DOLAR 33,0940 0.2%
EURO 36,1376 0.23%
ALTIN 2.629,890,32
Ankara
28°

AÇIK

Osmaniye tanıtımda kabuğunu kırmaya çalışıyor
 • 9.Köy
 • Genel
 • Osmaniye tanıtımda kabuğunu kırmaya çalışıyor

Osmaniye tanıtımda kabuğunu kırmaya çalışıyor

1996'da Adana'dan ayrılarak il olan Osmaniye, tanıtım eksikliği nedeniyle kabuğunu kıramıyor. Uzmanlara göre, iyi bir tanıtımla Osmaniye'nin hem turizm, hem de tarım potansiyelinin canlandırılması mümkün.

ABONE OL
8 Haziran 2023 14:37
Osmaniye tanıtımda kabuğunu kırmaya çalışıyor
2

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Serkan Talan
Türkiye’nin sekseninci şehri olan ve 26 yıllık bir il geçmişi bulunan Osmaniye tanıtımda kabuğunu kırmaya çalışıyor.  Uzmanlar, 1996’da Adana’dan ayrılarak il olan Osmaniye’nin, kabuğunu kırarak Adana’nın gölgesinden çıkamamasının en büyük gerekçesinin, tanıtım eksikliği olduğunu vurguladılar.

Kastabala Vadisi

Ekonomik büyüklük göstergelerine göre Türkiye sıralamasında ancak 58’inci olabilen Osmaniye’nin, Kastabala vadisi içerisinde 250 kuş türünü barındıran Kırmıtlı Kuş Cenneti’nin daha iyi tanıtılması halinde, kentteki turizm potansiyelinin büyük ölçüde canlanabileceği ifade ediliyor.

“Kentin çehresi yapılacak çalışmalarla değişebilir” 

Adana Eski Müze Müdürü olan, Osmaniye üzerinde araştırmaları ve kitapları ile tanınan tarihçi İsmet İpek 9. Köy’e yaptığı açıklamada, Osmaniye’nin Adana, Kahramanmaraş, Hatay ve Gaziantep’in tam merkezinde, çok verimli tarım arazilerine sahip bereketli bir kent olduğunu söyledi. Bu potansiyelin heba edilmemesi gerektiğine dikkat çeken İpek, “Kent yaylalara 30, denize ise 20 dakika mesafede. Üzerinde bir çok medeniyet kurulmuş, tarihi çok eski dönemlere dayanan Osmaniye’de yapılacak düzenlemeler ile kentin çehresi değişebilir” dedi.

“Osmaniye’nin yeşil yapısı zedelenmemeli” 

Osmaniye’deki eksiklikleri raporlaştıran Tarihçi İsmet İpe, özellikle şehrin yeşil yapısının zedelenmemesi gerektiğine dikkat çekti. İpek, kentin tanıtımı ile birlikte, turizme katkı sağlayabilecek eksiklerin düzeltilmesi için de şu önerilerde bulundu:
 • Şehrin girişindeki Toprakkale kalesi ile ilgili restorasyon ve çevre düzeni çalışmalarının bir an önce bitirilmesi gerekmektedir.
 • Türkiye’nin ünlü arkeologlarından Prof. Dr. Halet Çambel’in “Açık Hava Müzesi” olarak düzenlediği “Karatepe-Aslantaş Arkeolojik Alanı” 2020 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edilmiştir. Sürecin takibi gerekir.
 • Çukurova’da tiyatrosu ile ünlü Kastabala antik kentinde OKÜ Arkeoloji bölümü tarafından devam ettirilen kazı çalışmaları kısıtlı bütçe ile devam etmektedir. Bunun arttırılması gerekir.
 • TBMM’de 2010 yılında açılması kararı verilen Osmaniye Müzesi henüz açılmış değildir. Bu müze bir an önce açılmalıdır.
 Çevre ile ilgili yapılması gerekenler:
 • Amanos Dağları spor kamp merkezi ve modern yayla kentler için hazır haldedir. Özellikle Cebel Yaylası Türküdüzü mevkiinde yapılacak olan spor kamp tesisleri ve yayla kent projeleri sadece spor için değil, ülkenin kongre merkezleri için önemlidir.
 • Karatepe Kamp yeri bile bu konuda bir örnektir.
 • Aslantaş Baraj gölü su sporları için hazır haldedir.
 • Osmaniye yarısı dağlık yarısı ovalık bir şehirdir. Karaçay vadisi ve yaylalar Osmaniye turizmi için önemlidir. Buralar değerlendirilerek turizme kazandırılabilir.
 • Verimli toprakları, hatta Ceyhan, Karaçay, Savrun çayı gibi akarsuları ile Osmaniye ekonomik dönüşüm için hazır haldedir.
 • Osmaniye’nin en güzel çevresel değeri olan yeşil zedelenmemelidir. Osmaniye’nin geleceğini yönlendiren 1/100.000 ölçekli il çevre düzeni planı önemsenmeli, alt ölçek çalışmaları ile güncellenmelidir”

Kırmıtlı Kuş Cenneti turizme kazandırılmalı

Osmaniye’de merkeze yaklaşık 20 km mesafede Kırmıtlı Kuş cenneti bulunuyor. Geçtiğimiz yıl doğa derneklerinin çalışması ile koruma altına alınan bölgede 3 farklı yalıçapkınının da bulunduğu 250 farklı kuş türü bulunuyor.  Bunun tanıtımı daha iyi yapılmalıdır.  Kırmıtlı Kuş Cenneti’ni kente kazandıran isim olan Kırmıtlı Belediye Eski Başkanı Ali Murtaza Doğan da, bölgeyi tehdit eden unsurların ortadan kaldırılarak turizme kazandırılmasının kentin tanıtımına büyük katkılar sağlayacağını vurguladı.

“Coğrafi tescil alan ürün sayısı artırılmalı” 

Kömbe

Kendine has yemekleri ve ürünleri ile dikkat çeken kentte, 5 farklı coğrafi olarak tescil edilmiş ürün yetişiyor. Bunlardan biri, üretiminin yüzde 50, pazarlamasının da yüzde 90’a yakının Osmaniye’den yapıldığı “Osmaniye Yer Fıstığı”. Coğrafi tescil işaretine sahip diğer ürünler ise; Kadirli turbu, Karatepe kilimleri, Osmaniye zeytinyağı ve yoğurtlu kömbe.

Bu sayının kentin potansiyeline göre çok gerilerde kaldığını vurgulayan Osmaniye’yi Uluslararası Tanıtma Derneği Başkanı Bahri Çolpan da, ilin tanıtımındaki eksikliklere dikkat çekti. 5 ürünün dışında tescil alması gereken çok sayıda ürün olduğunu söyleyen Çolpan “Bu konuda birçok ilin gerisinde kaldık. Toğga, kömbe, çakıldaklı çorba, sarmiçi, Osmaniye simidi, Zorkun tava gibi sadece bu yöreye has ürünler var. Bu ürünlerinde marka tescili alması tanıtım açısından önemli diye düşünüyorum” dedi.

“Tanıtım kentin gelişimi için çok önemli” 

Dernek olarak Osmaniye’nin tanıtımı için birçok girişimde bulunduklarını aktaran Çolpan, “Bizler bir çok şehirde faaliyetler yaptık. Yer fıstığı dağıttık, broşürler hazırladık, etkinlikler yaptık. Ancak maalesef sadece bizim yapmamızla olmuyor. Bizler hala Adana’nın ilçesi gibi muamele görüyoruz. ‘Biz Osmaniyeliyiz’ dediğimizde hala Bursa Osmaniye ya da İstanbul Osmaniye diye biliniyoruz. Bu gerçekten çok acı. Kendimizi yeteri kadar tanıtmadığımız için de bu turizme  ya da kentin ekonomisine yeteri kadar yansımıyor” diye konuştu.

“Kentin önemli ürünlerinin festivali yapılmıyor”

Çolpan, kent tanıtımı için yapılabilecekleri ise şöyle sıraladı;
“Kentte fıstık çok önemli bir ürün.  İlimizin ürünlerini anlatan örneğin bir fıstık festivali yapamıyoruz. Fıstık tarım ürünü olarak değerlendiriliyor sadece. Sanayi ürünü olarak bir türlü değerlendirilmedi. Kentte coğrafi ürün almış ürünlerin festivalleri yapılmadı. Bir de en önemlisi, her kent İstanbul ve Ankara gibi metropol şehirlerde tanıtım günleri yapıyor, ürünlerini sergiliyor. Biz Osmaniye olarak böyle bir etkinlik il olduğumuzdan bu yana maalesef yapamadık.”
Çolpan, Osmaniye’deki turizm ekonomik ve kültürel potansiyelin ortaya çıkarılıp kentin hak ettiği yeri alması için kamu kurumları başta olmak üzere sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar olarak birlikte çalışmaya ve bir yol haritası belirlemeye ihtiyaçları olduğunu da kaydetti.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.