DOLAR 32,8363 0.07%
EURO 35,1384 -0.22%
ALTIN 2.465,97-0,94
Ankara
29°

AÇIK

Van’da mazbata protestolarına ‘örgüt üyeliği’ tutuklaması: Tutuklu yakınları adalet bekliyor 
  • 9.Köy
  • Gündem
  • Van’da mazbata protestolarına ‘örgüt üyeliği’ tutuklaması: Tutuklu yakınları adalet bekliyor 

Van’da mazbata protestolarına ‘örgüt üyeliği’ tutuklaması: Tutuklu yakınları adalet bekliyor 

Van'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı üzerinden yaşanan mazbata krizi sırasında gösteri yapanların "örgüt üyeliği" suçlamasıyla tutuklanmasına, tutuklananların aileleri ve hukukçular tepkili. Tutuklanan göstericilerin yakınları hala olayın şokundan çıkamadıklarını ifade ederken, Avukat Burcu Şeber ise tutuklamaların hukuki bir dayanağının olmadığı açıklamasını yaptı. 

ABONE OL
31 Mayıs 2024 13:02
Van’da mazbata protestolarına ‘örgüt üyeliği’ tutuklaması: Tutuklu yakınları adalet bekliyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sedat Türlü
Van’da 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı özelinde yaşanan mazbata krizi, kentte büyük protestolara neden olmuş, protestocular ise “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanmıştı. Tutuklananların aileleri ve avukatlar ise, duruma tepkili.
Oğlu Çetin Aslan, protestoların ardından tutuklanan Şirin Aslan da, oğlunun suçsuz olduğunu belirterek, duruma tepki gösterenlerden biri. Oğlu Çetin Aslan’ın bayram ziyareti için çalıştığı ilden geldiğini söyleyen Şirin Aslan, durumu şu sözlerle anlattı:

Şirin Aslan

“Benim oğlum batı illerinde inşaat işçisi olarak çalışıyor. Bayram nedeniyle bizi ziyaret etmeye gelmişti. Protesto günü durup izleyen insanlar arasında olayları izliyor. Elinde anahtar vardı ve damadımızın dükkanına gidiyordu. Polisin biri direkt koluna giriyor ve bir şey yapmadığını anlatana dek diğer bir polis geliyor ve direkt gözaltı aracına götürüyorlar. Bize gece haber geldi. Bu durum hukuksuzluktur, zulümdür.”

“Seçim kaybının acısını bizden çıkarıyorlar”

Hükümetin seçimi kaybetmesinden dolayı tutuklamaları gerçekleştirdiğini savunan Aslan, “Biz irademizle kazandık ama kabul etmediler. sürekli bize zulmediyorlar. Mazbatayı geri verdiler ancak tutuklamalarla bizi cezalandırıyorlar. Madem mazbata geri verildi bu protestolar hukuksuz olmuyor. Benim evimin tek çalışanı oğlum Çetin’di. Diğer çocuklarımın işi yok. Avukatımız hiçbir suçunun olmadığını ve kesin çıkacağını söylüyor ama biz hala bekliyoruz. Onunla birlikte alınan diğer iki kişi serbest bırakılmış ama benim oğlum hala tutuklu. Bırakılmasını istiyoruz” dedi.

“Gözaltılar sırasında şiddet uygulandığına dair videolar elimizde”

Burcu Şeber

Protestolar sürecinde Van Barosu İnsan Hakları Merkezi (İHM) tarafından kriz masası kurularak, tüm süreç takip edilmişti. İHM Eş Başkanı Avukat Burcu Şeber kriz masasında topladıkları veri ve videolarda kolluk kuvvetlerinin orantısız güç kullandığına ve vatandaşlar gözaltına alırken şiddet uygulandığına ilişkin unsurlar yer aldığını, buna ilişkin bir rapor hazıklayacaklarını söyledi. Şeber, protestolar sırasında yapılan gözaltıların ve ardından gelen tutuklamaların hukuki bir dayanağı olmadığını da savunarak, şöyle konuştu:

“Van’da yaşanan mazbata hukuksuzluğuna karşı insanlar bir tepki verdi. Bu tepki anayasal güvenceye alınan protesto hakkı ile gerçekleşti. Halk, hukukçular, herkes bir tepki gösterdi ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Yine Van iline birçok il, parti ve meslek grubundan destek geldi. Basın açıklaması sonrası yürüyüşe geçmek isteyen yurttaşlara, hukukçulara ve gazetecilere herhangi bir uyarı yapılmadan hukuksuz bir biçimde ablukaya alınarak gözaltı uygulandı. Gözaltılar ters kelepçe ve biber gazlı şiddet eşlik etti. Yoldan geçenlere bile bu muamele uygulandı ve videoları bizde mevcut.”

“Konuşamaz hale getirilenleri gördük”

Şeber, protestolarda 10 avukat ve gazetecilerin de şiddet kullanılarak gözaltına alındığını ifade ederek, şunları söyledi:
“Yoldan geçen kuryeler bile gözaltına alındı. Elimize geçen tüm delillerde tüm gözaltına alınan yurttaşlara biber gazı, ters kelepçe, darp şiddeti uygulanıyor. Bunların hepsi uyarılmadan yapılıyor. Kolu, çenesi, kaburgası kırılan var, konuşamaz halde olanları gördük. Bu gözaltıların birçoğu tutuklanarak cezaevine gönderildi. Birkaç kişi sonrasında tahliye edilse de hala içeride olan tutuklular var.”

“Örgüt üyeliği iddiasının hiçbir hukuki dayanağı yok”

Tutuklamaların gerekçesine de dikkat çeken Avukat Şeber, “Bu tutuklamalara ‘örgüt üyeliği’ gerekçe gösterildi. Oysa bu kişiler yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkını kullanan yurttaşlar. İradelerini ortaya koydular ve bir kişiyi başkan olarak seçtiler. İradelerine saygı duyulmaması sonrası protesto haklarını kullandılar. Bu durum farklı yerlere çekildi. Örgüt üyeliğini oluşturacak herhangi bir hukuki dayanağı yok. Bu kişileri o nedenle üyelikten alamazsınız. Herhangi bir şart oluşmamışken hukuksuz kanuna aykırı bir şekilde yurttaşlar üyelikten alındılar. Bu hukuksuz karar yüzünden hala tutuklu kalan yurttaşlar var. Şu an hala hüküm almış biri yok. Biz inanıyoruz ki bu yurttaşların hepsi beraat edecektir ve etmesi gerekir” dedi.

 

Mazbata krizi nasıl çıktı?
Van DEM Parti Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan adayı Abdullah Zeydan yüzde 55,48 ile ikinci sıradaki yüzde 27,15 oy alan AKP adayı Abdulahat Arvas’ın iki katından fazla oy almıştı. Ancak seçime iki gün mesai bitimine 5 dakika kala Adalet Bakanlığı Abdullah Zeydan’ın memnu haklarının alınmasına itiraz etmiş ve hemen YSK kararıyla memnu hakları geri alınmıştı. Seçimleri kazanan Zeydan’ın mazbatası bu nedenle AKP’nin başvurusu üzerine Abdulahat Arvas’a verilmişti. Kararın ertesinde Van halkı kararı protesto etmek için sokaklara çıkmıştı. 3 gün süren protestolara birçok gazeteci, siyasi parti temsilcisi de katılmıştı. Protestolar sonucunda mahkeme kararından dönerek mazbatayı seçimi kazanan Zeydan’a verilmesini onaylamıştı.
Protestolarda birçok yurttaş gözaltına alınırken gözaltı alınma anlarında zor kullanılması görüntülere yansımış ve tepki toplamıştı. Gözaltına alınan yurttaşların büyük çoğunluğu ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Bu tutuklamaların bir kısmı tahliye edilirken hala aynı suçlamalar ile tutukluluğu devam edenler de bulunuyor.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. KVKK uyarıları ve detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.