DOLAR 33,0423 0.04%
EURO 36,0950 0.04%
ALTIN 2.620,96-0,01
Ankara
30°

AÇIK

Deniz var, balık pazarı yok!

Deniz var, balık pazarı yok!

Zonguldak Merkez Çarşısı’nın yıkılmasıyla ortada kalan Zonguldaklı balıkçı esnafı, “Balığımız var, tezgahımız var, sabit bir yerimiz yok” diyerek kenti yönetenlere çağrı yaptı. Yerel seçim öncesi, seçilecek belediye başkanından rahat edecekleri bir balık pazarı istiyorlar.

ABONE OL
29 Ocak 2024 19:18
Deniz var, balık pazarı yok!
5

BEĞENDİM

ABONE OL

Cevat Baran Çaydaş / Kapak Fotoğrafı: DepoPhotos

Batı Karadeniz’in kıyı kenti Zonguldak’ta balıkçı esnafı yersizlik nedeniyle dertli. Kenti yönetenlerden ilk beklentileri bir an önce balık pazarı kurulması.

Merkez Çarşısı’nın yıkılmasıyla ortada kalan Zonguldaklı balıkçı esnafı, “Balığımız var, tezgahımız var, sabit bir yerimiz yok” diyerek kenti yönetenlere çağrı yaptı. Yerel seçim öncesi, seçilecek belediye başkanından rahat edecekleri bir balık pazarı talep edildi. 9. Köy muhabiri, 2 yıldır seyyar tezgahlarda satış yapan balıkçılarla konuştu.

Zonguldak’ın merkezinde Gazipaşa Caddesi’nde bulunan Merkez Çarşısı, doğal afetlere dayanıksız olduğu gerekçe gösterilerek 2022 yılının Mart ayında yıkılmıştı. Çarşının yıkılmasıyla hemen altında faaliyet gösteren balık pazarı esnafı da mağdur oldu.

Zonguldak Belediyesi tarafından balıkçı dükkanı sahiplerine geçici olarak, eski Merkez Çarşısı inşaatının önünde tezgah kurma izni verildi.

Yıkılan bina yerine yapılacak yeni projenin ne zaman başlayacağı ve balıkçı esnafının aynı yerde yeniden faaliyet gösterip göstermeyeceği henüz belli değil. Balıkçılar, yerel seçimlere sayılı günler kala belediye başkanı adaylarından kent merkezinde uygun bir yere balık pazarı kurulmasını talep etti. Eski balık pazarı esnaflarından Zeki Beybeyoğlu; müşterilerin rahat edeceği, balıklarını ve malzemelerini koruyacak modern bir tesis beklediklerini söyledi:

Yıkılan bina eskiydi yıkılması gerekiyordu, hepimizin hayatı için riskliydi. Sayın Belediye Başkanımızdan ve tüm belediye başkanı adaylarından tek talebimiz bizim tezgah kurabileceğimiz, satışlarımızı daha rahat yapabileceğimiz bir pazar için yer gösterilmesidir. Bütün adaylardan talebimiz modern, büyükşehir belediyelerindeki gibi balıkları muhafaza edebileceğimiz derin dondurucuları olan bir belediye balık pazarının Zonguldak’ta inşa edilmesi.”

 

Seyyar balık satıcısı Şevki Ercümer de balık mevsiminde havaların soğuk olduğunu ve üşüdüklerini anlattı. Ercümer, bir pazar kurulursa denetimin de daha kolay olacağını ifade etti:

Başımızı sokabileceğimiz bir dükkanımız olsaydı çok güzel olurdu. Merkezde Zonguldak Belediyesi tarafından bir balık pazarı kurulsa ve biz de satışlarımızı orada yapsak keşke. Bir şehirde belediye balık pazarının olması gerekir hem sağlık açısından hem de hepsi bir yerde denetlenebilir olması açısından. Balık pazarı konusunda belediye başkanımızın bize sözü var ancak nerede ve ne zaman yapılacağı netlik kazanmadı. Üşüyoruz, ıslanmak istemiyoruz, başımızı sokabileceğimiz bir yer istiyoruz. Biz de diğer şehirlerdeki balıkçılar gibi satışlarımızı rahat yapabileceğimiz, elimizde kalan balıkları muhafaza edebileceğimiz bir balık pazarı kurulmasını istiyoruz.”

 

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.