DOLAR 32,5785 0.19%
EURO 35,0036 0.31%
ALTIN 2.438,120,13
Ankara
27°

AÇIK

Hırsızlar Diyarbakır’da radyo yayınlarını durduruyor
  • 9.Köy
  • Genel
  • Hırsızlar Diyarbakır’da radyo yayınlarını durduruyor

Hırsızlar Diyarbakır’da radyo yayınlarını durduruyor

Diyarbakır’da yayın yapan 6 radyo kanalı, istasyonlarında meydana gelen hırsızlıklar nedeniyle defalarca yayınını durdurmak zorunda kaldı. Radyo istasyonlarının bulunduğu noktanın güvensizliği radyo kanallarını kapatma noktasına getirirken, radyo ve televizyon vericilerinden sorumlu görevli ise “Can güvenliğimden endişe ediyorum” dedi.

ABONE OL
4 Haziran 2024 15:12
Hırsızlar Diyarbakır’da radyo yayınlarını durduruyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rojan Mamo 

Diyarbakır’da ekonomik sıkıntılardan dolayı birçok radyo kanalı zamanla yayınını durdurmak zorunda kaldı. Bölgede yayınlarını sürdürmeye çalışan 6 özel radyo kanalı ise hırsızlıklardan dolayı kapanma tehlikesi ile karşı karşıya. Vericilerde yaşanan hırsızlık nedeniyle de sık sık yayınları kesintiye uğruyor.

1992 yılından beri radyo vericilerinin yer aldığı Taleytepe İstasyonu, son 6 yıldır hırsızların hedefinde. Radyo kanallarının vericilerinin bulunduğu bölgede aküleri ve klimaları defalarca çalınan radyo sahipleri milyonlarca liralık zarara uğradı. Radyo sahipleri istasyonun güvenliğinin sağlanması için çalmadık kapı bırakmadı. Radyo istasyonlarının etrafına duvar örülmesini ve kamera takılmasını talep eden radyocuların Diyarbakır valisinden söz almasına rağmen talepleri yerine gelmedi. Tenha olması nedeniyle uyuşturucu kullananların da mesken tuttuğu istasyon, görevliler için de tehlikeli olmaya başladı. Asfalt yol olmaması nedeniyle kışın ulaşımın aksadığı istasyon, Diyarbakır’daki radyo kanallarını kapatma noktasına getirdi.

“Can güvenliğimden endişe ediyorum”

Görevi gereği bu alana en çok kendisinin gittiğini ifade eden Diyarbakır Radyo ve Televizyon Verici İstasyonu Sorumlusu Ahmet Dalgıç, 9. Köy’e yaptığı açıklamada “Can güvenliğimden endişe ediyorum” dedi.

Dalgıç, “Bu alana görevim gereği en sık gidip gelen benim, dolayısıyla can güvenliğim tehlike altında. Dağın başında korunmasız bir istasyon burası. Bir defasında orayı mesken tutanlar tarafından silahla bile tehdit edildim. Artık oraya gittiğimde kimse ile muhatap olmadan misafir gibi gidiyorum. Kendi evimizde kiracı olduk” ifadelerini kullandı.

Radyo ve televizyon vericilerinin taşınabileceği başka bir alanın da olmadığını anlatan istasyon sorumlusu Ahmet Dalgıç şunları söyledi:

Onlarca hırsızlık olayına tanık oldum. Defalarca emniyete gidip şikayetçi oldum. Radyo verici istasyonları yaydıkları radyasyon nedeniyle şehir içlerine kurulması yasak, şehir içinde sinyallerin bozulmasına neden oluyor bu nedenle buradan alıp başka bir yere götürme şansımızda yok. Yıllardır yaptığımız görüşmelerde de bir sonuç alamadık. Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su’yu bu noktaya davet ettik incelemelerde bulundu. Duvar örülmesi, MOBESE bağlanması konusunda talimatlarda bulundu fakat sonrasında bir çalışma yapılmadı. Hem radyo ve televizyon yayınlarının devam etmesi hem de bizlerin can güvenliği için çok şey değil sadece kamera ve duvar talebimiz var. Kurumların maddi ve manevi güvenliğimizi sağlaması gerekiyor.

Ferat Mehmetoğlu

“Amed Radyo ve TV’nin istasyonunda 6 defa hırsızlık oldu”

Hırsızların en fazla uğradığı radyo istasyonunun kendisine ait olduğunu ifade eden Yerel Medya Derneği Başkanı Ferat Mehmetoğlu, 9.Köy’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Ben 2018 yılında satın aldığımdan beri toplamda sadece sahibi olduğum Amed Radyo ve TV’nin istasyonunda 6 defa hırsızlık oldu. Her hırsızlıkta kablolarımız kesildi, cihazlarımız çalındı ve her hırsızlık olayında günlerce yayınımıza ara vermek zorunda kaldık. Diğer radyolarda da farklı zamanlarda birer ikişer defa hırsızlık oldu. Radyo istasyonlarının bulunduğu alanın yolu bile yapılmadı. Kışın istasyonların olduğu bölüme ulaşmak bile oldukça zor oluyor. İstasyonların olduğu bölgede herhangi bir güvenlik duvarı yok isteyen herkes oraya gidebiliyor bu yüzden genellikle uyuşturucu kullananların mesken tuttuğu bir alan haline geldi. İstasyona kontrol için gittiğimde 2 veya 3 araba dolusu radyo ve televizyonlar ile ilgisi olmayan insanlar ile karşılaşıyorum. Bu insanlar ile münakaşa bile edemiyoruz. Çünkü kim olduklarını, ne için geldiklerini de bilmiyoruz. Birkaç defa şikayet ettim ama emniyet olay yerine gelmedi. Hatta bir keresinde direğin üzerinde hırsızlık yaparken birini yakaladım. Şikayetçi olmak istedim direk sizin radyoya ait değil diyerek şikayetimi kabul etmediler.

“Valilik önünde eylem bile yaptım ama bir sonuç alamadım”

2 yıl önce 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Kayyumuna durumu anlattıklarını söyleyen Mehmetoğlu, “Yolunu yapacağız, duvar öreceğiz, güvenlik kamerası ve güvenlik ekipleriyle koruyacağız dediler. Birkaç gün sonra orada bir çalışma olduğunu gördük. Burada işe koyulduklarına dair fotoğraflar ve haberler yayınlandı ama sonrasında bu verilen sözlerin hiçbirinin tutulmadığını gördük” şeklinde konuştu.

Kamu kurumlarının istasyonlarında güvenlik önlemleri alınıyor

Kamu kurumları ile özel radyolara çifte standart uygulandığını ifade eden Mehmetoğlu, “TRT’nin, emniyetin ve jandarmanın 100 metreye ulaşan kuleleri var. Radyo istasyonlarının etrafında dikenli teller ve termal kameralar bulunuyor. Bizim oraya duvar örmemize, dikenli teller ile korumamıza izin verilmiyor. Onlara sağlanan güvenlik bizler için sağlanmıyor. İstasyondaki cihazlarımız çalındığında yerine koyamıyoruz. Dolayısıyla her geçen gün yayın standardımız düşüyor. Çalınan cihazımı yerine koyamadığım için 5 aydır televizyondaki karasal yayınımı veremiyorum. Yayınımızı durdurma tehlikesi ile karşı karşıyayız” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.