DOLAR 32,5011 -0.02%
EURO 35,1045 0.22%
ALTIN 2.435,780,15
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

9.Köy genç gazetecileriyle buluştu

9.Köy genç gazetecileriyle buluştu

Gazeteciler Cemiyeti bağımsız gazeteciliğe katkı sağlamak amacıyla genç gazetecilere yönelik 9.Köy Haber Merkezi programını başlattı. Genç gazeteciler Basın Evi’nde üç ay boyunca tecrübeli meslektaşlarıyla bir araya gelerek özel haber üretiminin her aşamasında destek alacak.

ABONE OL
24 Kasım 2021 00:00
9.Köy genç gazetecileriyle buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- Farklı projeler ve olanaklarla gazetecilere desteklerini sürdüren Gazeteciler Cemiyeti ilk kez haber toplama ve yazma atölyelerinin yer aldığı bir destek programı başlattı. Genç gazetecilere yönelik tasarlanan 9.Köy Haber Merkezi programı, gazetecilere mesleki deneyim kazandırmayı amaçlıyor. İngiltere Büyükelçiliği finansal katkısıyla başlayan program üç ay boyunca genç gazetecileri özel haber üretebilmeleri için hem mesleki hem de maddi olarak destekleyecek. 

“9. Köy Haber Merkezi Genç Gazetecilerini Arıyor” sloganıyla başvurulara açılan programa son başvurular 29 Ekim Cuma günü alındı. 48 başvuru arasından seçilen beş gazetecinin metin, video ya da podcast olarak ürettiği haberler Gazeteciler Cemiyeti tarafından kurulan haber sitesi 9koy.org’da yayınlanacak. Yayınlanan her haber için genç gazetecilere telif ödenecek. 

Tecrübeli gazetecilerle genç gazeteciler 9.Köy’de bir arada

9.Köy Haber Merkezi programı genç gazetecilerle tanışma toplantısı Kasım ayı başında Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi’nde gerçekleştirildi. Deneyimli gazeteciler Yusuf Kanlı, Zeynep Gürcanlı, Nursun Erel ve Sedat Bozkurt’un katıldığı toplantıda gazeteciliğin geçmişine ve bugününe dair birçok konu ele alındı. Basın Evi’nde üç ay boyunca gerçekleştirilecek toplantılarda genç gazeteciler meslektaşlarıyla bir araya gelerek haber üretiminin her aşamasında onların deneyimlerinden yararlanabilecek. 

Program Koordinatörü Igor Chelov, programdan faydalanan genç gazetecilerin ihtiyaç duydukları her konuda deneyimli meslektaşlarının desteği ve editörlüğü ile özel haber üreteceklerini dile getirdi. Chelov, “Programın ötesinde de Gazeteciler Cemiyeti ile organik bir bağ geliştirmelerini sağlayarak yerel basının yeniden şekillenmesine katkıda bulunmaları bekleniyor” dedi.

Gönüllü muhabirler ülkenin günlük haber trafiğini yakından takip edecek

Programın ilk haber toplantısı 9.Köy Haber Editörü Kenan Şener koordinatörlüğünde 7 Kasım Cuma günü gerçekleştirildi. Toplantıda önce gazeteler okundu ardından haber gündemi tartışıldı. Şener, “Her gazeteci gibi gündemi çok yakından takip edeceğiz. Gönüllü muhabirlerden beklentimiz bir haber merkezinde olduğu gibi disiplinle ve çalışma azmini kaybetmeden muhabirlik faaliyeti yürütmeleri” açıklamalarında bulundu. Gönüllü muhabirlerin 9.Köy Haber Merkezi’nde rutin ve güncel siyasi haberleri takip etmeyeceğini ifade eden Şener, “Yaşadığımız toplumun en önemli sorunlarını yakından görebilmek için ülkenin günlük haber trafiğini takip etmemiz şart” ifadelerini kullandı.

“Mesleğe dair umutlarımın azaldığı dönemde bu proje motivasyonum oldu”

Programa seçilen genç gazeteciler Berfin Bayır, Deniz Dalgıç, İleyda Özmen, İlknur Yağumli ve Melis Yıldırım programa yönelik beklentilerine dair duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Yıldırım, “Mesleğe dair umutlarımın azaldığı bu dönemde Gazeteciler Cemiyeti’nin bu projesi en büyük motivasyonum oldu” ifadelerini kullandı. Berfin Bayır, deneyim kazanma düşüncesinin onu bu programa yönlendirdiğini söyleyerek, “Program sonunda haber yapımı sürecinde artık daha özgüvenli, gündemi kaçırmadan takip eden ve hangi konuların üzerine gidileceğini daha kolay bulabilen bir genç gazeteci olmak istiyorum” dedi.  

“Geleceğimi şekillendirme noktasında önemli bir deneyim olacak”

İleyda Özmen, daha önce staj yapma imkânı bulamadığını ancak kurumların ısrarla tecrübeli insanlar aradığını vurgulayarak, “Mesleğimin başlarındayken bu programda staj yapacağım için ve acemiliğimi atacağım için çok mutluyum. Bu programdan gazetecilik hakkında daha bilgili ve daha tecrübeli olarak çıkacağıma eminim” ifadelerini kullandı. Deniz Dalgıç ise bu projenin bir parçası olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti. Dalgıç, “Deneyimli gazetecilerle birlikte geçireceğim bu 3 aylık sürecin geleceğimi şekillendirme noktasında benim için önemli bir deneyim olacağına inanıyorum” diyerek programdan beklentilerini dile getirdi.

9.Köy Programı’nın 2022 yılında da devam etmesi hedefleniyor

9.Köy Programı’nın gelecek dönemlerde devam edeceğini belirten Program Editörü Şener, “Maalesef basın sektöründeki daralma genç meslektaşlarımızın mesleğe başlarken staj yapmasının bile önünde engel oluyor. Daha çoğulcu, daha zengin ve daha kapsayıcı bir medya ekosistemine kavuşana kadar yeni mezun arkadaşlarımızın bu tür deneyimler edinebilmesi için bu çalışmalara devam etmemiz gerekeceğini tahmin ediyorum” dedi. Şener, 2022 yılının başında da yine bu tür başlangıç deneyimlerine ihtiyaç duyan genç gazeteciler için 9.Köy Haber Merkezi’nin yeni gönüllü muhabirlerle yeni çalışmalara başlamasını hedeflediklerini belirtti.

HABER : İlknur Yağumli

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.