DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
28°

AÇIK

Deprem yaraları KKTC’nin yardımıyla sarılacak
  • 9.Köy
  • Genel
  • Deprem yaraları KKTC’nin yardımıyla sarılacak

Deprem yaraları KKTC’nin yardımıyla sarılacak

Depremden en çok etkilenen illerden olan Hatay, yaralarını KKTC yardımıyla sarıyor. Hatay Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası ile Dörtyol Ziraat Odası deprem sonrası bölge ticaretini ve tarımını geliştirmek, iyileştirmek ve pazar payını arttırmak amacı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne ziyaret gerçekleştirdi.

ABONE OL
8 Ağustos 2023 16:33
Deprem yaraları KKTC’nin yardımıyla sarılacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Haber: Sedat İskenderoğlu / Kapak Fotoğrafı: Serdar Özsoy – Depophotos
6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen kentlerden Hatay, yaralarını KKTC’nin yardımıyla sarıyor. Dörtyol Ziraat ve Sanayi odaları, KKTC’ye gerçekleştirdiği ziyarette, tarım ve ticaret konusunda işbirliği imkanlarını araştırdı. Hatay Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası ile Dörtyol Ziraat Odası heyetleri, deprem sonrası bölge ticaretini ve tarımını geliştirmek, iyileştirmek ve pazar payını arttırmak amacı ile gittiği KKTC’de ayrıca, “Kıbrıs 1. Mesleki Eğitim ve Yerli Ürünler Fuarı’na” katıldı.

Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım ile Dörtyol Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Coşkun ziyaretler kapsamında KKTC Büyükelçisi Metin Fevzioğlu ile Kıbrıs Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Erkut Uluçam’ı da ziyaret ederek istişarede bulundular.

Ziyaretler sonrasında bir açıklama yapan Yıldırım, Kıbrıs Türk Ticaret Odasına bir ziyaret gerçekleştirerek karşılıklı işbirliği ve ticaret hacminin geliştirilmesi konularında istişareler yaptıklarını belirtti. Yıldırım, “Kuzey Kıbrıs, stratejik konumunun getirdiği avantajlarla birlikte, yerli ve yabancı yatırımcılara elverişli ve eşit imkanlar sağlayan bir iş ortamı sunmaktadır. Gelişmiş bir alt yapıya sahip olan Kuzey Kıbrıs, yatırımlar için oldukça cazip bir bölge konumundadır” dedi.
KKTC’nin doğrudan yatırımlara çeşitli yatırım teşvikleri de sağladığına dikkat çeken Yıldırım, “Bunlara ilave olarak, küçük ama hızlı büyüyen ekonomisi ile Kuzey Kıbrıs, hem yerli hem yabancı yatırımcılara birçok ekonomik avantajlar da sağlamaktadır. Çok sayıda üniversitenin sağladığı kalifiye ve genç işgücü, Kuzey Kıbrıs’ın yatırımcılara sunduğu bir diğer avantajdır. Ziyaretlerimiz ve temaslarımız oldukça verimli geçmiştir” diye konuştu.
Dörtyol Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Coşkun ise ziyaretlerin karşılıklı olarak devam edeceğini kaydederek, “başta tarımsal olmak üzere birçok iş kolunda yeniliklere ve işbirliklerine vesile olacağına inancım tamdır” dedi. Coşkun şöyle konuştu;
“Tarımsal ürünleri işleme, paketleme ve depolama yatırımcıya uzun vadeli ve uygun bir bedel karşılığı kiralamalar ve teşvikler yavru vatanda mümkündür. 3.298.908 dekar toplam alana sahip olan KKTC’nin, %56,7’si (1.870.689 dekar) tarıma elverişlidir ve bu potansiyel hububat, baklagiller, meyve ve sebze, endüstri bitkileri gibi çok çeşitli ürünlerin üretilmesine olanak sağlamaktadır. Tahıl üretiminin toplam tarım üretimindeki payı %70 iken, bu oran baklagiller için %15, sebze ve meyveler için ise %13’dür.”
KKTC’de hayvan sayılarının “doyum noktasına yaklaştığına” da dikkat çeken Coşkun, “ancak, hayvan başına elde edilen verim hedeflenen düzeye ulaşamamıştır. Yaptığımız temasların tamamında olumlu sonuçlar aldık, ilerleyen günlerde ikili görüşmelerle üreticilerimize imkanlar yaratacağız” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.