DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
Ankara
28°

AÇIK

9. Köy Söyleşisi: “On Yılın Dersleriyle Basın ve İfade Özgürlüğü Mücadelemiz”

9. Köy Söyleşisi: “On Yılın Dersleriyle Basın ve İfade Özgürlüğü Mücadelemiz”

Gazeteciler Cemiyeti 9. Köy Haber Merkezi Projesi ikinci döneminin kapanışında basın ve ifade özgürlüğü için çalışanları geniş katılımlı bir dayanışma etkinliğinde bir araya getiriyor. 24 Ağustos saat 18.00'da gerçekleşecek etkinlikte, basın hukuku uzmanı, yazar ve Avukat Fikret İlkiz ile gazeteciler Gökçer Tahincioğlu ve Sibel Yükler “10 yılın dersleriyle basın ve ifade özgürlüğü mücadelemiz” başlıklı söyleşide konuşmacı olacak. Gazeteci Özlem Akarsu Çelik’in yöneteceği söyleşide geçtiğimiz günlerde okurla buluşan “İfade Özgürlüğünün On Yılı – 2012-2022” kitabına katkı veren yazarlar, gazeteciler ve ifade özgürlüğü savunucuları da yer alacak.

ABONE OL
11 Ağustos 2023 14:23
9. Köy Söyleşisi: “On Yılın Dersleriyle Basın ve İfade Özgürlüğü Mücadelemiz”
1

BEĞENDİM

ABONE OL

“On Yılın Dersleriyle Basın ve İfade Özgürlüğü Mücadelemiz”

Söyleşi ve resepsiyon
24 Ağustos Perşembe, Saat: 18.00

Gazeteciler Cemiyeti 9. Köy Haber Merkezi Projesi ikinci döneminin kapanışında basın ve ifade özgürlüğü için çalışanları geniş katılımlı bir dayanışma etkinliğinde bir araya getiriyor. Basın hukuku uzmanı, yazar ve Avukat Fikret İlkiz ile gazeteciler Gökçer Tahincioğlu ve Sibel Yükler “10 yılın dersleriyle basın ve ifade özgürlüğü mücadelemiz” başlıklı söyleşide konuşmacı olacak. Gazeteci Özlem Akarsu Çelik’in yöneteceği söyleşide geçtiğimiz günlerde okurla buluşan “İfade Özgürlüğünün On Yılı – 2012-2022” kitabına katkı veren yazarlar, gazeteciler ve ifade özgürlüğü savunucuları da yer alacak. Basın meslek örgütleri yöneticileriyle alandaki diğer örgütlerden ve sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin de
katılacağı etkinlikte gelecek dönemdeki basın ve ifade özgürlüğü mücadelemiz için öngörüler paylaşılacak.

Gazeteci Gökçer Tahincioğlu’nun editörlüğünde hazırlanan, IPS İletişim Vakfı tarafından yayınlanan İfade Özgürlüğünün On Yılı kitabında, geride bıraktığımız on yılda Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü düzeyi, yıllar içindeki değişimi ve buna neden olan dinamikler ele alınıyor. Bu nedenle kitapta derlenen on yılın dersleriyle basın ve ifade özgürlüğü ödevleri etkinlik gündemi olacak. 24 Ağustos Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak söyleşi Zoom üzerinden online takip edilebilecek. İngilizce-Türkçe simultane tercüme hizmetinin de verileceği toplantıya alandaki uluslararası kurum temsilcileri de katılacak. Söyleşinin ardından katılımcılar Gazeteciler Cemiyeti lokalindeki resepsiyonda görüşlerini paylaşma fırsatı bulacak.

“On Yılın Dersleriyle Basın ve İfade Özgürlüğü Mücadelemiz”
Söyleşi ve resepsiyon
Tarih: 24 Ağustos Perşembe
Saat: 18.00
Yer: Gazeteciler Cemiyeti Basın Evi, Üsküp Cad. No:35 Çankaya/Ankara

Fiziki katılım kaydı için tıklayınız

Zoom bağlantısıyla katılmak için tıklayınız

 

Konuşmacıların özgeçmişleri:

Fikret İlkiz
Avukat, İstanbul Barosu’na kayıtlı. IPS İletişim Vakfı Hukuk Danışmanı, bianet yazarı. 1982- 2004 yıllarında Cumhuriyet gazetesi avukatı ve hukuk danışmanı olarak çalıştı. 1997-2002 arasında ise Cumhuriyet gazetesi sorumlu yazı işleri müdürlüğü görevini yürüttü. İstanbul Barosu Dergi Yayın Kurulu üyeliği (1992-2003), Staj Eğitim Merkezi kurucusu, “AİHS ve Bireysel Başvuru” Bölüm Başkanlığı (1996-2002), Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Araştırma Uygulama Merkezi Yürütme Kurulu Üyesi (2002-2005), Basın Konseyi Hukuk Danışmanlığı ve Genel Sekreter Vekilliği (1992-96) görevlerinde bulundu. Güncel Hukuk
Dergisi’nde önce genel yayın koordinatörü, sonra ve sorumlu yazı işleri müdürü oldu. Basın Konseyi ile Dayanışma Vakfı ile İnsan Hakları Kurumu Vakfı kurucu üyesi ve Umut Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Onursal Üyesi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 1998 Basın Öz- gürlüğü Ödülü, Türkiye Yayıncılar Birliği 2013 – İfade Özgürlüğü Onur Ödülü sahibi. Türk Ceza Hukuku Derneği (2009-11) Genel Sekreteri, (2012) Başkanı görevlerinde bulundu ve halen TCHD Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışıyor. Parçalanmış Adalet: Türkiye'de Özel Ceza Yargısı (İletişim, 2011), İfade Özgürlüğü İlkeler ve Türkiye (İletişim, 2007), Demokratik Anayasa Görüş ve Öneriler (Metis, 2012), (BİA) İfade Özgürlüğünün On Yılı 2001-2011 (Aralık 2012), Türkiye’de Hukuku Yeniden Düşünmek (İletişim, 2015) adlı kitaplarda ve ayrıca Güncel Hukuk, Suç ve Ceza dergilerinde yazıları, bianet web sitesinde ve çeşitli yayın organlarında makaleleri yayımlandı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu

Gökçer Tahincioğlu
Gazeteci. T24 internet sitesinde yazmaya devam ediyor. Milliyet gazetesinde çalıştı (1997- 2018). Haber, yazı ve fotoğraflarıyla Musa Anter, Metin Göktepe, Abdi İpekçi gibi isimlerin adını taşıyan gazetecilik ödüllerini aldı. Çağdaş Gazeteciler Derneği ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Özgürlüğü ödüllerine layık görüldü. Bu Öğrencilere Bu İşi mi Öğrettiler?: Öğrenci Muhalefeti ve Baskılar, Beyaz Toros: Faili Belli Devlet Cinayetleri ve Devlet Dersi: Çocuk Hak ve İhlallerinde Cezasızlık Öyküleri adlı mesleki kitaplara imza attı. Mühür ve Kiraz Ağacı kitaplarını yazdı. Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo Televizyon Ana- bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. 1977 doğumlu.

Sibel Yükler
Gazeteci. Haber ajansları, gazeteler ve çeşitli medya kuruluşlarında muhabirlik, editörlük yaptı. Edebiyat platformlarına söyleşiler, dosyalar hazırladı. “Karakoldan böyle yollandı: Polisler adeta Emine Bulut’u suçlamış” haberiyle Musa Anter Gazetecilik Ödülü’nü aldı. Türkiye’deki hak savunucuları ve örgütlerle, LGBTİ+ haklarına dair çalışma ve yaklaşımları tarihsel olarak tartıştığı söyleşi dizisi Şimdi Tam da Sırası ismiyle kitaplaştı. T24 internet sitesinde editör olarak çalışıyor.

Özlem Akarsu Çelik
Gazeteci. Öğrenciyken stajyer olarak çalışmaya başladığı medya sektöründe dergiden televizyona, gazeteden internet sitesine kadar çeşitli mecralarda muhabirlik, köşe yazarlığı ve yöneticilik yaptı. Ağırlıklı olarak siyaset yazıyor. Gazeteciliğin esasının muhabirlik olduğunu savunuyor ve muhabir ruhuyla çalışıyor. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu.

(Özgeçmişler İfade Özgürlüğünün On Yılı – 2012-2022 kitabından alınmıştır)

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.
Tüm Yorumlar (1)
  • Gülseven Özkan /Gazeteci

    Merhaba, Programın biz genç gazeteciler için çok faydalı olacağını düşünüyorum, bu nedenle katılmak istiyorum.

    Yanıtla
    +1
    -0


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.