DOLAR 33,1058 0.1%
EURO 36,3179 0.28%
ALTIN 2.625,770,46
Ankara
27°

AÇIK

COVİD 19 İLE YOUTUBER SAYISI ARTTI

COVİD 19 İLE YOUTUBER SAYISI ARTTI

Covid 19 salgınının Türkiye’de görülmeye başladığı Mart 2020 sonrası insanların evde izole yaşamasıyla birlikte Youtuber meraklılarının sayısında artış gözlendi. Değişik nedenlerle Youtuber olmaya karar veren kişilerin ortak özelliği koronavirüsün onlara hayallerine ulaşması için gereken zamanı vermesi. Covid sonrası artan işsizlik, evde izole yaşama ve ünlü Youtuberların dudak uçuklatan kazançları insanları Youtuber olmaya yönlendirmiş.

ABONE OL
16 Kasım 2021 00:00
COVİD 19 İLE YOUTUBER SAYISI ARTTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid 19 salgınının başlamasıyla birlikte Dünya genelinde ve Türkiye’de milyonlarca kişi işsiz kalırken, Youtuber olanların sayısında da ciddi oranda artış olduğu gözlendi.

Ünlü sanatçı Andy Warhol’ün 1960’larda söylediği “bir gün herkes 15 dakikalığına meşhur olacak” sözü sanki günümüz için söylenmiş gibi…

 

Dünyayı sarmalayan internet ve sosyal medya ağı ile milyarlarca insan birbirine bağlanmış durumda. Bir kişinin sosyal medyada yaptığı bir video, milyonlarca kişi tarafından izlenebiliyor.  Yani meşhur olmak için TV, gazete gibi kitle iletişim araçlarına ihtiyaçlar azalırken elinizdeki bir cep telefonuyla yaptığınız bir paylaşım milyarlarca kişiye ulaşılabiliyor. Son günlerde Dünyayı kasıp kavuran sadece sosyal ağlar değil Covid 19 salgını.

 

Pandemi nedeniyle insanlar evlerde izole şekilde yaşarken, çok sayıda iş yeri kapandı, çok sayıda kişi de işsiz kaldı. Eğitime ise ara verildi. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla sokağa çıkma yasaklarının başlamasıyla insanlar kendilerine yeni kariyer planları kurmaya başladı. Bunların başında da, iyi bir gelir kapısı olarak görülen Youtube var.

 

“COVİD 19 NEDENİYLE İŞSİZ KALAN İNSANLAR YOUTUBER OLMAYA KARAR VERDİ”

 

İletişim Fakültesi mezunu serbest gazeteci olan ve aynı zamanda Youtube danışmanlığı yapan Ahmet Erkan Covid 19 ile evlerine kapanan çok sayıda kişinin bu dönemleri fırsat bilerek Youtuber olmaya karar verdiğini aktarıyor.

 

Eğitime ara verilmesi ve covid nedeniyle sokağa çıkma yasağı 4. sınıfa giden kızının da kendine ait kanal açmasına neden olduğunu aktaran Youtube danışmanı Erkan şu bilgileri verdi: “İnsanlar farklı nedenlerle Youtube kanalı açıyor. Aslında en büyük neden Youtube’un gelir kapısı görülmesi. Milyonlarca takipçisi olan Youtuberların aylık kazançlarının yüksek olması da insanları bu yola teşvik ediyor. Belli şartları taşıdığınızda Youtube’dan gelir elde etmeye başlıyorsunuz.”

 

Youtube’dan bir evi geçindirecek gelir elde etmek için ciddi bir şekilde çalışmak gerektiğini belirten Erkan bu işlerin göründüğü kadar kolay olmadığını zaman istediği bu zamanı da pandemi sürecinin verdiğini hatırlatıyor.

 

HAYALİ OLAN İŞİNİ YAPMASINA COVİD FIRSAT VERDİ

 

Youtube’dan kariyer planları yapan ve Youtuber olarak hayatına devam etmek isteyen kişilerden birisi de 25 yaşındaki elektrik elektronik mezunu Kaan Koç. Önceleri Youtuber olmak gibi bir hayali olmadığını, bir çiftlik kurmak istediğini belirten Koç, Covid 19 nedeniyle işsiz kaldım. Küçüklüğümden beri çiftlik kurma gibi bir hayalim var. Hayvanları ve toprağı çok seviyorum” diyor.  

 

Koç, tarım ve hayvancılık adına bir şeyler yapmak istediğini anlatıyor ve ekliyor: “Koronanın tek iyi yönü aslında gerçekten sevdiğim ve hayalim olan işin bu olduğunu hatırlamamı sağladı.”

 

“COVİD NEDENİYLE İŞSİZ KALDI YOUTUBER OLMAYA KARAR VERDİ”

İstanbul’da liman işletme şefi iken Covid 19 nedeniyle işsiz kalan Ahmet Burak da salgının başladığı Nisan ayında Youtuber olmaya karar vermiş. Hemen işe bir hesap açarak başlayan Burak, daha sonra kanalını büyütmek ve para kazanmak için girişimlerde bulunmuş. İlk işi de Youtube ile iş ortağı olabilmek amacıyla gerekli 1000 abone ve 4000 saat izlenme sayısına ulaşmak için sosyal medyada ve WhatsApp üzerinde kendisi gibi Youtuber olma hayalleri kuranları bulmak olmuş. Gruptakiler birbirlerinin kanallarına abone oluyor hem de videolarını izleme yapıyor.

 

Yaklaşık 3-4 aydır Youtube ile ilgilendiğini aktaran Ahmet Burak “Youtuber olmamda tabi ki koronavirüsün bir nevi etkisi oldu. Youtube ile önceden de ilgiliydim ancak koronada evde kaldığımız günlerde cep telefonum ve bilgisayarımla daha çok zaman geçirmeye başladım” diyor. Pandemi nedeniyle işsiz kaldığını aktaran hayallerinin peşinden gitmek için Youtuber olmaya karar verdiğini aktaran Burak, ciddi paralar kazanmaya başladığı takdirde tam zamanlı çalışan bir Youtuber olacağını ifade ediyor. 

 

Mahmut Keçeci’nin ise Yotuber olma deneyimi çok farklı. 2011’de yaşadığı metro kazası nedeniyle 6 ay yatağa bağlı kalması sonrası, eşiyle birlikte şiir kanalı kurmuş. 9 yılda kanalının 23 bin 900 aboneye ulaştığını belirten Keçeci şunları söylüyor:

 

“2020’de ise pandemi dolayısıyla evlere kapanınca bir bir kanal oluşturduk. Bu kez içerik çeşitliliğine yöneldik. Şiirin yanına kendi yaşantımızdan ve gözlemlerimizden kesitler de ekledik. Yaptığımız işleri katılımcı bir perspektifle geliştirmek istiyoruz. Yani etkileşim geliştirebildiğimiz takipçileri de işin içine katarak içerik oluşturmayı deneyimliyoruz.”

 

Keçeci, metro kazası ve Covid 19 salgını gibi 2 kötü deneyimin de başlangıç olarak zorluklarla baş etme dönemlerine denk geldiği için dikkat çekici olduğunu belirterek “Demek ki üretkenlikle zorlayıcılık arasında bir bağlantı kurmak mümkün. Bunun yaratıcılıkta da rol oynadığını düşünüyorum” diyor.

 

“ÜNLÜ OLMAK, ÇOK PARA KAZANMAK İSTİYORUM”

 

Covid 19 salgını dolayısıyla sadece iş yerleri kapanmadı eğitime de ara verildi. Bu dönemde özellikle çocuklar ve gençler Youtuber olmak için kendilerine çeşitli kanallar açtılar. Bu kişilerden birisi de 13 yaşındaki Arda K. Koronavirüs nedeniyle evde çok sıkıldığı için Youtube kanalı açtığını belirten Arda “Milyonlarca takipçisi olan Enes Batur’u çok seviyorum, ilgiyle videolarını izliyorum. Onlar çok iyi paralar kazanıyorlar. Bende kanalımı büyüterek O’nun gibi çok izlenmek ve çok para kazanmak istiyorum” diyor.

 

“ÖĞRETMEN ÇİFT DE YOUTUBE KANALI AÇTILAR”

 

Öte yandan Corona virüsün eğitime ara vermesi nedeniyle öğretmen çift de Youtube’da kanal kurarak yemek tarifleri paylaşmaya başlamış. Hamur Nene adını verdikleri kanalın sahibi “Youtube hakkında özellikle kanal açma konusunda ilk bilgim 2020 Nisan’ında yani ülkemizde Covid 19 salgının başladığı dönemlerde oldu. Nisan ortalarında kanal açtık, zamanla öğrenmeye başladık. Eşim ve ben öğretmen olduğumuzdan okulların tatil olmasının bu kanalı açmada payı büyük.” İfadeleri kullanıyor.  Öğretmen çift, İlk başlarda hobi olarak başladıkları işin zamanla bağımlılığa dönüştüğünü ve kanalı büyütmeye karar verdiklerini sözlerine ekliyor.

HABER : SERKAN TALAN / OSMANİYE – ARAŞTIRMA YAZISI

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.