DOLAR 27,1479 0.08%
EURO 29,0073 0.11%
ALTIN 1.680,480,38
Ankara
22°

AÇIK

Zam memnun etmedi; memurlar ayakta

Zam memnun etmedi; memurlar ayakta

Asgari ücrete gelen yüzde 50'yi aşan zammın ardından memurlar, hükümetin kendileri için öngördüğü yüzde 30 zamma karşı bir gün iş bıraktı. 9. Köy, iş bırakma eylemini izledi, memurlarla sorunlarını ve beklentilerini konuştu.

ABONE OL
14 Ocak 2023 00:00
Zam memnun etmedi; memurlar ayakta
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Memurlar, hükümetin maaşları için öngördüğü yüzde 30 zamma karşı çıkmak için bir gün iş bıraktı. Ankara’da gerçekleşen eylemde, 7 konfederasyon ve bağlı sendikalar; yüzde 30’luk memur ve emekli maaşı zamları, sözleşmeliye kadro, yüzde 2’lik sendikal baraj ve vergi dilimi düzenlemeleri hakkında basın açıklaması yaptı. 
9. Köy, 12 Ocak Perşembe günü Türkiye genelinde bir gün iş bırakaran memurların Ankara Ulus Atatürk Heykeli önündeki protestolarını yerinde izledi. 

“Birleşe birleşe kazanacağız”

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, hükümetin öngördüğü zamma, ‘’Asgari ücretin altında maaş alan memur arkadaşlarımız var’’ diyerek tepki gösterdi. Balık, yaptığı konuşmada  ‘’2010 yılında ortalama memur ücreti asgari ücretin üç katıydı. 2012’de en düşük emekli aylığı asgari ücretten 53 lira yüksekti, şuan en düşük emekli aylığı asgari ücretten 3 bin lira daha az. Ülkenin son 20 yıl içerisinde geldiği durumu buradan görebiliriz” dedi. 

“Ücretli köleliğe son”

Önce yüzde 25 olarak açıklanan ve yüzde 30’a çıkarılan zammın yandaş sendikaların talebiymiş gibi gösterildiğini, sonradan yapılan yüzde 5’lik artışın “bahşiş dağıtır gibi” halka müjdelendiğini söyleyen Balık, şöyle konuştu;
 ‘’Kimin alkış tuttuğuna hepimiz şahit olduk. Ekonomik krizi görmezden gelip her toplu sözleşme döneminde kamu çalışanlarını masada satan yandaş sendikalar kuruluş amaçlarına göre hareket ederek bu zammı halkımıza layık görüyorlar’’ dedi.

“Zam, zulüm, saltanat ne ala memleket”

Zammın kamu çalışanları ve emekliler için var olan yarayı derinleştirmekten başka bir işe yaramadığını dile getiren sendikalılar, maaşların yeniden düzenlenmesini, en düşük maaşın yoksulluk sınırı olan 26 bin liranın üzerinde verilmesini talep ettiler. Enflasyon farkının her ay maaşlara yansıtılması gerektiğini  söyleyen protestocu memurlar,  kamu emeklilerinin ölene kadar çalışmak zorunda bırakıldığından, emekli hayatı yaşamaktan mahrum bırakıldıklarından, torunları ve çocuklarıyla vakit geçirebilecek, ayakta kalabilecek ne zamana ne de maaşa sahip olduklarından yakındılar. 

‘’Yoksullaşıyoruz farkında mısınız?”

Enflasyon farkının altından maaş alan memurların en büyük sorunlarından birisinin de vergi dilimleri olduğunu dile getiren Mehmet Balık, en düşük memur maaşının bile yılın ikinci 6 ayında yüzde 20’lik dilime takılacağına vurgu yaptı. Balık, ‘’ Vergi diliminin %15’e sabitlenmesi sadece bizim isteğimiz değil. Yandaş sendikalar ve işçi sendikalarımızın da talepleri bu yönde. O zaman buradan hükümete sesleniyoruz, vergi dilimini %15’e sabitleyin’’ dedi.

“Açlık, yoksulluk kader değildir”

Yüzde 2 barajının sendikal tekelleşmeye sebep olacağının düşünüldüğünü dile getiren Balık, ‘’Tekellerinizi de barajlarınızı da yıka yıka geliyoruz.’’ diyerek ortak basın açıklamasını Nazım Hikmet’in sözleriyle bitirdi;
‘’Eğer; Hak haksızlıktan yüce, sevgi nefretten üstün, aydınlık karanlıktan güçlüyse… Çaresi yok usta… Biz kazanacağız.’’ 

HABER : Haber: Ozan Gençoğlu

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.