DOLAR 32,5228 0%
EURO 34,9917 0.27%
ALTIN 2.432,67-0,09
Ankara
30°

AÇIK

Değişiklik küçük prosedürü büyük: Kırgızistan bayrak değiştirdi
  • 9.Köy
  • Genel
  • Değişiklik küçük prosedürü büyük: Kırgızistan bayrak değiştirdi

Değişiklik küçük prosedürü büyük: Kırgızistan bayrak değiştirdi

Kırgızistan, bayrağında bulunan güneşi ayçiçeğine benzediği gerekçesiyle bayrağını resmen değiştirdi. Meclis Başkanı Şakiev’in teklifiyle "Devlet Sembolleri Kanunu" yeniden düzenlendi. Güneş neredeyse yüzünü oraya çeviren ayçiçeği, Kırgız toplumunda dalkavukluğu ve vefasızlığı temsil ettiği için dalgalı yaprak görüntüsü keskin güneş ışınlarına dönüştürüldü.

ABONE OL
11 Ocak 2024 11:28
Değişiklik küçük prosedürü büyük: Kırgızistan bayrak değiştirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malika Nurlanova 

Kırgızistan bayrağının tasarımında değişikler yapıldı. Yeni bayrak 8 Ocak tarihinde Başkent Bişkek’in “Ala-Too” meydanında resmi törenle göndere çekildi. Kırgızistan’ın bayrağında değişiklik yapılmasının nedeni, daha önceki güneş motifinin ayçiçeğine benzemesi. Güneş neredeyse oraya bakan Ayçiçeği; Kırgızistan’da vefasızlığı ve hizmetkarlığı temsil ediyor. İşte bu yüzden bayrak üzerinde yaprağı çağrıştıran sarı dalgalı çizgiler keskinleştirilerek güneş ışınlarına benzetildi.

Meclis Başkanı Nurlanbek Şakiyev ve Milletvekili Ulan Primov, Devlet Sembolleri hakkındaki kanunda değişiklik yapılmasında tasarı sundu. 2023 yılı Eylül ayında gündeme getirilen tasarının sahiplerine göre, mevcut bayrağın dalga şeklindeki güneş ışınları ayçiçeğini çağrıştırmaktaydı. Kırgız toplumunda hep güneşe bakan ayçiçeğinin; dalkavukluğu, hizmetkarlığı, çıkar peşinde koşan köle ruhluları simgelediğini ileri süren Şakiyev ve Primov, ışın çizgilerinin düzeltilmesini teklif etti. Değişikliğe karşı çıkanlara, bayrağın genel hatlarıyla aynı kaldığı anlatıldı.

“Devlet Sembolleri Kanunu” nasıl değişti?

Bayrağın değiştirilmesi teklif edildikten sonra kamuoyundan  zaman zaman itirazlar yükseldi, karşı görüşler dile getirildi, çok kalabalık olmayan mitingler düzenlendi. Sosyal medya üzerinden de protestolar yapıldı, Cumhurbaşkanının son paylaşımları üzerine bayrak değişikliğine karşı yorumlar yapıldı. Profil fotoğraflarını bayrağın fotoğrafıyla değiştirenler görüldü.

Kırgız Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Sadır Caparov 25 Kasım’da Kabar haber ajansıyla yaptığı röportajda bayrağı değiştirme fikrini desteklediğini belirtti. Caparov, güneş ışınlarının şimdi daha çok güneş ışınlarına benzediğini söyledi ve “Artık Kırgızistan ayçiçeği ülkesi olmayacak” dedi. Kırgızistan Cumhurbaşkanı 16 Aralık tarihinde yapılan 2. Halk Kurultayı’nda bayrakta değişikler yapılmasının kendi fikri olduğunu, Şakiev ve Primov’a bu teklifi meclis oylamasına sunmalarını istediğini belirtti. Cumhurbaşkanı, kurultay katılımcılarına “Bayrak değişmiyor, sadece bazı düzenlemeler yapılıyor” diyerek bayrak değişikliğine destek istedi.

Kırgızistan Meclisi’nin 20 Aralıkta yaptığı toplantıda kanun tasarısının 2. ve 3. görüşmeleri yapıldı ve oylandı. İlk oylamada 8  “hayır” oyu çıkmıştı. Son yapılan oylamada ise Devlet Sembolleri Kanunu’nda yapılan değişiklikler, 5 milletvekilinin “hayır” oyuna karşılık 59 “evet” oyuyla kabul edildi. Cumhurbaşkanının onayından sonra da yeni kanun, Resmi Erkin-Too Gazetesi’nde yayınlanarak yürürlüğe girdi. 8 Ocak 2024’te Başkent Bişkek’in Ala-Too Meydanı’nda yeni bayrak törenle göndere çekildi.

Kırgız bayrağının tarihi ve anlamı

Kırgızistan bayrağı, ülkenin bağımsızlığı ilan edildikten sonra 3 Mart 1992 yılında kabul edildi. Bayrağı hazırlayanlar; Cusup Mamataev, Sabır İptarov, Bekbosun Cayçıbekov, Mamatbek Sıdıkov ve Edil Aydarbekov olarak biliniyor. Bayrağın kırmızı rengi; birliğin, kahramanlığın, zaferin, sarı renk ise barışın sembolü olarak görülüyor. 40 güneş ışını, Kırgızların 40 boyunun aynı otağın altında birleşmelerini simgeliyor. Kırgızistan’da her sene 3 Mart “Devlet Bayrak Günü” olarak resmi etkinliklerle kutlanıyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.