçimini sağlayan 57 yaşındaki Önder, 1986 yılında askerliğini yapmak üzere gittiği Balıkesir’deki birliğinden 6. günde firar etti. 2012 yılında eşinden boşanmak üzere gittiği mahkeme duruşmasında, İçişleri Bakanlığı’nın 1994’de verdiği kararla “askerliğini yapmadığı” gerekçesiyle Türk vatandaşlığından çıkarıldığını öğrendi.

12 yıldır kimlik alma mücadelesi veren Önder’in tüm başvuruları reddedildi. Önder başvurularına her seferinde, “milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek hali bulunması” gerekçe gösterilerek ret cevabı aldığını söyledi. Şu anda 29 Mart 2017 tarihinde Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün kendisine verdiği “Vatansız Müracaat Belgesi” ile yaşıyor. Sığınmacılara, mültecilere verilen haklardan da yoksun bir şekilde yaşadığını ifade eden Önder, “Cumhurbaşkanından rica ediyorum, vatani görevimi yapmaya hazırım. Kimliğimi istiyorum” dedi.

“30 yıldır vatandaş değilim”

Vatandaşlıktan çıkarıldığını 2012 yılında öğrenen Ahmet Önder, her şeyin askerden kaçmasıyla başladığını söyledi:

Babam beni evlendirdi, ‘başının çaresine bak’ dedi. 3 ay sonra askerliğe gittim. Eşime sahip çıkan olmadı. Askerde telefon açtım, eşim ‘kimse bize bakmıyor’ diye ağlıyordu. Ben de 6 günlük askerken firar ettim. Daha sonra geçimsizlik nedeniyle eşim ile boşanma kararı aldık. 2012 yılında mahkemeye gittik, mahkeme başkanı ‘1994 yılında seni vatandaşlıktan çıkarmışlar, haberin var mı?’ dedi. O gün dünya başıma yıkıldı. 30 yıldır kendi memleketimde vatansızım, kimliksizim. Başvurmadığım kapı kalmadı. Valiliğe, Emniyete, Diyarbakır Barosu’na başvurdum, hiçbirinden bir şey çıkmadı. Cumhurbaşkanına ricada bulunuyorum; siyasetçilere, milletvekillerine sesleniyorum, vatani görevimi yapmaya hazırım

Vatansız olarak ölmek istemiyorum

İçişleri Bakanlığı’na yaptığı en son müracaatta “Milli güvenlik bakımından engel teşkil edecek hali bulunması” gerekçesiyle 13.03.2018 tarihinde vatandaşlık talebi reddedilen Ahmet Önder, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde hamal olarak geçimini sağlıyor. Diyarbakır İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün 2017 yılında kendisine verdiği “Vatansız Müracaat Belgesi”yle yaşamak zorunda kalan Önder, şunları ifade etti:

Yaşar-Yaşamaz dedikleri benim. Ne varlığım var ne de yokluğum. Mültecilere verilen haklardan bile yoksunum. Hiçbir hakkım, güvencem yok. Kimliğim olmadığı için burnumun dibinde 7 yıldır cezaevinde olan çocuğumu göremiyorum. Covid oldum hastaneye gittim, beni geri gönderdiler. Evde su ve meyve suyu içerek kendimi kurtardım. Bana verilen belge nedeniyle ne iş bulabiliyorum ne de kimse bana iş veriyor. Çekçek arabasında hamal olarak çalışıyorum, hurdacılık ve inşaatlarda yıkım işçiliği yapıyorum. Özgür değilim. Vatansız biri olarak ölmek istemiyorum.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.