DOLAR 33,0581 0.18%
EURO 36,0636 0.13%
ALTIN 2.618,961,93
Ankara
28°

HAFİF YAĞMUR

10 hekim 2 odada sağlık hizmeti vermeye çalışıyor
  • 9.Köy
  • Genel
  • 10 hekim 2 odada sağlık hizmeti vermeye çalışıyor

10 hekim 2 odada sağlık hizmeti vermeye çalışıyor

Türkiye her geçen gün yetişmiş hekimlerini çalışma şartlarındaki sıkıntılar nedeniyle yurt dışına yolcu ederken, yurtta kalan hekimler de çok zor koşullarda mesleklerini yapmaya çalışıyorlar. Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Aile ve Sağlık Merkezi Hekimi Mehmet Efe, 16 aydır meslektaşları ile birlikte bir kütüphanede sağlık hizmeti vermeye çalışıyor. Tek bir odada 5 hekim ve 5 hemşire olarak görev yapan sağlıkçılar, bu koşullarda yaklaşık 35 bin kişinin derdine çare olmaya uğraşıyorlar.

ABONE OL
28 Haziran 2024 14:55
10 hekim 2 odada sağlık hizmeti vermeye çalışıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Berivan Yüksel Yan
Türkiye’den binlerce yetişmiş hekim daha iyi çalışma şartları için yurt dışına göç ederken, kalanlar da çok zor koşullar altında mesleklerini yapmaya çalışıyor. Aile ve Sağlık Merkezi hekimi Mehmet Efe, bu zor şartlarda çalışan hekimlerden biri. Efe, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde ödenek olmasına rağmen hala ASM inşa edilmediği için 16 aydır meslektaşları ile birlikte bir kütüphanede sağlık hizmeti vermeye çalışıyor.
Kahramanmaraş merkezli depremlerde zarar gören Emek ve Şeyhşamil Aile Sağlık Merkezlerine ait bina hakkında yıkım kararı verildi. Bu kararın ardından ASM’ler Bağlar Belediye’sine ait Ferzad Kemanger Halk Kütüphanesindeki 2 odaya yerleştirildi. 5 hekimin aynı anda çalışmak zorunda kaldığı odalarda hasta mahremiyeti yok hükmünde.
Depremin üzerinden 16 ay geçmesine rağmen sorunların çözülmemesi sağlık emekçileri ve sivil toplum kuruluşları tarafından tepki ile karşılanırken, Şeyhşamil Aile Sağlık Merkezi doktorlarından Mehmet Efe yaşadıkları sorunları 9. Köy’e anlattı.

Dr. Mehmet Efe

6 Şubat depreminde Diyarbakır’da en fazla etkilenen bölgenin şu anda hizmet verdikleri Hatboyu Şeyhşamil Mahallesi olduğunu ifade eden Efe, duruşu şu sözlerle anlattı; “Sağlık ocağımız orta hasarlı çıkınca binayı boşaltmak zorunda kaldık. ASM olarak kullanabileceğimiz bir yer için hekim, hemşire ve sağlıkçı arkadaşlarla bayağı arayışımız oldu. Uygun yer yok denecek kadar azdı. En son geçici olarak kullanmak üzere Bağlar Belediyesine ait Ferzad Kemanger Kütüphanesinin girişini bulduk. 30 metrekareye 2 oda, 2 ASM yaptık. Her odada 5 hekim 5 hemşire, mahremiyetin olmadığı zor şartlarda, aşırı ses ve gürültünün olduğu bir ortamda çalışmaya çalışıyoruz. Ortalama 35 bin civarında bir nüfusa hizmet veriyoruz. Kadınlar, çocuklar, aşıla, pansumanlar, muayeneler, taramalar, izlemler var. Bunların hepsi tek odada yapılıyor.”

Dünya Bankası ödenek sağlamasına rağmen yeni ASM binası yapılmıyor

Depremden bu yana 16 ay geçtiğini anımsatan Doktor Efe, Dünya bankasından ödenek aktarılmasına rağmen yeni ASM inşaatına başlanmamasına tepki göstererek, “Hasar alan binamız hazineye aitti. Hazine malı olduğu için de İl Sağlık Müdürlüğü’nün binayı yeniden yaptırması gerekiyordu. Dünya Bankası’ndan içinde göçmen sağlık merkezi yapılması şartıyla yeni bir sağlık kompleksi yapımı için ödenek de almışlar. Bize 3 ay önce ‘Bütün pürüzler giderildi. Proje şu anda bakanlıkta onayda, kısa sürede inşaatına başlanacak’ dendi ama şimdiye kadar hiçbir şey yapılmadı” diye konuştu.
Mahremiyetin bulunmadığı küçük odalarda kaliteli sağlık hizmeti vermelerinin mümkün olmadığını da vurgulayan Efe, “Alt katta enjeksiyon ve pansuman yapıyoruz orada doğru dürüst bir havalandırma ve ışık yok. Beklentimiz ve isteğimiz yeni ASM binasının bir an önce yapılması. Burası küçük basit bir ASM değil, Diyarbakır’ın en büyük ilçesinin en büyük ASM’si. 5+5 olmak üzere toplam 10 birim bulunuyor” dedi.

“Kütüphane binasında işgalci durumuna düştük”

Kütüphane binasında işgalci durumuna düştüklerini aktaran Efe, “Geçtiğimiz günlerde Bağlar Belediyesi’nden bir ekip bizimle görüşmek için geldi. Biz buraya geçici olarak yerleşmiştik. Onlar da haklı olarak artık bu durumun çözülmesini istiyorlar. Sonuçta burası bir eğitim kurumu, kütüphane. Burada gençler ve çocuklar için yaz kursları düzenleniyor. Onların da işleri aksıyor. Yani İl Sağlık Müdürlüğü kısa sürede yeni ASM binasının yapımına başlamazsa dışarıda kalabiliriz. İşin kötü yanı, şayet yersiz kalırsak sağlık hizmeti de veremeyiz ve bu kadar insan mağdur olur. Bizim temel derdimiz bu insanları mağdur etmemek. Biz de istifa edip kadromuzun olduğu yere geçebiliriz, yer değiştirebiliriz ama sonuçta tabiri caizse ortada bir cenaze var ve bu cenaze yerde kalır. Kimse böyle sıkıntılı bir yere gelmek de istemez. O yüzden yeni ASM binası bir an önce yapılıp hizmete hazır duruma getirilmeli” dedi.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.