DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
28°

AÇIK

Konteyner kentlerin bir derdi de ulaşım
  • 9.Köy
  • Genel
  • Konteyner kentlerin bir derdi de ulaşım

Konteyner kentlerin bir derdi de ulaşım

Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da kentin bir ucundan bir ucuna aracınız yoksa ulaşmak çok zor. Toplu taşıma hizmetlerini yeterli bulmayan depremzedeler yetkililerden halk otobüsü istiyor. Antakya’da esnaflık yapan Sedat Kutlu, “Olduğu söyleniyor ama ben dört aydır halk otobüsü veya o otobüsleri kullanan kimse görmedim” dedi.

ABONE OL
11 Temmuz 2023 10:22
Konteyner kentlerin bir derdi de ulaşım
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: Mustafa Doğan Bulut

Hatay Antakya’da da birçok deprem bölgesinde olduğu gibi, depremzede şartlara uyum sağlasa da yeni zorluklar arka arkaya geliyor. Son haftaların şikayeti kent içi ulaşım.

Şahsi araçları kullanılamayacak durumda olanlar ya yürüyor ya da eş dost yardımıyla iş yerine gidip geliyor. Bölgede yaşayan depremzede esnaf Sedat Kutlu ulaşımın büyük sorun olduğunu dükkanıma gidip gelmekte zorlandığını anlattı. 

Kaç adet halk otobüsü çalışıyor?

Halk otobüsü görmediğini ileri süren Kutlu şunları söyledi:

“Kimsenin halk otobüsüne bindiğini görmedim. Arkadaşlarımdan bir iki tane gördüğünü söyleyenler var. Fakat onlar da çalışıyor mu yoksa başka bir hizmet için mi kullanılıyordu, emin değiliz. Ulaşımı, herkes kendi imkanlarıyla sağlıyor. Bazıları motor, bazılar bisikletle, durumu biraz daha iyi olanlar araçlarıyla gidip geliyorlar. Kaç gündür motorla dolaşıyorum. Bir tane halk otobüsü görmedim. Varsa da ben mi görmedim bu kadar zaman oldu.  Depremzede olarak çoğumuzun şahsi araçları kullanılmaz durumda. Yürüyerek her gün nasıl ulaşım sağlayabiliriz.’

Yetkililer ne diyor?

Hayati sorunlar her geçen gün çeşitleniyor, boyut değiştiriyor. Geçici olarak barınma sorununu giderenler şimdi de sıcaklarla ve ulaşımla mücadele ediyor. 9.Köy muhabiri, halk otobüsünün yeterli olmadığını söyleyen esnafa “Şikayet ettiniz mi ya da araç talep ettiniz mi? Yetkililer ne dedi?” diye sordu. Sedat Kutlu şöyle yanıt verdi:

“Evet şikayetimizi belirttik. Ulaşımın sağlanmasında sıkıntılar çektiğimizi dile getirdik. Ben esnafım, çalışanlarım iş yerine gelirken zorlanıyorlar. Benim gibi onlarca esnaf aynı problemi yaşıyor. Bunları sürekli söyledik. Karşılık olarak bize, çalışan sıkıntısı çekildiğini ve bir süre daha beklenmesi gerektiği söylendi. Depremin ardından 4 ay olacak. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Memleketimizi ayağa kaldırmak için iş yerlerimizi açtık. Çarşının canlanması için fedakarlıklar da yapıyoruz. Ama desteğe ihtiyacımız var.’’

Antakya haricinde ulaşımın problem olduğu başka ilçe var mı? 

İş yerini kapattıktan sonra her gün İskenderun’a gittiğini söyleyen Kutlu Antakya dışında daha çok minibüs ya da toplu taşım aracı gördüğünü söyledi. Antakya’daki yıkımın çok büyük olduğun, diğer ilçelerden farklı olmasının normal olduğunu söyleyerek bu eksiğin nedeni konusunda da  fikir yürüten esnaf şunları söyledi:

‘’Ben her gün iş yerimi kapatıp, İskenderun’a gidiyorum. Antakya’dan çıktığım zaman minibüsleri görebiliyorum. Antakya’da bulunan problemi diğer ilçelerde gözlemlemedim. Yine yakın bir bölge olan Serinyol’da minibüslerin yolcu aldığına şahit oldum. Bakın, Antakya çok ağır bir yıkıma uğradı. Çoğu bölgeden kat kat fazla bir yıkım. Bunu unutmamak gerekiyor. Önlemleri ve çalışmaları bu durumu göz önünde bulundurarak yapmak gerekiyor.’’

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.