DOLAR 28,9445 0.03%
EURO 31,8044 -0.05%
ALTIN 1.901,710,26
Ankara
11°

HAFİF YAĞMUR

Dörtyol’da narenciyenin geleceği konuşuldu
  • 9.Köy
  • Genel
  • Dörtyol’da narenciyenin geleceği konuşuldu

Dörtyol’da narenciyenin geleceği konuşuldu

Narenciye mevsimi için hazırlıklar başladı. Dörtyol'da, deprem sonrası bina eksikliği nedeniyle hasat, işgücü ve barınma sorunları masaya yatırıldı. 

ABONE OL
13 Temmuz 2023 11:22
Dörtyol’da narenciyenin geleceği konuşuldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Sedat İskenderoğlu / Kapak Fotoğrafı: Depophotos
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda Narenciye Toplantısı düzenlendi. Toplantıda, deprem sonrası bölgede ortaya çıkan bina eksikliği nedeniyle ortaya çıkan; hasat, işgücü ve barınma sorunu masaya yatırıldı.
Toplantıya Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan YILDIRIM, Belediye Başkan yardımcısı Baki AKKOYUNLU, Dörtyol İlçe Tarım ve Orman Müdürü Soner KIYMACI, Çınar Paketleme Sahibi Latif Çınar, Altun Gıda sahibi Oğuzhan ALTUN, Kazanlar Tarım Sahibi İbrahim Aydın KAZAN, Ernar Paketleme Sahibi Selami KARSLI, Dörtyol İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çadırkent Koordinatörü Ziraat Mühendisi Sait UYAR, Özhasoğlu Tarım Sahibi ve Meclis Üyesi Emre ÖZ, Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim SEÇER, DTSO Genel Sekreteri Ahmet KARAPÜR ve DTSO İhracat Destek Ofisi Uzmanı Çağlar ÇETİN katıldılar. Toplantıda, deprem sonrası bina rezervinin azalması ve kent yaşamından kırsal yaşama dönüşlerin yaratacağı konular ele alındı.

Konut sorununun çözümü uzun zaman alacak

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan YILDIRIM yaptığı açıklamada konut sorununun çözümünün zaman alacağını söyledi. Yıldırım, şöyle konuştu;
“Ülkemizde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7.4 ve 7.8 asrın felaketlerinden biri olarak adlandırılan deprem sonrası 11 ilimizde yıkımlar ve bu illerden çıkışlar ile diğer ilçe ve illerde oluşan yoğun bir nüfus kalabalığı meydana geldi. Dörtyol ilçemizde süreç içerisinde ilçemizin gerek göç alması gerek hasarlı konutların tahliyesinden dolayı barınma sorunu yaşanmakta. Kiralık ev bulunamadığı veya kira fiyatlarının 2022 yılına oranla 4-5 katına yükseldiği tespit edildi. Konut krizinin 3 yada 4 yıl çözülemeyeceği öngörülmekte.”

6 bin mevsimlik tarım işçisi barınma sorunu yaşayacak

Dörtyol’un geçen yıl  narenciye hasat sezonu olan Eylül-Şubat aylarında  yaklaşık 6000 kişilik hasat işçisi göçü aldığını hatırlatan Yıldırım, “İlçemiz kırsal kesimlerinde ev kiralanarak barınma sorunu çözülmekteydi. Yaşanan genel barınma probleminden dolayı önümüzdeki sezon hasat işçilerinin ilçemize gelmesi konusunda büyük bir krizle karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. İlçemizin lokomotif ticari faaliyetlerinden olan narenciye üretimi hasadı gerçekleştirilemez ise, bir taraftan ilçemiz ekonomik faaliyetleri aksayacak ve bölge insanımız etkilenecek, diğer taraftan ana tarımsal ihraç kalemlerimizden olan narenciye ihracatı
etkilenecektir” dedi.
Yıldırım, bölgede narenciye üretiminin yaklaşık 1.500.000 ton olduğunu da belirterek, şöyle konuştu;
“Narenciye ürünleri ticareti yaklaşık 500 milyon dolar hacim oluşturmakla birlikte takribi 900 milyon dolar civarında katma değerli ekonomik faaliyete vesile olmaktadır. 6 Şubat’ta yaşanılan deprem felaketi narenciye üretimimizi etkilememiş, narenciye paketleme fabrikalarımız ise küçük hasarlarla atlatarak faaliyetlerine devam etmektedir. Deprem felaketinin sektöre dolaylı etkisi 2023-2024 hasat sezonunda özellikle işgücü temini konusunda büyük sorun teşkil edeceği öngörülmektedir. Bu konunun ivedi şekilde ele alınması 3-4 aya hasadına başlanacak ürünler için elzem olmakla beraber geç kalınması halinde malumlarınız yaş meyve bozulabilir hassas ürünler olduğu için çok acil bir çözüm bulunması gerekmektedir.”
Dörtyol’da narenciye hasadı için gelecek işçilerin barınması için  3-4 bölgede konteyner kent kurulması ihtiyacı olduğunu da söyleyen Yıldırım, “İhtiyaçlar ile ilgili Hatay Valiliği, Dörtyol Kaymakamlığı, Hatay Büyükşehir Belediyesi, Dörtyol Belediyesi ve AFAD ile görüşmeler gerçekleştirilecek olup yaklaşan Narenciye sezonunda depremin ekonomik etkilerini minimum seviyede atlatabilmek
adına yardımlara ihtiyaç duyulmaktadır” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.